Tasarım Kodlama

Excel Koşullu Sayma

Microsoft Excel, boşluk veya boşluk olmayan gibi farklı hücre türlerini saymak için, belirli sözcük veya karakter içeren sayı, tarih veya metin değerleri gibi çeşitli işlevler sağlar.

Bu makalede, belirttiğiniz koşulla hücreleri saymak için tasarlanan Excel EĞERSAY işlevine odaklanacağız. İlk olarak, sözdizimini ve genel kullanımı kısaca ele alacağız ve daha sonra bir dizi örnek vereceğim ve bu işlevi birden fazla ölçüt ve belirli hücre türleriyle kullanırken olası gariplikler hakkında uyarıyorum.

Temel olarak, EĞERSAY formülleri tüm Excel sürümlerinde aynıdır, bu nedenle Excel 2016, 2013, 2010 ve 2007’de bu öğreticinin örneklerini kullanabilirsiniz.

Excel EĞERSAY Kullanımı

EĞERSAY, tek bir ölçütü karşılayan hücreleri sayma işlevidir. EĞERSAY, belirli ölçütleri karşılayan tarihleri, sayıları ve metinleri olan hücreleri saymak için kullanılabilir. EĞERSAY işlevi, kısmi eşleme için mantıksal işleçleri (>, <, <>, =) ve joker karakterleri (* ,?) destekler.

Amaç

Ölçütlerle eşleşen hücreleri sayın

Geri dönüş değeri

Sayılan hücreleri temsil eden bir sayı.

Sözdizimi

= EĞERSAY (aralık; ölçütler)

Argümanlar

aralık– Sayılacak hücre aralığı.

ölçütler – Hangi hücrelerin sayılması gerektiğini denetleyen ölçütler.

 

Excel EĞERSAY Örnekleri

Excel eğer sayma
Excel eğer sayma
 

Joker karakterler

Joker karakterler ? ve * ölçütlerde kullanılabilir. Soru işareti herhangi bir karakterle ve yıldız işareti herhangi bir karakter dizisiyle eşleşir. Değişmez bir soru işareti veya yıldız işareti bulmak için, ön soru işaretinde veya yıldız işaretinde (yani ~ ?, ~ *) bir gibi işaretler (~) kullanılır.

 

 

 

Yorum yap