CSS

CSS Nedir? CSS Kullanım Avantajları

CSS (Cascading Style Sheets), Html sayfalarında bulunan metinler ve diğer sayfa elemanlarının (resimler, tablolar, div öğeleri vb.) web sayfasında nasıl görüntüleneceğini tanımlamanızı sağlayan stil dosyalarıdır. CSS, web sayfalarınız için farklı cihazlar ve ekran boyutları için görüntüdeki tasarım, düzen ve varyasyonlar dahil stilleri tanımlamak için kullanılır.

CSS stil dosyanızdaki biçimlendirme özellikleri ile web sayfanız içerisindeki elemanların biçimlendirmesini, yerleşim düzenini ve görünümünü ayarlayabilirsiniz.

Web sayfalarında kullanılan CSS stillerinin sağladığı bir çok avantaj vardır.

HTML 3.2 ile <font> ve color nitelikleri gibi etiketler eklendiğinde, web geliştiricileri için bir kabus başladı. Biçimlendirilmek istenen her bir yazı ya da nesne için bu kodları yazmak çok karmaşık ve zordu. Yazı ve renk bilgilerinin her sayfaya eklenmesi büyük web sitelerinin geliştirilmesini uzun ve pahalı bir süreç haline getirdi.

HTML, bir web sayfasının içeriğini tanımlamak için kullanılır.  CSS kullanarak ise bir sitede ya da sayfadaki biçim özelliklerini stil dosyasında yönetebilirsiniz. Örnek olarak bir paragraf ya da bir başlık biçimlendirmesi yapıldığı zaman ya da biçimlendirme üzerinde bir değişiklik yapıldığı zaman,  biçimlendirme özellikleri CSS stilinin biçimlendirdiği tüm sayfalara otomatik olarak yansıyacaktır.

Diğer bir avantajı metinler üzerinde gelişmiş denetimler yapabilmesidir. CSS stilleri kullanarak bir paragraf metni için renklendirme, font değiştirme, renk değiştirme vb. özelliklerin verilmesinin yanı sıra satır aralığı, kenar boşluğu gibi ayarları da yapabilirsiniz.

Farklı web tarayıcıları veya mobil gibi farklı platformlarda sayfa elemanlarının sorunsuz bir şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Harici CSS stillerini kullanarak onlarca  hatta yüzlerce sayfadan oluşan bir  web sitesi için tutarlı biçim özellikleri oluşturabilirsiniz.

Harici stil sayfaları (.css uzantılı stil dosyaları) kullanarak HTML sayfası içeriğini yalın olarak kontrol edebilirsiniz. Bu sayede HTML  sayfasında sadece tasarım kısmı olacağı için sayfayı tasarlarken ve güncellerken daha az karmaşa yaşarsınız.

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın