Tasarım Kodlama

Javascript Dizideki En Büyük Elemanı Bulma

Algoritma uygulamalarında bir dizideki değerleri sırayla okuma, en büyüğünü yada en küçüğünü bulma gibi örnekler sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu yazıda bir javascript dizisindeki en büyük elemanı yada diğer ifade ile dizi içindeki en büyük değeri bulmayı göstereceğim.

İlk olarak uygulama kodlarını yazalım. Ardından uygulamanın nasıl çalıştığını inceleriz.

Kodların açıklamasını yapmaya başlayalım. İlk satırda 10 elemanlı bir dizi oluşturduk. ardından dizinin ilk elemanını en büyük olduğunu varsayarak en büyük elemanı ilk sayı yaptık. Döngü içinde ise dizideki tüm elemanlar üzerinde hareket ederek en büyük sayıyı bulmak için if karar ifadesini kullandık. if ile ilgili sıradaki dizi elemanı en büyük sayıdan büyük olduğunda dizideki sayıyı büyük sayı yaparak en büyük sayının bulunmasını sağladık.

JavaScript reduce ile en büyük sayıyı bulma:

reduce ikili olarak mevcut ve bir sonraki(acc) değerlerini kontrol etmektedir. reduce kullanarak en büyük sayıyı bulmak için yukarıdaki kodlar işinizi görecektir.

Math.max kullanarak en büyük sayıyı bulma:

bir liste üzerinde en büyük sayıyı Math.max kullanarak bulmak için yukarıdaki kodlar yardımcı olacaktır. Üç nokta rest parametresi olarak geçmektedir. Rest parametreleri ile, bir dizi içinde istediğiniz sayıda argüman toplayabilir ve onlarla istediğimizi yapabiliriz.

Yorum yap