Tasarım Kodlama

Android Buton Tasarımı Değiştirme

Butonlar kullanıcı ile etkileşime geçmenin en basit yollarından bir tanesidir. Android için program yazarken de butonları çokça kullanmaktayız. Bu yazıda bir butonun tasarımını nasıl değiştireceğinizi göreceksiniz.

Android’de her hangi bir tema ayarı yapmadan yeni bir proje çalıştırıp ekrana bir tane buton eklerseniz aşağıdaki gibi varsayılan tasarımda bir buton view’i eklersiniz.

Eğer butonun rengini yada buton şeklini değiştirmek isterseniz birkaç ayrı değiştirmeniz gerekecektir. Bu ayarları kod ekranından yapabileceğiniz gibi Android Studio ekranından da yapabilirsiz. Bu yazıda bir kısmını grafik ekranda bir kısmını da kod ekranında olmak üzere butonun tasarımını nasıl değiştireceğinizi göstereceğim.

Adım 1: Android Studio programını açıp ekrana bir tane buton sürükleyin. Ardında kenar düzenlemelerini aşağıdaki gibi yapın.

Adım 2: Butonu kare yapmak ve kenarlarını ovalleştirmek için buton seçiliyken Attributes panelinden sırasıyla
layout_width:64dp,
layout_heigth:64dp,
cornerRadius:32dp yapın.

Nitelikleri bulmak için aşağıdaki gibi arama butonunu kullanabilirsiniz.

Butonun son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Adım 3: Butonun rengini değiştirmek için backgroundTint ve textColor niteliğini kullanarak renk değişikliği yapabiliriz. Butonu seçtikten sonra Attributes panelinden backgroundTint niteliğini açın. Damlalık aracına tıklayarak aşağıdaki gibi renk panelinin açılmasını sağlayın. Aynı işlemini yazı rengi içinde tekrarlayın.

Yukarıdaki panelden istediğiniz rengi yada Material 500 yazan bölümden istediğiniz material rengini dahil edebilirsiniz.

Android Buton Tasarımı Yapma

Adım 4: Eğer eklediğiniz tüm butonlar için geçerli olacak bir düzenleme yapmak istiyorsanız. color.xml ve themes.xml dosyasında düzenleme yapmamız gerekecek.

https://material.io/resources/color/#!/?view.left=0&view.right=0&primary.color=C51162

sitesine tıklayıp istediğiniz bir rengi belirleyip sağ üstteki EXPORT butonuna tıklayıp xml dosyasını indirin.

İndirdiğiniz xml dosyasını açıp renkleri aşağıdaki gibi kopyalayın.

Adım 5: Kopyaladığımız renkleri Project sekmesini açıp color.xml dosyasının içinde ekleyin.

Eklediğiniz renkleri isterseniz doğrudan butonun niteliklerini kullanarak resource içinden kullanabilirsiniz.

Adım 6: Yapılan tasarımın projeye eklenecek tüm butonlarda geçerli olması için themes.xml dosyasını açıp özel buton tasarımını oluşturuyoruz.

Yukarıdaki gibi değişiklikleri yaptıktan sonra layout üzerine eklediğimiz tüm butonlarda bu tasarım varsayılan olarak gelecektir.

Android Buton Tasarımı Yapma

Yorum yap