Yazılım

W3C ve WHATWG, HTML ve DOM özellikleri için bir araya geldi

World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) ve Web Köprü Metni Uygulama Teknolojisi Çalışma Grubu (WHATWG), HTML ve DOM özelliklerinin tek bir versiyonunun geliştirilmesinde ortaklaşa çalışacak – bu iki grubun birbirine daha da yakınlaşmasına yardımcı olabilir.

Mutabakat Muhtırası, iki tarafın da aşağıdaki yolu izlemeye çabalayacağı anlamına gelir:

  • W3C ve WHATWG, WHATWG depoları tarafından barındırılan ve sürdürülen bir yaşam standardı oluşturmak için HTML ve DOM üzerinde birlikte çalışacaktır.
  • W3C, toplulukların köprülenmesini, kullanım davalarının geliştirilmesini, dosyalama konularının, testlerin yazılmasını ve sorunların çözümüne aracılık edilmesini içerecek şekilde
  • WHATWG depolarında doğrudan topluluk çalışmasını kolaylaştıracaktır.

W3C, WHATWG inceleme taslaklarını W3C önerilerine almaya çalışmak yerine, bağımsız bir şekilde HTML ve DOM ile ilgili belirlenmiş bir özellikler listesi yayınlamayı durduracak. W3C CEO’su Jeff Jaffe, düşmanlıkların durduğunu doğrulayan bir blog yazısı yazarken, hareketin ilk önce Aralık 2017’de başlayan ortaklık mekanizmalarının bir devamı olduğunu kaydetti.

“O zamandan beri, W3C üyeliği iki yılda bir yapılan iki toplantıyı da içeren düzenli olarak tartıştı; W3C yönetimi ve WHATWG Yönlendirme Grubu arasında birkaç doğrudan toplantı yapıldı ”dedi. “Eylül ve Aralık 2018’de, Web Platformu Çalışma Grubunun genişletilmesi sırasında, HTML ve DOM için tek bir yetkili şartname sağlamak için görüşmeler devam ederken, WHATWG ile müzakerelerin bir parçası olan şartnamelerin olmayacağını belirttik. W3C Tavsiye rayında ilerlemiştir.

Jaff, “W3C, HTML gelişiminin küresel topluluğun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya devam etmesine ve daha fazla birlikte çalışabilirlik, performans ve güvenlik sağlarken erişilebilirlik, uluslararasılaşma ve gizlilik gibi alanlarda gelişmeye devam etmeyi taahhüt etmeye devam ettiğini belirtti” dedi.

Bu yayının normal okurları, yıllar boyunca W3C ve WHATWG arasındaki çeşitli lekelerden haberdar olacak; En azından 2012’de ortaya çıkmakta olan HTML5 spesifikasyonuyla değil. O yılın temmuz ayında, kuruluşlar WHATWG yaşam standardı üzerinde çalışıyor ve W3C standardın statik “anlık görüntülerini” yeniden yaratmaya odaklanıyorlardı. O zaman W3C’deki iletişim şefi Ian Jacobs, bu yayını anlatırken, hareketi daha önce “programlanmış bir geçiş” olarak adlandırılan “sürekli bir ortaklık” olarak nitelendirdi.

Yazının tüm metnini buradan okyabilirsiniz.

Etiketler

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın