HTML

HTML Yönlendirme Kodu

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda HTML Yönlendirme Kodunun nasıl kullanılacağını göstereceğim. Meta etiketi ile bir sayfayı istediğiniz süre yada sayfa hemen açıldığı gibi yönlendirme yapabilirsiniz. Meta etiketinin refresh(Yenileme) niteliği, bir sayfayı otomatik olarak yeniden yüklemek veya başka bir site / sayyafa belirli bir süre sonra başka yönlendirmek için kullanılan bir meta etikettir.
Meta content içinde URL belirtilmezse tarayıcı geçerli belgeyi yeniden yükler ve sayfa tazenlenmiş olur..

Durum 1(Sayfayı Yineleme): Aşağıda, HTML yönlendirme kodu belirli (burada 10saniye) süre sonra sayfayı tazeler:

Buradaki sürenin saniye cinsinden olduğunu unutmayın. Sayfa hemen açıldığı gibi yüklenmesini isterseniz. Bu değeri 0(sıfır) olarak girmelisiniz.

Durum 2(Sayfaya yönledirme): Bu kod ile de sitedeki başka bir sayfaya yönlendirme için sayfanın adını yazıp yine belirtilen süre sonununda yönlendirme işleminin olmasını sağlıyoruz.

Yukarıdaki kodda 3sn sonra istenilensayfa.html adında sayfaya yönlenecektir.

 

Durum 3 Siteye Yönlendirme : Bir ziyaretçiyi belirli bir süre sonra başka bir sayfaya (siteye) aktarmak için bir örnek:

 

Yukarıdaki kodda URL’den sonra sayfanıza gelen ziyaretçiyi yönlendirmek istediğiniz sayfa (site) belirtilir. Böylece, yeniden yönlendirme yalnızca JavaScript’te değil, aynı zamanda HTML’de de yapılabilir.
Meta Refresh (Yenileme) Google arama motoru tarafından kullanılması önerilmemektedir. Internet explorer tarayıcısının eski sürümlerinde bu kod çalıştırılmamaktadır.

Meta Yenileme yerine, sunucu tarafından gerçekleştirilen 301’inci yönlendirmelerini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

Sitedeki diğer yönlendirme ile ilgili yazılar da ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın