Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 İnceleme: Single-Board Bilgisayar İçin Yeni Altın Standart

Raspberry Pi, ucuz tek kartlı bilgisayar işlemlerinde altın standart olmuştur ve robotlardan akıllı ev cihazlarına ve dijital büfelere kadar her şeye güç sağlar. Uzun zamandır beklenen Raspberry Pi 4, Pi’yi bir masaüstü bilgisayarı olarak kullanmak için yeterince iyi bir performansa ve 60 Hz’de 4K video çıkışı ya da çift monitör kullanabilme özelliğine sahip Pi’yi başka bir seviyeye taşıyor.

USB 3 ve gerçek Gigabit Ethernet desteği. Belki daha da önemlisi,1GB, 2GB ve 4GB RAM değerleri ile çok daha hızlı olacak. Yapımcılar ve hobiler Raspberry Pi 4’ü hobi listesine eklemek isteyecekler ve daha önce hiç Pi kullanmayan teknoloji meraklıları, şimdiden bir tane satın almak için daha fazla nedene sahip olacaklar.

Raspberry Pi 4 B, 4GB RAM, 4K görüntü desteği ile potansiyeli olan tam teşekküllü bir mini bilgisayar gibi görünüyor.

Geriye dönük uyumluluk

Bazı önemli Raspberry Pi yazılımının henüz Pi 4’te çalışmadığını unutmamak önemlidir. Pi 4’ü çalıştırmak için Raspbian OS, Raspbian Buster’ın yepyeni bir yapısını indirmeniz gerekir. Ve henüz her şey Buster’da çalışmıyor. Test sırasında, yeni işletim sistemiyle uyumlu olmayan çok sayıda Python kütüphanesi ya da diğer gerekli paketler gördük.

Bu yazıdan sonra, çok popüler bir oyun emülatör yazılımı olan Retropie’yi Buster’a yükleyemezsiniz  ya da mevcut bir Retropie görüntüsünü kullanamazsınız. Kuşkusuz, geliştiriciler önümüzdeki günlerde ve haftalarda ayarlamalar yapacaklar, ancak bunu başlangıçta okuyorsanız ve yakın gelecekte bir arcade makinesi kurmanız gerekiyorsa, daha eski bir model elde etmek isteyebilirsiniz. Üçüncü taraf Raspberry Pi işletim sistemleri de yeni donanımla çalışmak için bazı değişikliklere ihtiyaç duyacak. Örneğin, Pi 10B + ile olduğu gibi, Windows 10’u da Arm ile başlatamadık.

Anahtar Farklılıklar

Aşağıdaki tablo, ilk Pi 1 modeli olan Raspberry Pi 4 B ile Pi 3’ün en hızlı sürümü olan Raspberry Pi 3B + arasındaki önemli bir karşılaştırmayı göstermektedir.

Özellik Raspberry Pi 4 B Raspberry Pi 3 B+
CPU 1.5-GHz, Quad-Core Broadcom BCM2711B0 (Cortex A-72) 1.4-GHz, Quad Core Broadcom BCM2837B0  (Cortex A-53)
RAM 1 – 4GB DDR4 1GB DDR2
GPU 500 MHz VideoCore VI 400 MHz VideoCore IV
Video Out dual micro HDMI ports single HDMI port
Max Çözünürlük 4K 60 Hz + 1080p or 2x 4K 30 Hz 2560 x 1600
USB Portlar 2x USB 3.0 / 2x USB 2.0 4x USB 2.0
Kabolulu Ağ Gigabit Ethernet 330 Mbps Ethernet
Wireless 802.11ac (2.4 / 5 GHz), Bluetooth 5.0 802.11ac (2.4 / 5 GHz), Bluetooth 4.1
Şarj Portu USB Type-C micro USB
Güç 3A, 5V 2.5A, 5V

En önemli yeni özellikler daha hızlı işlemci ve GPU, daha fazla ve daha hızlı RAM, USB 3 portlarının eklenmesi, tek bir HDMI bağlantısı yerine çift mikro HDMI portları ve 4K çıkış desteği. USB 3 desteği sağlayan daha yüksek veri yolu hızı aynı zamanda, yerleşik Ethernet portunun, son jenerasyon modellerin teorik olarak maksimum 41 MBps maksimum olduğu gerçek Gigabit bağlantılarını (125 MBps) desteklemesini sağlar. MicroSD kart yuvası da iki kat daha hızlı, 3B + ‘da 25 MB / sn’ye kadar teorik olarak maksimum 50 MB / sn.

Yeni SoC daha fazla güce ihtiyaç duyduğundan, Raspberry Pi 4 B mikro USB yerine USB Tip C’yi şarj eder. Ayrıca, en az 3 amper güç ve 5 volt sağlayabilen bir güç adaptörü gerektirir, ancak USB bağlantı noktalarına çok fazla çevre birimi takmazsanız 2,5 amperden kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın