Tasarım Kodlama
Excel Açılır Liste Oluşturma

Excel Açılır Liste Oluşturma

Bir Excel sayfasındaki açılır listeler, veri girişini büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Çalışma sayfalarınızda kullanışlı listeler oluşturmak için Microsoft Excel’in veri doğrulama özelliğini nasıl kullanacağınıza bir göz atalım.

Excel açılır listesi, ortalama bir Microsoft Excel kullanıcısının veri girmesini kolaylaştırabilir. Bir açılır liste kullanmak, seçilen bir hücre için giriş seçeneklerini sınırlar, veri girişini hızlandırır ve veri girişi hatasını azaltır. Bu makalede, Excel’in Veri Doğrulama özelliğini kullanarak bir açılır liste oluşturmanın hızlı ve kolay bir yolunu göstereceğim.

Windows 10 64 bit sistemde Microsoft 2007 kullanıyorum, ancak daha yeni bir sürümü kullanabilirsiniz.

Ancak, Table nesnesi daha eski menü sürümlerinde (.xls) mevcut değildir, bu nedenle bu makalenin bir kısmı hala bir .xls sürümü kullanıyorsanız geçerli olmayacaktır. Liste için yine de bir veri aralığı kullanabilirsiniz, ancak liste öğelerini güncellediğinizde doldurulan açılır menü güncellenmez. Web için Microsoft Excel, veri doğrulamayı destekler ve web sürümüne bir veri doğrulama açılır listesi bile ekleyebilirsiniz. Yeni bir satır eklemek için hücrede sekme yaparak bir Excel Tablosunu genişletemezsiniz, ancak yine de satır ekleyebilirsiniz.

Excel’de açılır liste nedir?

Bir kullanıcı bu değerler listesinde bir öğe olmayan bir şey girmeye çalışırsa, Excel girişi reddederek verilerinizin geçerliliğini korur.

Excel’de bir veri doğrulama açılır listesi oluşturmak için iki şeye ihtiyacınız vardır: Bir değerler listesi ve veri girişi hücresi olarak kullanılacak boş bir hücre.

Excel’de veri doğrulama açılır liste nasıl eklenir

Artık kullanıcıların ve verilerinizin açılır listeden nasıl yararlanacağını bildiğinize göre, C2’ye bir tane ekleyelim. Önce kısa listeyi (Şekil A) F2:F7’ye ekleyin.

Örneğimizdeki açılır listeyi bir Excel hücresine eklemek için aşağıdakileri yapın:

  1. Örneği takip etmek için D2’yi seçin, ancak açılır menüyü istediğiniz yere koyabilirsiniz.
  2. Veri sekmesine ve ardından Veri Araçları grubunda Veri Doğrulama‘ya tıklayın. Gerekirse Ayarlar sekmesine tıklayın.
  3. Ortaya çıkan Veri Doğrulama iletişim kutusunda, İzin Ver seçenekleri açılır menüsünden Listele‘yi tıklayın.
  4. Kaynak denetimine tıklayın ve F2:F7 – liste öğelerini vurgulayın.
  5. Tamam‘ı tıklayın.

Ayrıca harici sayfadan da veri alabilirsiniz bunun için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

%d blogcu bunu beğendi: