Tasarım Kodlama

AÖF Ortalama Hesaplama (Excel)

2018-2019 döneminin başlaması binlerce binlerce Açıköğretim Fakültesi internet üzerinden aöf geçme notu kaç ? AÖF not hesaplama nasıl yapılır, AÖF Ortalama hesaplama gibi aramalar yapıyor. Bu yazıda Excel AÖF hesaplama programının yapılışı gösterilecektir.

Excel AÖF Hesaplama Programı bittiğinde çıktı aşağıdaki gibi görünecektir.

Programın hazırlığı için aşağıdaki excel formu kullanılacaktır. Excel AOF hesaplama formülleri için gerekli formu indirmek için tıklayınız.

AÖF Hesaplama Programının yapılışını adım adım açıklamaya başlayalım.

Adım 1: İlk olarak dönem başarı notunu hesaplayalım. F2:F11 arasındaki alanda dönem ortalamasını notlarını hesaplayacağız. Bir dönem başarı notu, ara sınavın %30’u dönem sonu notunun %70’i olarak hesaplanır.

E2 hücresine tıklayıp aşağıdaki gibi kodumuzu yazıp, kodu sürükleyerek uzatıyoruz.

 

Adım 2: Başarı notunun harf karşılığı içinse yan taraftaki not sıra ve harf tablosunu kullanarak aşağıdaki gibi G2:G11 arasında hesaplıyoruz.

 

Adım 3: Harf karşılığının kat sayı karşılığını hesaplamak için yine yan taraftaki tabloyu kullanarak aşağıdaki gibi H2:H11 arasında hesaplıyoruz.

 

Adım 4: Kat sayı  ile kredi çarpımını hesaplamak için yazacağımız formül ise aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Adım 5: J2:J11 arasında GEÇME durumunu hesaplamak için ise aşağıdaki gibi formülü J2 hücresine yazıp, kodu aşağı doğru kopyalayın.

 

Adım 6: Dönem ortalamasını hesaplamak içinse J13 hücresine yazılacak olan formül aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 

 

 

1 comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

%d blogcu bunu beğendi: