Tasarım Kodlama

CSS Writing Mode Kullanımı

Çok zamanınız olmayabileceğinden, kısa bir yazıyla durumu açıklayalım.

Metnin dikey olarak çalışmasını sağlamak için az bilinen, ancak önemli ve güçlü bir CSS özelliği kullanabilirsiniz. Bunun gibi.

css writing mode
css writing mode

Veya metni dikey olarak çalıştırmak yerine, bir dizi simgeyi veya arabirim düğmesini bu şekilde düzenleyebilirsiniz. Ya da, elbette, sayfanızdaki herhangi bir şeyle.

Uyguladığım CSS, tarayıcıyı dünyanın yönünü yeniden düşünüyor ve bu öğenin düzenini 90 ° açıyla yazdırabiliyorsunuz.

 

Bunu başarmak için kod oldukça basit.

Yazma modunu web’in varsayılan yatay yukarıdan aşağı modundan sağdan sola dikey moda geçirmek için gereken tek şey budur. Html öğesine böyle bir kod uygularsanız, tüm sayfa değiştirilir ve kaydırma yönünü de etkiler.

Yukarıdaki örneğimde, tarayıcıya yalnızca h1’in bu dikey rl modunda olacağını söylüyorum, sayfamın geri kalanı varsayılan olarak yatay-tb’de kalıyor.

Bütün yemeği servis edeyim ve CSS Yazma Modu Şartnamesini açıklayayım.

Yazma modları neden öğrenilmeli?

Batı kitleleri de dahil olmak üzere herkese yazma modlarını öğretmem ve size hızlı bir şekilde basit bir numara göstermek yerine tüm sistemi açıklamamın üç nedeni var.

Büyük, çeşitli bir dünyada yaşıyoruz ve diğer dilleri öğrenmek büyüleyici. Birçoğunuz Çince, Japonca ve Korece gibi dillerde sayfalar hazırlıyorsunuz. Ya da gelecekte ilham alabilirsiniz.

Bitleri yana döndürmek için yazma modunu kullanmak iyidir. Bu CSS, yalnızca İngilizce çalışıyor olsanız bile, her türlü yaratıcı yolla kullanılabilir.

En önemlisi, Flexbox ve CSS Grid’i anlarken Yazma Modlarını anlamanın inanılmaz faydalı olduğunu gördüm. Yazma Modunu öğrenmeden önce, bilgimde hala büyük bir delik olduğunu hissettim, Grid ve Flexbox’ın neden bu şekilde çalıştığını anlamadım. Yazılarımı Yazma Modlarının etrafına sardığımda, Grid ve Flexbox çok daha kolaylaştı. Aniden Hizalama özellikleri, align- * ve justify- *, mantıklı geldi.
Bunu biliyor olsanız da olmasanız da, yazma modu oluşturduğumuz her düzenin ilk yapı taşıdır. 25 yıldır yaptığımız şeyi yapabilir ve sayfanızı varsayılan soldan sağa, yatay yukarıdan aşağıya yazma moduna ayarlanmış olarak bırakabilirsiniz. Veya içeriğin diğer yönlere aktığı yeni olasılıklar dünyasına girebilirsiniz.

CSS özellikleri

Bu makaledeki CSS yazma modu özelliğine odaklanacağım. Beş olası seçeneği vardır:

CSS Yazma Modları Şartnamesi, tüm insani ve dilsel karmaşıklığımızda çok çeşitli yazı dillerini desteklemek için tasarlanmıştır. Hangi-spoiler uyarısı- son derece karmaşıktır. Yazılı dillerin küresel evrimi basit olmaktan başka bir şey değildir.

Yorum yap