Tasarım Kodlama

AMP’yi Kullanmanın Zamanı Mı?

Google’ın AMP’si (Accelerated Mobile Pages) daha hızlı mobil performans sunar, ancak bunun maliyeti nedir? AMP’yi benimseme zamanının gelip gelmediğini soruyoruz.

Bir web siteniz varsa, en azından daha önce AMP terimini duymuş olmalısınız. Duymadıysanız, çok yakında bunun hakkında daha fazla şey duyacaksınız.

Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Projesi, 2015’teki ilk lansmanından bu yana milyonlarca mobil web kullanıcısının kullanıcı deneyimini etkiledi. Öncelikli olarak web sitesi sahiplerinin mobil cihazlara hızlı yüklenen etkileşimli siteler oluşturmalarına yardımcı olmak için kullanılsa da, bu proje hiçbir zaman bazı insanların yetişememesine rağmen yeni ve geliştirilmiş özellikler.

Google kısa süre önce bu yılın Temmuz ayı sonlarında böyle bir özelliği – Ziyaret Etmek İçin Kaydır – duyurdu. Kullanıcıların görüntüleri mobil cihazlarda görüntülemesini her zamankinden daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için tasarlanan bu özellik, bu görüntülerin web sayfalarına erişimi de çocuk oyuncağı haline getiriyor. Tek yapmanız gereken bir resim aramak, web sitesi başlık önizlemesini görüntülemek ve web sitesine yönlendirilmek için yukarı kaydırmaktır.

Bu şu soruyu akla getiriyor: Bunların hepsi gerçekten gerekli mi?

Tabii ki, Google bunun kullanıcı deneyimini iyileştirmeye adandığını iddia ediyor, ancak AMP gibi projeleri daha yüksek arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) arayan tüm web sitesi sahiplerinin ihtiyaç duyması gereken bir şeyi desteklemek zorunda mı? Yoksa bu, Google’ın İnternet’te olanları kontrol etmesi için başka bir bahane mi?

Her iki tarafta da iyi argümanlar olsa da, kesin olan bir şey var: Ziyaret Etmek İçin Kaydır, insanların mobil cihazlarında resimleri görüntüleme ve web sitelerine erişme şeklini değiştirecek. AMP’nin iyi ve kötü yanlarını anladıktan sonra, bunun desteklemek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekecek.

AMP Neden Bu Kadar Önemlidir?

Mobil web sayfalarınız sonsuza kadar yüklendiğinde, düzgün çalışmadığında veya insanları cihazlarını yakınlaştırmaya, sıkıştırmaya veya döndürmeye zorladığında, anında bir okuyucuyu kaybetme riskiyle karşılaşırsınız. Yetersiz optimize edilmiş mobil web tasarımı ve hantal reklamlar kullanıcı deneyimini mahvediyor. Google bunu anlıyor.

Google, mobil web’in performansını iyileştirme çabası içinde, AMP projesini başlatmak için Twitter ile işbirliği yaptı. İşe yaradı mı?

Bir çalışma, AMP kullanan web sayfalarının geleneksel, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sayfalarına kıyasla dört kat daha hızlı yüklendiğini ve sekiz kat daha az veri kullandığını gösteriyor. Bir diğeri, AMP’nin hemen çıkma oranlarını% 40’a kadar azaltabileceğini ortaya koyuyor. Ve sayfa yükleme sürelerini beş saniyeden altı saniyeye düşüren çok hızlı bir saniyelik yükleme süresine düşüren Etkinlikler Bilet Merkezi’ni de unutmayalım.

Reklamlara güvenen bir yayıncıysanız, her gün üç katına kadar reklam geliri elde edebilir ve AMP sayfalarını uygulayarak reklamlarınızın beş saniye daha hızlı yüklendiğini görürsünüz.

O zamandan beri 31 milyondan fazla alan adı Google AMP sayfalarını benimsedi.

Neden Ziyaret Etmek İyi Bir Şeydir?

Google AMP hayranı olsanız da olmasanız da, Ziyaret Etmek İçin Kaydır özelliğinin iyi bir şey olduğu inkar edilemez.

Bir web sitesi olan herkes Google SERP’lerde ilk sayfa için yarışıyor. Bununla birlikte, Google, web sitelerinin organik olarak sıralanmasını giderek zorlaştırdı, bu günlerde ücretli reklamlar ve öne çıkan snippet’ler ilk sayfaya hakim oldu.

Küçük mobil cihazlarda bu, web sitenizin ilk sayfada olsa bile başlangıçta çoğu zaman görülmediği anlamına gelir.

Size özel Google görsel aramalarında görünmenin web sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlayacağını söylesek ne olur? Google AMP ve Swipe to Visit kullanmak tam da bunu yapar.

İnsanların basit bir kaydırmayla web sitenize anında erişebilmesinin benzersiz yolu sayesinde, yalnızca daha iyi arama sıralamaları değil, aynı zamanda daha yüksek tıklama oranları ve daha düşük hemen çıkma oranları da bekleyebilirsiniz.

Ziyaret Etmek için Kaydır, site ziyaretçilerinin resimleri taramasını, teklifleri karşılaştırmasını ve daha iyi satın alma kararları vermesini kolaylaştırır; bunların tümü Google tarafından en iyi uygulamalar olarak kabul edilir (ve daha yüksek SERP’lerinizi ödüllendirir). Bu, Google AMP sayfalarını benimseyen herkesin görsel aramalarından otomatik olarak daha fazla site trafiğinden yararlanacağı anlamına gelir.

AMP’nin Eleştirisi

Madalyonun diğer tarafı, AMP ile ilişkili birçok sorun olmasıdır.

Gerçek şu ki, AMP sayfalarını uygulamak o kadar kolay değil. Google AMP sayfalarını etkinleştiren bazı web siteleri bile, web sitesinin tamamında AMP’yi uygulamak için yeterince kapsamlı bir iş yapmadıkları için bekledikleri sonuçları alamıyorlar.

Uzmanların eleştirisi, AMP’nin esas olarak çok kısıtlayıcı olduğu için çalıştığı gerçeğine odaklanıyor. Sınırların dayatılması, nihayetinde AMP’nin yükleme sürelerini ve bant genişliği kullanımını azaltma şeklidir.

Ayrıca, önemli miktarda üçüncü taraf yazılımı AMP ile henüz iyi çalışmamaktadır ve bu da veri izleme gibi işlevleri engelleyebilir.

Google Analytics izlemeden yararlanmak için AMP, her bir AMP sayfasının benzersiz bir analiz etiketi kullanmasını gerektirir; bu, etiketler manuel olarak eklenirse, büyük web siteleri için baştan külfetli bir görev olabilir.

Ayrıca düşünülmesi gereken başka şeyler de var, örneğin:

JS ve CSS kullanılmadığı için hala markalama sınırlamaları var
AMP yalnızca, kullanıcılar AMP’nin etkin olduğu web sayfanızı tıkladığında çalışır
WordPress’e özgü AMP eklentilerinin bile her zaman kullanımı kolay olmuyor veya diğer eklentilerle uyumlu olmuyor
Son olarak, AMP dünyasında geliştirme nispeten yavaş ilerledi. 30 milyondan fazla alan, AMP sayfalarını benimsemiş olsa da, bu, ortalama bir mobil kullanıcının AMP sayfalarını kullandığını (ve bunlardan yararlandığını) fark etmesi için yeterince tanınabilir değildir.

Son Düşünceler: AMP’yi Kabul Etmek mi Olmamak mı?

Google AMP projesi, kullanıcı deneyimini iyileştirme ve web sitesi sahiplerinin söz konusu kullanıcı deneyimlerinin avantajlarından yararlanmalarına yardımcı olma amacı taşıyan harika bir konsepttir. Swipe to Visit gibi yararlı özellikler söz konusu olduğunda, bu proje daha da değerli hale gelir. Ancak, AMP sayfaları mobil sonuçlarda daha yaygın hale gelene kadar, sitenizi elden geçirmek ve AMP’yi uygulamak için harcayacağınız zaman ve çaba şu anda buna değmeyebilir.

Sonunda, her web sitesi sahibinin farklı koşulları vardır. Bu, AMP’yi bir web sitesinin tamamında, yalnızca belirli sayfalarda etkinleştirmenin veya hiç etkinleştirmemenin en iyi çözüm olabileceği anlamına gelir.

Çevrimiçi dünyada rekabet sertleştikçe, AMP sayfaları da dahil olmak üzere elinizin altında bulunan tüm araçları dikkate almak ve bu araçların hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini belirlemek her zamankinden daha önemli hale gelecektir.

Yorum yap