JavaScript

JavaScript Dosyasını HTML Sayfasına Bağlama

JavaScript kodları HTML sayfaları içinde kullanılabileceği gibi farklı sayfalarda da kullanılmak üzere harici olarak yazılabilir. Harici bir JavaScript dosyasını HTML sayfasına bağlamak için script etiketi kullanılır. Script etiketinin src niteliğine harici javascript dosyasının yolu yazılarak, harici JS dosyasındaki kodların çağrılması sağlanır.

Src özniteliği, harici bir komut dosyasının URL’sini belirtir. Aynı JavaScript’i bir web sitesinde birkaç sayfada çalıştırmak istiyorsanız, aynı komut dosyasını tekrar tekrar yazmak yerine harici bir JavaScript dosyası oluşturmalısınız. Komut dosyasını bir .js uzantısıyla kaydedin ve ardından <script> etiketindeki src özelliğini kullanarak buna bakın.

Dışarıdan bir sayfaya ait javascript dosyasını çağırma: Harici bir sayfadaki script dosyasını çağırmak için URL adresi ile script dosyasının kayıtlı olduğu yol birlikte yazılır.

 

Site içindeki bir javascript dosyasını çağırma: Dosya dizin yapısına uygun olarak script dosyasının kayıtlı olduğu yer belirtilir.

 

Harici JavaScript Dosyasının Konumu

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir durum şudur. HTML sayfa yüklenmeleri yukarıdan aşağı doğru yapılmaktadır. Yükleme sırasında sıra bir script dosyasına geldiğinde HTML yüklenemsi durudurlmakta ve script yüklenmektedir. Eğer script içinde kendisinden sonra yüklenecek bir HTML nesnesi çağrılıyorsa, nesneyi o an göremediği için hata verecektir.  Genellikle bu tip hatalarla karşılaşmamak için script dosyası </body> ifadesinden hemen önceye eklenir.

NOT: Ancak illaki <head> </head> etiketleri içinde kullanmak istiyorsanız. async niteliğini kullanarak script dosyasının sonradan yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek kullanım:

 

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın