Tasarım Kodlama

Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken Siteler

Sektörel haberlerden kodlama ipuçlarına kadar bir ton değerli bilgi sunan Web geliştiricileri için birçok kaynak web sitesi var. Web tasarımı ve CSS’den JavaScript ve diğer Web çerçevelerine kadar değişen konuları ele alan farklı blog türleri vardır.

Web geliştirme günümüzde genellikle Angular.js gibi çerçeveler için istemci tarafında JavaScript kullandığından ve Node.js ile arka uçta da kullanılabildiği için JavaScript ile ilgili bir dizi kaynak da vardır. Bir Web geliştiricisiyseniz, bilmeniz gereken en önemli siteler şunlardır.

CSS Tricks

CSS Tricks isminden de çok daha fazlasını sunuyor. JavaScript makaleleri ve Web geliştirme en iyi uygulamaları hakkında bazı makaleler vardır. Makalelerin yanı sıra web sitesi, Web tasarımı ve CSS ürünleri için video eğitimlerini de içeriyor.

Ayrıca, Web geliştiricilerinin ve tasarımcılarının CSS ile ilgili konularda birbirlerine yardımcı olduğu aktif bir forumu var.

Fatih Hayrioğlu

CSS konusunda alanında uzman biri olan Fatih Hayrioğlu sitesi, CSS kitaplarının yanı sıra kod kataları ile CSS özellikleri hakkında küçük ipuçları sunmaktadır.

2ality

Web geliştirme ve JavaScript topluluğunda iyi bilinen Dr. Axel Rauschmayer tarafından yazılmakta ve sürdürülmektedir. ExploringJS ve SpeakingJS kitaplarının yazarıdır, ancak çoğunlukla JavaScript konularında teknoloji ile ilgili birçok blog yazısı yazmaktadır.

Smashing Magazine

Bu listeye dahil etmek için sadece bir web sitesi veya blog seçmem gerekiyorsa, bu web sitesinde her şeye sahip olduğu için Smashing Magazine’i seçerim. Ağ performansı, kullanıcı deneyimi en iyi uygulamaları, CSS tasarımı ve animasyonu, arka uçla ilgili makaleler (PHP, RoR) ve JavaScript ile ilgili pek çok konudan başlayarak Web geliştirmedeki en iyi uygulamalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tutsplus

Tutsplus.com, CodeProject, SitePoint veya Dzone’a çok benzeyen bir Web portalıdır. Site ücretsiz ve ücretli içerik sunmaktadır. Web geliştirme de dahil olmak üzere farklı teknolojiler için 20 binden fazla ücretsiz öğretici bulunmaktadır. Geliştiriciler için, web sitesi PHP üzerinde çok iyi dersler var.

Yazılım Kodlama

Öncelikli tercihi C# geliştirme olmasına rağmen artık sitesinde HTML, CSS ve JavaScript konularında geniş bir veri kütüphanesine sahip olan, WEB ve Programlama alanında doyurucu içeriğe sahip olan Türkçe içeriğe sahip nadir kaynaklardan bir tanesidir.

MDN

Mozilla Geliştirici Ağı, Web geliştiricilerinin yer işareti koyması gereken bir sitedir. Bu sayfada çok sayıda öğretici ve çok sayıda referans belgesi bulabilirsiniz.

Scotch.io

Scotch.io, node.js, PHP, HTML, Angular.js ve bootstrap için birçok öğreticiye sahiptir. Eğiticilerin yanı sıra, web sitesinde Web geliştirmeyi de kapsayan blog yazıları da bulunmaktadır. Scotch.io’nun arkasındaki ekip, abonelerin Laravel PHP framework, node.js ve reakt.js gibi modern Web teknolojileri hakkında video kursları izleyebilecekleri Scotch School adlı yeni bir okul programı planlıyor.

Dzone Web Dev

Dzone her gün birçok makale yayınlayan dev bir teknoloji portalıdır. Portalda, Veri Yönetimi, Bulut Bilişim ve Java programlama gibi her bir alanı kapsayan düzinelerce alt site ve Dzone Web Dev adlı Web geliştirme sitesi vardır. Portal, öne çıkan ve indirilebilir öğreticiler içerir ve Web geliştirme, arka uç teknolojileri, python çerçeveleri, ön uç teknolojileri ile ilgili her şeyi kapsar.

Awesome JavaScript

Bu bir blog değil, ama bence bu listede olmalı. Bu, JavaScript çerçeveleri, kütüphaneler ve öğrenme için ücretsiz kaynaklar için bağlantılar topluluğudur. GitHub’da kullanılabilir, böylece herkes katkıda bulunabilir.

Twitter Engineering

Twitter, 140 karakter uzunluğunda mesaj gönderme fikriyle popüler hale gelen, BT endüstrisinin en tanınmış girişimlerinden biridir. Çok sayıda açık kaynaklı Web teknolojisine sahipler, sadece Bootstrap çerçevesini düşünün. Teknolojiyle ilgili tüm güncellemeler Twitter Mühendislik blogunda yayınlandı.

Facebook Design

Facebook’ta küresel Tasarım topluluğu tarafından oluşturulan öyküler, araçlar ve kaynaklar koleksiyonu.

 

Bonus:

Web Programcılığının yanı programlama ve teknolojideki gelişmeler ve değişimleri takip etmek isteyenler için bir kaç tane de teknoloji sitesi sunmak isterim.

https://dribbble.com

https://programmingpraxis.com

https://arstechnica.com

https://thenextweb.com

https://material.io

https://google.github.io/styleguide/htmlcssguide.html

 

 

Yorum yap