Tasarım Kodlama

MySQL Drop Table Kullanımı

Bu eğitimde, MySQL DROP TABLE deyimini kullanarak mevcut tabloları nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

MySQL DROP TABLE deyimi sözdizimi

Mevcut tabloları kaldırmak için MySQL DROP TABLE deyimini kullanırsınız. DROP TABLE’un sözdizimi aşağıdaki gibidir:

DROP TABLE ifadesi bir tabloyu ve verilerini veritabanından kalıcı olarak siler. MySQL’de, tek bir DROP TABLE ifadesi kullanarak birden fazla tabloyu kaldırabilirsiniz, her tablo bir virgülle (,) ayrılır.

TEMPORARY seçeneği yalnızca geçici tabloları kaldırmanıza izin verir. Geçici olmayan tabloları yanlışlıkla kaldırmadığınızdan emin olmak çok faydalıdır.

Mevcut olmayan tabloları düşürmeyi denerseniz, IF EXISTS seçeneği bir hataya neden olmaz. IF EXISTS seçeneğini kullandığınızda, MySQL, SHOW WARNING ifadesi kullanılarak alınabilecek bir NOT oluşturur. DROP TABLE ifadesinin varolan tüm tabloları kaldırdığını ve listede olmayan bir tablonuz olduğunda bir hata mesajı veya NOT verdiğini unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, DROP TABLE ifadesi yalnızca tabloları ve verilerini siler. Kaldırılan tablolarla ilişkili belirli kullanıcı ayrıcalıklarını kaldırmaz. Bu nedenle, aynı ada sahip bir tablo bundan sonra yeniden yaratılırsa, mevcut ayrıcalıklar güvenlik riski oluşturabilecek yeni tabloya uygulanacaktır.

RESTRICT ve CASCADE seçenekleri MySQL’in gelecekteki sürümleri için ayrılmıştır.

Son fakat en az değil, kaldırmak istediğiniz tablo için DROP ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir.

MySQL DROP TABLE örneği

CREATE TABLE deyimi eğitiminde tablo oluşturmayı öğrenmiştiniz. gorevler adında oluşturduğumuz tabloyu bu örnekte MySQL veritabanından kaldırmayı göstereceğim.

Ek olarak, SHOW WARNING deyimini göstermek için veritabanında bulunmayan bir tabloyu da kaldırıyoruz. Görevler tablosunu ve varolmayan bir tabloyu olmayan_tablo adıyla kaldırma deyimi aşağıdaki gibidir:

 

Veritabanını kontrol ederseniz, görevler tablosunun kaldırıldığını göreceksiniz. SHOW WARNING deyimini kullanarak, mevcut olmayan tablo nedeniyle MySQL tarafından oluşturulan NOT’u aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz:

Bu eğiticide, DROP TABLE ifadesinin belirli bir veritabanındaki mevcut tabloları kaldırmak için nasıl kullanılacağını gösterdik.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

%d blogcu bunu beğendi: