Android

Geliştirme için Android Ortamını Kurma

Sonunda, bir şeyler yapma zamanı. Kendi Android Uygulamalarınızı geliştirmenin zamanı geldi. Ama bekleyin, kodunu nereye yazacaksın? Uygulamalarınızı geliştirmek için bir ortama ihtiyacınız var. Bu nedenle, öncelikle geliştirme ortamını kurmak için gerekli araçları, SDK’ları ve kurulum dosyalarını indirmeniz gerekecektir. Android Uygulama Geliştirmeniz için bir macOS, Windows veya bir Linux platformu kullanabilirsiniz. Gerekli tüm paketler, araçlar ve diğer gerekli dosyalar internetten indirilebilir. Aşağıda, Android uygulamaları geliştirmek için gerekli olacak açıklamalarıyla birlikte dosyaların adları verilmiştir.

Java Geliştirme Kiti (JDK)

Android SDK, Java SE Geliştirme Kiti (JDK) üzerinde çalışır. Bu nedenle öncelikle sisteminizde JDK kurulu olmalıdır. Sisteminizde yoksa buradan indirebilirsiniz.

Not: macOS, Windows ve Linux platformu için ayrı kurulum dosyaları olduğundan, sistem yapılandırmalarınıza göre uygun JDK’yı indirdiğinizden emin olun.

Bu nedenle, ortamı kurmak için ilk gereksinim, sisteminizde JDK’nın kurulu olması gerektiğidir. Bununla işiniz bittiğinde, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Not: JDK’yı kurduktan sonra, PATH ve JAVA_HOME değişkenlerini de ayarlamanız gerekecektir. Genellikle, bu sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Yine de bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Android SDK/Android Studio/Eclipse

Ardından Android SDK geliyor. Android’in yayınlanan sürümlerinin her API düzeyi için kitaplıklar, hata ayıklayıcı, emulator, belgeler, örnek kodlar ve öğreticiler içerir.

Not: Android Studio’nun piyasaya sürülmesinden önce SDK, Android ADT Bundle’ın yardımıyla Eclipse gibi diğer IDE’lerle entegre edilebilen Android Uygulama geliştirme araçlarının bağımsız bir parçasıydı. Daha sonra Google, Android geliştirme için resmi IDE olan Android Studio’nun bir parçası olarak Android SDK’yı yaptı.

Android Geliştirme Ortamı paketinin tamamını (Android Studio + SDK) buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Geliştirme için Android Ortamını Kurma

Android Studio Kurulumu ve Kurulumu

JDK’yı kurmayı ve Android Studio IDE kurulum dosyasını indirmeyi bitirdikten sonra, Android Studio’nun .exe dosyasına (kurulum dosyası) çift tıklayın. Dosyayı kurulum için hazırlayacak ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi sizden dosyayı kurmak istediğiniz yeri soracaktır.

Uygun bir yer seçin ve Next düğmesine tıklayın.

Install düğmesine tıklayın. Aşağıda gösterildiği gibi kuruluma başlayacaktır.

Next düğmesine tıklayın.

Android Studio doğrudan yüklenmiştir ve kullanıma hazırdır. Bitir düğmesine tıklayın ve Android Studio açılacaktır.

Not: Android Studio’nun herhangi bir önceki sürümünü yüklediyseniz, Android Studio kurulumu önce önceki sürümünüzü kaldıracak ve ardından aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi yenisini yükleyecektir. Ayarlar ve Konfigürasyonlar bu işlemde silinmez.

Android Studio, kendisi ile aynı konumdaysa, Android SDK’nın konumunu otomatik olarak alır. Ancak keşfedemezse, sizden Android SDK’nın konumuna göz atmanızı isteyecektir.

Bir sonraki eğitimde, Android SDK yöneticisinden ve geliştirme için sistem kurulumunu tamamlamak için SDK yöneticisinde gereken ek paketlerden bahsedeceğiz.

Daha fazla Android içeriği için Android Dersleri yazısını inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın