Linux Teknik Terimler

Linux Nedir? Linux Neden Önemlidir?

Giriş

Linux, dünyanın en popüler işletim sistemidir? Sunucu ve Süper Bilgisayarlar için vazgeçilmez bir yazılımdır. Ziyaret ettiğimiz web sitelerine ev sahipliği yapan milyonlarca sunucu bilgisayar, muhtemelen Linux’un bir sürümünü çalıştırmaktan daha fazlasını yapmaktadır.

Bu yazıda, bizim için Linux gezerken kullanabileceğmiz komut yapısı, söz dizimi hakkındaki kelimeleri ve ifadeleri öğreneceğiz.

Linux nedir?

Linux, sadece Windows veya Apple’ın Mac OS gibi bir işletim sistemidir.

İşletim sistemleri, bilgisayarınızda farklı cihazları ve uygulamaları yöneten yazılım koleksiyonudur. Bu her bit parçası bilgisarı açıp kapatmak, yazılımları, programlarınızı, klavyenizi ve fareniz gibi cihazlarla etkileşim kurmak için bir arayüz sağlar. Bir Linux sistemi kullanmayı öğrenmek için, komut satırı, makinenizle iletişim kurmanın en açık yolu ile tanıdık harika bir örneğidir. Ayrıca, farklı projelerle deneyimizize bağlı olarak, depolar, paket yönetimi, dosya izinleri, kullanıcı yönetimi ve daha pek çok şey öğrenmeye başlayacaksınız. Paket yönetimi ve depolar, npm ve Github kullanarak herhangi bir deneyime sahip olduğunuzda, tanıdıklarınızın tanınmasıyla ilgili kavramlardır.

Neden Linux bu kadar popüler?

Linux, Kurumsal Bilgisayar, Büyük Veri ve Bilim Dünyasında kendisini ayırt ediyor (Süper Bilgisayarlar düşünün!).

Linux ücretsizdir. Birden fazla şekilde ücretsiz olarak, Linux’u kullanmak için ödeme yapmanız gerekmez ve kaynak kodunu görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve dağıtabilirsiniz. Windows veya macOS içeren bir bilgisayar satın aldığınızda, bu işletim sistemlerini oluşturma ve bakım maliyeti fiyata dahildir.

Linux esnektir. Linux birçok farklı türde bilgisayarda kullanılmaktadır. Akıllı ekmek kızartma makineleri ve buzdolapları, diğer IoT cihazları, internet yönlendiricileri, Android akıllı telefonları düşünün, liste uzayıp gidiyor. Muhtemelen bugün dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstünüze Linux kurabilir ve küçük kurulumlarla çalışmaya başlayabilirsiniz! Bu esneklik mümkündür, çünkü bir Linux işletim sistemi bir işi yapan ve iyi yapan birçok farklı aracın toplamı olacak şekilde tasarlanmıştır. Cihazınız için çalışan ve ihtiyaçlarınız için optimize edilmiş bir Linux sürümünü bir araya getirebilirsiniz.

Unix Felsefesi

Linux ‘Unix benzeri’ bir işletim sistemidir, yani çoğu Unix işletim sisteminden türetilmiştir ve genellikle Unix’in tasarım ilkelerini takip eder. İdeal bir Unix programı basit, modüler ve genişletilebilirdir. Unix programları birkaç görevi gerçekten iyi yapar ve çok fazla başka programa bağlı kalmadan diğer programlarla iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem, programların kendileri süper güçlü olduğu için değil, onu oluşturan programların işbirliği ile güçlü hale getirilir.

Linux ile ilgili en sevdiğim şey, her şeyin sistemde bir yerde bir dosya olmasıdır. Terminalde çalıştırdığınız bu komutlar ve programlar? Dosyalar. Masaüstünüzde sık kullandığınız uygulamaları hızla açmanıza izin veren simgeler? Dosyalar. Sisteminizin uygulama güncellemelerini kontrol ettiği depolar ne olacak? Bir dosyada yazıldı! Hepsi ile uğraşabilirsiniz. Şeffaflık! Güç! Bu güzel. Bir gün, sisteminizde tam özerkliğe sahip olmakla birlikte, istediğiniz her şeyi ve istemediğiniz hiçbir şeyi içeren kendi Linux kurulumunuzu kurduğunuzu düşünün … Oldukça havalı, değil mi?

Bu ilkeler gerçekten Linux’un esnekliğinden bahseder. Pek çok uygulama için kullanılmasına şaşmamalı!

Herşey bir Dosyadır, İşte Bulundukları Yer

Size bir Linux kurulumunda tipik bir sistem ağacı veya dosya sistemi hiyerarşisi göstermek istiyorum. Kendi Linux sisteminizde takip ediyorsanız, daha fazla veya daha az dizininizin olabileceğini unutmayın. Bu dizinleri (klasörler) ayrıntılı olarak daha fazla öğrenmek istiyorsanız, Linux terminalinizde man hier komutunu çalıştırın ve okuyun! Şahsen, anlamını bilmediğim birçok kelimeyi aramak için arama motorumu yakınlarda tutuyorum.

/ Bu kök dizin (klasör), ağacın kökü (evet, veri yapısı ?)

/bin ikili dosyalar, sistemin önyükleme yapması gereken yürütülebilir programlar içerir

/boot, makine önyüklenirken gereken çekirdeği ve dosyaları içerir

/dev, makineye bağlı fiziksel cihazlarla kullanılacak cihaz düğümlerini, talimatları / arayüzleri içerir

/etc, sistem genelindeki yapılandırma dosyalarını (belirgin etsy) içerir. Gtk, python ve X11 gibi büyük yazılım paketleri de yapılandırma dosyalarını burada depolar.

/home, sistem kullanıcıları için dizinler içerir (her kullanıcının İndirme, Resimler vb.)

/lib, makineyi başlatmak için gerekli temel programlar tarafından paylaşılan kütüphaneleri içerir

/lost + found, bir sistem çökmesi sırasında veya sürücü hataları nedeniyle yanlış yerleştirilmiş veriler içeriyor

/media, USB, CD ve DVD gibi medya aygıtları için takma noktaları içerir.

/mnt geçici bir dosya sistemi için bir bağlama noktasıdır (yüklemenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz gibi)

/opt, programlar için ek paketler içerir. Makinemde, Google Chrome ve Minecraft Launcher dosyaları burada tutar.

/proc, çekirdek ve çalışan işlemlerle ilgili dosyaları içerir

/tmp bir program yürütülürken oluşturulabilecek geçici dosyalar içeriyor

/ usr, bazı programlarla paylaşmak veya diğer Linux sistemlerine monte etmek için ikincil, salt okunur bir sistem ağacı içerir. Yukarıdaki dizinlerin çoğu burada ek dosyalar içerir.

/var, günlükler ve yedeklemeler gibi farklı zamanlarda boyut olarak değişen dosyalar içerir

Linux’u sık sık kullanıyorsanız, bir noktada veya bazı garip dizindeki dosyaları düzenlemeniz veya yazmanız gerektiğini görürsünüz. Umarım bu isimlerin genel olarak neyi ifade ettiğini bilmek size yardımcı olabilir!

Komut Satırı Temel Bilgileri

Daha önce ‘Linux makinenizle iletişim kurmanın en açık yolu komut satırıdır’ dedim ve demek istedim. Sisteminizi tanımanıza yardımcı olacak bazı temel komut satırlarını veya terminal komutlarını öğrenelim. Şu anda bir grafik kullanıcı arayüzü ile geliştiriyorsanız, terminalden bir şeyler yapmanın daha hızlı ve daha güvenli (ish) olduğunu görebilirsiniz.

Siz ve terminal arasında kabuk adı verilen bir program var. Kabuk, metin komutlarını yorumlayan ve bunları yürütmek için işletim sisteminize gönderen bir programdır. En yaygın kabuk programı, çoğu Linux kurulumunda bulunan Bash olarak adlandırılır. MacOS kullanıcıları için Apple kısa bir süre önce kabuk programını zsh olarak değiştirdi. macOS aslında Unix benzeri bir işletim sistemidir. Siz de kabuğunuzu değiştirebilirsiniz!

Terminal Komutunun Yapısı

Bu yazıda çok fazla komut paylaşmayacağım, zaten yeterince uzun ve öğrenme kalıpları daha önemli. Genellikle, terminal komutları çok benzer ve öngörülebilir bir yapı izler:

program_name [- isteğe bağlı bayraklar] [isteğe bağlı bağımsız değişkenler]

Bayraklar bağımsız değişkenlerden sonra gelebilir ve genellikle yalnızca bir harfe ve bir tireye kısaltılır; -f. Bayraklar, bir programın davranış biçimini değiştiren seçeneklerdir. -h veya –help, bir programın kullanabileceğiniz bayrakları görmek istediğinizi söyleyen ortak bayraklardır.

Bağımsız değişkenler genellikle dosyadır, ancak dizeler ve sayılar da olabilir.

Bir programı sisteminizdeki herhangi bir dizinden çağırabilir ve sisteminizdeki herhangi bir dizindeki bir dosyayı bağımsız değişken olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapabilirsiniz çünkü bir dosyayı adlandırmak için göreceli veya mutlak bir yol kullanabilirsiniz. Göreli yollar, başvurabileceğiniz geçerli dizininize göredir. Mutlak yollar, sistemin kökünden başlar / ve istenen dizine ulaşmak için her dizini adlandırır.

pwd içinde bulunduğunuz dizini yazdırır (çalışma dizini yazdır)

cd dizini belirttiğiniz argümanla değiştirir. Herhangi bir argüman sağlamazsanız, varsayılan olarak sizi ~ ile yollarda başvurabileceğiniz kullanıcı dizinine götürür. . ve .. sırasıyla geçerli ve üst dizinlerinizi temsil eder ve aynı zamanda geçerli bağımsız değişkenlerdir.

ls, varsayılan olarak olan bir argüman olarak belirttiğiniz dizindeki dosyaları listeler. -a bayrağı gizli dosyaları görmek için kullanışlıdır. Dosyaları adlarıyla bir., Ör. dağınıklığı azaltmak için.

Dosya İşleme

mv bir dosyayı veya dizini belirttiğiniz dizine taşır.

mv fun-letter.text ~ /Belgeler/harfler/

Dosyaları ve dizinleri yeniden adlandırmak için mv’yi de kullanabilirsiniz:

mv eğlenceli-letter.txt komik-letter.txt

Onu yeni bir adla kendine taşımak gibi!

cp, belirtilen dizindeki bir dosyanın kopyasını oluşturur. Dizinleri kopyalamak için -r bayrağını kullanın ve dosyaları ve dizinleri cv ile mv ile yaptığımız gibi yeniden adlandırabilirsiniz.

mkdir, isimlerin argümanlarınız olduğu yeni dizinler oluşturur. Ayrıca -p bayrağıyla henüz var olmayan dizinlerin içinde dizinler de oluşturabilirsiniz.

mkdir -p kodu / web-stuff / html notları

touch, isimlerin argümanlarınız olduğu yeni dosyalar oluşturur.

Yakında kendinizi daha karmaşık şeyler yapmak isteyen bulacaksınız, bu yüzden bu komutlar hakkında daha fazla bilgi edinin ve bir hile sayfası tutun ?.

Günlük Kullanım için Linux

2020’nin masaüstünde Linux için bir yıl olacağını söylemeyeceğim, ancak kutudan çıkmaya hazır basit Linux dağıtımlarının olduğunu ve basit kurulum yöntemlerini paylaşacağım. Kabuğun gücüne ilgi duyuyorsanız, diğer işletim sistemlerini kullanarak gizlilik konusunda endişeleriniz varsa veya sadece hacklemeyi seviyorsanız, Linux sizin için olabilir. Bir geliştirici olarak bu da harika bir platform çünkü diğer geliştiricilerle birlikte yapıldı. Dağıtımlar, Ubuntu gibi Linux sürümleri, Linux Mint ve Fedora hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir. Bu ‘dağıtımlara’ yardım etmeye istekli insanlarla dolu büyük topluluklar eşlik ediyor. Önemli dosyaları yedeklemeyi unutmayın.

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın