Tasarım Kodlama

Web 2.0 Araçları

Web 2.0 araçları, eğitim için gerekli olan iki özellik olan etkileşim ve işbirliği için oluşturulmuştur. Öğrenim materyallerini oluşturmak ve yönetmek için çok çeşitli araçlar mevcut olduğundan, Web 2.0 araçları de hemen hemen her konuyu öğretmek için idealdir. Öğrenciler bu sitelerde yaratıcı yazıdan STEM araştırmalarına kadar her konuya aktif ve coşkulu bir şekilde yaklaşabilirler. Dahası, Web 2.0 siteleri, öğrenciler ve öğretmenler sınıf yerine evde olsalar bile sağlam öğretme ve öğrenmeyi destekler.

Alfabetik sıraya göre, aşağıdaki liste yerleşik, denenmiş ve doğrulanmış siteleri ve eğitim için en son en son Web 2.0 sitelerini içerir.

Kahoot!

Kahoot, belirli konulardaki sorulardan oluşan bir koleksiyondur. Öğretmenler, öğrenciler, iş adamları ve sosyal kullanıcılar tarafından oluşturulmuş, gerçek zamanlı olarak sınırsız sayıda “oyuncuya” sorulmakta, sosyal, eğlenceli ve oyun benzeri bir öğrenme ortamı yaratılmaktadır.

https://kahoot.com/schools-u/

Prezi

Prezi, sunumlar oluşturmak için web tabanlı bir araçtır (kısaca prezis olarak adlandırılır). Microsoft PowerPoint gibi diğer sunum yazılımlarına benzer, ancak onu iyi bir alternatif haline getiren bazı benzersiz özellikler sunar. Son yıllarda okullarda ve işletmelerde popüler hale geldi. Biraz daha dikkat çekici ve ilgi çekici bir sunum oluşturmak istiyorsanız, Prezi sizin için olabilir.

Çoğu sunum yazılımı türü, bir kitaptaki benzer sayfalar gibi tek tek slaytlar arasında gidip geldiğiniz slayt tabanlı bir yaklaşım kullanır. Prezi, ancak, kanvas temelli bir yaklaşım kullanıyor. Prezi, slaytları kullanmak yerine, sunumunuzun çeşitli kareleri görüntülemek için yakınlaştırıp uzaklaştırarak hareket ettiği çok büyük bir tuvale sahiptir.

Bu kavramı görsel bir yardımla tanımlamak çok daha kolaydır, bu nedenle aşağıya bir örnek prezi yerleştirdik. Basitçe Prezi’yi Başlat’ı seçin, ardından sunumda gezinmek için alttaki okları kullanın.

https://prezi.com

 

Quizziz

Quizziz, öğretmenlerin ve öğrencilerin birbirlerinin sınavlarını oluşturmasına ve kullanmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir değerlendirme aracıdır. Öğrencilere benzersiz bir erişim kodu sağladıktan sonra, bir sınav, zamanlı bir yarışma olarak canlı olarak sunulabilir veya belirli bir son teslim tarihi olan ev ödevleri için kullanılabilir. Sınavlar tamamlandıktan sonra öğrenciler cevaplarını gözden geçirebilirler. Ayrıca, ortaya çıkan veriler, gelecekte en çok odaklanmaya ihtiyaç duyan alanlardaki eğilimleri analiz etmek için eğitmene öğrencilerin performansının net bir görselini vermek için bir elektronik tablo halinde derlenir. Bu anlık geri bildirim, öğretmenler tarafından gelecekteki öğrenim etkinliklerini gözden geçirmek ve öğrencilerin mücadele ettiği kavramlara daha fazla vurgu yaparak materyalin odağını sunmak için kullanılabilir.

https://quizizz.com/

Pixon

Pixton, kullanıcılarının harika çizgi romanlar oluşturmasına olanak tanıyan bir çizgi film oluşturma aracıdır. Pixton ayrıca, herkesin kendi çizgi romanlarına katkıda bulunmak için erişebileceği büyüyen bir topluluğa sahiptir. Bu aracın kullanımı çok kolaydır ve üzerinde çalışmak için herhangi bir sanatsal beceri gerektirmez. Öğrencilerinize tanıtabilir ve kendi çizgi romanlarını oluşturmalarına ve birbirleriyle paylaşmalarına izin verebilirsiniz.

Ücretsiz bireysel hesapların yanı sıra Pixton, okullar için Pixton for Schools adlı ücretsiz olmayan özel olarak tasarlanmış bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmet, öğretmenlerin öğrencileri için çizgi romanlarını işbirliği içinde oluşturup paylaşabilecekleri özel odalar oluşturmalarına olanak tanır.

https://www.pixton.com/tr/

 

Animoto

Animoto, kullanıcının resimleri, mevcut video klipleri veya her ikisini aynı anda kullanarak videolar oluşturmasına olanak tanıyan basit, eğlenceli ve kullanımı kolay bir web 2.0 araçlarıdır. Animoto uygun maliyetlidir ve yaratıcı süreci eğlenceli bir etkinliğe dönüştürür.

Okulunuza video ekleyerek öğrencileri geleceğe hazırlayın. Yöneticiler, ebeveynlere ve öğrencilere ulaşmak için video haber bültenlerini kullanabilir, sosyal medyada okul veya bölge etkinliklerini veya bağış toplama etkinliklerini paylaşabilir veya kaydı artırmak için işe alma videoları hazırlayabilir. Öğrenciler ister bilgisayar tabanlı öğrenimle meşgul olsun ister Animoto mobil uygulamasıyla video slayt gösterileri oluştursun, öğretmenler, öğrencilerin ilgisini çeken ve öğretimlerine teknoloji okuryazarlığı katan video tabanlı ders planları oluşturarak kendi edtech oyunlarını geliştirebilirler.

https://animoto.com

Padlet

“Yapışkan bir not üzerine yaz ve duvara yapıştır” etkinliğini yapmış ya da daha önce gerçekleştiğini görmüş olma ihtimalin çok yüksek.

Padlet, bu yapışkan notların resimlere, bağlantılara ve videolara sahip olmasını VE hemen hemen tüm İnternet uyumlu cihazlarla kullanılabilmesini sağlar.

Eskiden okulumun İnternet filtresi tarafından engelleniyordu. Bu okul yılı, öğrenci cihazlarında geçmesine izin verilen güçler, sınıfta pek çok olasılık yaratıyor!

Padlet, fikirleri toplamak, paylaşmak ve daha sonra değiştirmek için harika bir yerdir. Yaşayan, nefes alan bir web sayfası gibidir. Kullanıcılar Padlet notlarına bağlantılar, YouTube videoları, dosyalar ve resimler ekleyebilir. Onları hareket ettirebilir ve düzenleyebilirler. Bir Padlet bağlantısı paylaşılabilir ve Padletler web sayfalarına gömülebilir.

https://tr.padlet.com

 

Canva

Canva, kullanıcıların sosyal medya grafikleri, sunumlar, posterler, dokümanlar ve diğer görsel içerikleri oluşturmalarına olanak tanıyan bir grafik tasarım platformudur.

Kullanıcılar, profesyonel olarak tasarlanmış birçok şablon arasından seçim yapabilir, tasarımları düzenleyebilir ve sürükle ve bırak arayüzü aracılığıyla kendi fotoğraflarını yükleyebilir. Platform ücretsizdir ve ek işlevler için Canva Pro ve Canva for Enterprise gibi ücretli abonelikler sunar.  Kullanıcılar ayrıca basılacak ve gönderilecek fiziksel ürünler için ödeme yapabilirler.

https://www.canva.com

Visme

Visme, çevrimiçi dünyayı kasıp kavuran yeni bir “teknoloji veya tasarım becerisi gerektirmeyen” içerik oluşturma araçlarından biridir.

Görsellerden infografiklere, e-Kitaplara ve videolara kadar, bu Web tabanlı araçlar, pazarlama çabalarınızı beslemek için bir dizi ilgi çekici içerik oluşturmanıza olanak tanıyan sürükle ve bırak işleviyle birlikte önceden tasarlanmış şablonlar kullanır.

visme.co

 

Powtoon

Sistemde depolanan önceden ayarlanmış şablonları ve animasyonları kullanarak veya Powtoon web 2.0 aracına kendi dosyalarınızı ekleyerek eğlenceli animasyonlar oluşturabilirsiniz. Powtoon uygulamasının hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri vardır.

Ücretsiz sürümde 30 animasyon karakter, 10 müzik ve temel slayt paketi bulunur. Bu özellikler bir eğitim materyali hazırlamak için yeterlidir. Powtoon web 2.0 aracının ücretsiz sürümünde, 5 dakikalık video / animasyon süresinin ve hazırlanan içeriklerin YouTube video paylaşım sitesine indirilmesini kısıtlayabilir ve ardından farklı araçlarla indirebiliriz. Ancak sınıfınızda internet bağlantınız varsa, bunu doğrudan Powtoon sisteminden yapabilir veya bir Powerpoint dosyası olarak indirip Powerpoint olarak sunabilirsiniz. Powtoon web 2.0 aracını kullanmak için bilgisayarıma herhangi bir program yüklememe gerek yok. Powtoon, çevrimiçi çalışan bir web 2.0 aracıdır.

https://www.powtoon.com

 

Blendspace

Blendspace; belgeleri, Power Point’leri, videoları, resimleri ve diğer materyalleri kısa ve öz, kolay yönetilen ve organize edilmiş bir alanda senkronize eden etkileşimli dersler oluşturmanın bir yoludur. Derslere bilgisayarla erişilebilir ve öğrencilerin teknolojiyi bağımsız olarak öğrenmeleri için kullanmalarına izin verir!

blendspace3Öğrenci öğretim deneyimimde bu web sitesine rastladım. İşbirliği yaptığım öğretmenlerimden biri bunu Sivil Haklar Hareketi üzerine etkileşimli bir ders oluşturmak için kullanıyordu. Birimin kısa bir bölümünü bağımsız bir birim yapmaya karar vermiştik. Öğrenciler sağlanan videoyu izleyecek, ardından belirli bir konu hakkında verilen web sitelerinden araştırma yapacaklardı. Videolar, web siteleri ve önemli belgelerin tümü Blendspace birimine dahil edildi – bu harikaydı!

Öğrenciler her şeyi tek bir yerde kolayca organize etmenin yanı sıra bağımsız olarak da çalışabilirler! Ve teknolojiyi verimli kullanın!

https://www.tes.com/lessons

 

ClassDojo

ClassDojo, oyunlaştırma sınıf yönetimi uygulamasıdır. Öğrencilerinize rozetler vererek onların davranışlarını teşvik edebilir ve geliştirebilirsiniz. Kurs sırasında bir elinizde akıllı telefonunuz veya tabletinizle sınıfınıza ders verirken, öğrencinizin davranışını “Günaydın” rozeti ile ödüllendirebilirsiniz. Bu şekilde, öğrenciler davranışlarını düzeltmeye ve daha olumlu bir rozet almaya çalışacaklar.

ClassDojo’da öğrencileriniz sevimli canavarlara dönüşür. Böylelikle rozetlerle öğrencilerin ilgisini ve öğrencilerin avatarları ile anında öğrencilerin tüm dikkatini çekebilirsiniz.

https://www.classdojo.com/tr-tr/

 

MentiMeter

Mentimeter, sunum yapanlar ve izleyiciler arasında gerçek zamanlı etkileşime izin veren, kullanımı ücretsiz, etkileşimli bir sunum platformudur: toplantıları eğlenceli, ilgi çekici ve kapsayıcı hale getirir. Mentimetre, sunumları etkileşimli hale getirmek için kullanımı kolay araçlar sağlayarak, konferansların, kurumsal etkinliklerin, atölyelerin ve diğer resmi ve gayri resmi toplantı türlerinin liderlerinin izleyicileriyle gerçekten etkileşim kurmasını sağlar.

https://www.mentimeter.com

 

Kodris

Öğretmen konumdakiler için sınıf oluşturma özelliği bulunan Kodris, oluşturulan sınıflarda öğrenci seviyesini kontrol etme fırsatı tanıyan,3 yıldız sistemi sayesinde denetim yapılabilen, öğretmen rehberini içinde barındıran zengin bir uygulamadır.

Kullanım sırasında web sitesi üzerinden online destek veriyor olması eğitimcilerin işini kolaylaştırmaktadır. Kodris te oynamaya başlamadan önce ön bilgi gerek. Yoktur. Uygulamanın amacı sıfırdan başlayanların da kodlama öğrenebilmesidir. İlk 30 ders ücretsiz uygulama yapabiliyor olmanın yanı sıra, kodlama öğretmeyi müfredata eklemek isteyen okullar kurum bazında üyelik teklifleri alabilirler.

https://www.kodris.com

 

Code.org

Code.org, herhangi bir öğrencinin bilgisayar bilimi becerilerini öğrenmesi için fırsatlar sağlamaya odaklanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Bunu başarmak için Code.org, K-12 sınıflarındaki öğretmenler ve öğrenciler için bilgisayar bilimleri müfredatına ve kaynaklarına ücretsiz erişim sağlar.

Peki, özellikle ortaokul sınıfları için Code.org’da hangi kaynakları bulabilirsiniz?

https://studio.code.org/courses

 

PiZap

PiZap, Chrome Web Mağazasında ücretsiz bir kaynaktır veya sadece www.pizap.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Görüntüleri düzenlemek, birleştirmek ve açıklama eklemek için kullanabileceğiniz bir web aracıdır. Tek tek görüntüleri düzenleyebilir veya metin ve çıkartmalarla tam kolajlar oluşturabilirsiniz. İstediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

https://www.pizap.com

 

Matific

Matific, en popüler matematik ders kitaplarının içeriğiyle bağlantılı ilgi çekici etkinlikler ve oyunlardan oluşan ücretsiz bir temel matematik ürünüdür. Bir tarayıcı, yerel iPhone ve iPad uygulamaları ile yerel Android akıllı telefon ve tablet uygulamaları aracılığıyla kullanılabilir. Uygulamalar hem Common Core (ABD) hem de Birleşik Krallık’ın Yeni Ulusal Matematik Müfredatı ile uyumludur. Şirket 2012’nin sonunda kuruldu. Web sitesi, iPad ve Android uygulamaları Eylül 2014’te piyasaya sürüldü.

https://www.matific.com/tr/tr/home/

 

Google Forms

Google Formlar, kullanıcıların formlar, anketler ve testler oluşturmasının yanı sıra formları başkalarıyla işbirliği içinde düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyan Google’ın ücretsiz bir çevrimiçi aracıdır. Eğitimciler, öğrencilerini sınıfın başında değerlendirmek ve önceden var olan bilgileri ölçmek için Google formlarını kullanabilir. Ayrıca, öğrencilere ve velilere geri bildirim vermek ve onlardan geri bildirim almak için Google formları kullanılabilir. Benzer şekilde, öğrenciler Google formlarını kendi öğrenmelerini değerlendirmek ve öğrenme hedeflerini belirlemek ve ayrıca araştırma projeleri için veri toplamak için kullanabilirler.

https://docs.google.com/forms

Eğitim için 50 Web 2.0 Sitesi

 1. Anchor – Kullanıcıların kendi podcast’lerini kolayca oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan hepsi bir arada bir platform. Yaratıcı sınıf ödevleri için burada harika olanaklar.
 2. Animaker – Öğretmenlerin ve öğrencilerin sunumlar, posterler, animasyonlar ve infografikler oluşturmasına olanak tanıyan çok yönlü bir site. İki öğretmen ve 25 öğrenciye kadar ücretsiz hesap ve uygun fiyatlı premium hesaplar sunar.
 3. Animoto – Video, resim, müzik ve daha fazlasını içeren etkileyici görünümlü slayt gösterileri oluşturun. Ücretsiz hesaplar, kullanıcıların sınırsız video oluşturmasına izin verir.
 4. Baamboozle – Öğretmenlerin metin, resim animasyonu ve daha fazlasını içeren öğrenme oyunları oluşturmasına veya uygun olanı bulmak için mevcut binlerce oyuna göz atmasına olanak tanıyan kullanımı kolay bir site. Uzaktan paylaşılabilir ve oynatılabilir.
 5. Boom Writer – Öğrencilerin bireysel olarak veya bir grup içinde orijinal hikayeler yazabilecekleri ilgi çekici bir yaratıcı yazma web sitesi. Tüm müfredatla bütünleşir ve öğretmen ve öğrenci arasında gerçek zamanlı sohbet sunar.
 6. Chart It – Ücretsiz, basit ama şık site, kullanıcıların çevrimiçi olarak çizelge ve grafikler oluşturup kaydetmesine ve başkaları tarafından yapılan grafikleri keşfetmesine olanak tanır.
 7. Citizen DJ (beta) –  Kullanıcılara geniş kapsamlı ses ve video kaynaklarından müzik oluşturma fırsatları sunan Kongre Kütüphanesi’nin ücretsiz beta sitesi. Doğrudan tarayıcıda sesleri keşfedin ve yeniden karıştırın.
 8. Cloud Stop Motion – Bu şık stop-motion animasyon sitesi, sınırsız öğrenci kullanıcısı olan ücretsiz okul hesabı sunar. Herhangi bir masaüstü, akıllı telefon, tablet veya Chromebook’ta film müzikleri ile filmler yapın.
 9. Creatability – Yaratıcı teknoloji araçlarının nasıl daha erişilebilir hale getirileceğini araştıran bir dizi deney içerir. Göz atmak ve denemek için ücretsiz. Öğrencilerinizi kendilerininkini oluşturmaya teşvik edin!
 10. Diigo– Bu sosyal yer imi sitesi, ücretsiz öğretmen ve öğrenci hesapları sunar. Kullanıcılar çevrimiçi kaynakları kaydedebilir, etiketleyebilir, açıklama ekleyebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilir.
 11. Diagrams.net – Zihin haritaları, akış şemaları, ağ diyagramları ve daha fazlasını oluşturmak için tamamen ücretsiz çevrimiçi yazılım. Önceden var olan şekilleri, okları, tabloları ve sembolleri sürükleyip bırakın veya her birini tuval üzerine kendiniz çizin. Hiçbir ücret ödemeden, hesaba gerek duymadan ve paylaşma özelliğinden dolayı, herhangi bir sınıfta kullanmak için harika bir araçtır.
 12. Edmodo – LMS yeteneklerine sahip ücretsiz bir iletişim / işbirliği platformu olan Edmodo, yüz yüze, çevrimiçi veya hibrit öğrenme ile kullanılabilir. Öğretmenler sınıflar oluşturabilir ve ardından ödevleri ve testleri paylaşabilir.
 13. Edublog – Öğretmenlerin ve öğrencilerin kendi web sitelerini oluşturmalarını ve sürdürmelerini kolaylaştırmak için tasarlanan Edublog, aynı zamanda harika bir işbirliği platformudur. Ücretsiz ve makul fiyatlı profesyonel hesaplar mevcuttur.
 14. Educandy – Öğretmenlerin sözcükler, çiftler ve sınavlar gibi etkinliklerin “tatlarını” oluşturarak öğrenmeyi eğlenceli hale getirdikleri ücretsiz ve kullanımı kolay bir site. Öğrenci hesabı gerekmez.
 15. Educaplay – Etkileşimli multimedya eğitim etkinlikleriyle öğrenimi oyunlaştırmanın mükemmel bir ücretsiz yolu. Ek özellikler sunan ve reklamları kaldıran premium hesaplar da mevcuttur.
 16. Flipgrid – Tamamen ücretsiz ve kullanımı kolay bir video tartışma sitesi. Eğitimciler bir konu seçer ve öğrenciler video kaydedip yükleyerek bu soruna yaratıcı bir şekilde yanıt verir. Göz atmak için 25.000’den fazla konu içeren bir kitaplık içerir.
 17. Floop – Öğretmenlerin öğrencilere daha hızlı ve daha anlamlı geri bildirim sağlamasına yardımcı olmaya adanmış bir web uygulaması. Öğrenciler, öğretmenlerin, çalışmalarını geliştirmeleri için öğrencilere rehberlik eden yorumları hızlı ve verimli bir şekilde ekleyebildiği ödevleri çevrimiçi olarak sunar.
 18. Glogster – Çocuklar, bu güvenli ortamda işbirliğine dayalı, etkileşimli posterler oluşturmak için görüntüleri, renkleri, metinleri, sesleri ve daha fazlasını birleştirir. Birden çok uygun fiyatlandırma seçeneği mevcuttur.
 19. Goosechase – Hibrit çöpçü avının K-12 odaklı bir versiyonu. Öğretmenler kendi oyunlarını yaratır veya başkaları tarafından yayınlanan bir oyunu kullanır. Matematik, kelime bilgisi ve jeoloji, bu ilgi çekici avların pek çok olası konusundan sadece birkaçıdır.
 20. G Suite for Education – İletişim, işbirliği, organizasyon, sınıf yönetimi ve veri güvenliği dahil olmak üzere kapsamlı bir ücretsiz eğitim araçları seti. Ücretsiz ve kurumsal hesaplar mevcuttur.
 21. Gnowledge – İşbirliğine dayalı çevrimiçi sınavlar oluşturmak, kaynakları paylaşmak, başkalarının sınavlarını görüntülemek ve daha fazlasını yapmak için ücretsiz bir platform. Mükemmel teknik destek ve öğretici videolar.
 22. Infogram – Kullanıcıların grafikler, haritalar ve infografikler oluşturmasına izin veren bir site. Ücretsiz temel hesap, çok çeşitli profesyonel şablonlar, 10 adede kadar proje, nesne animasyonları ve daha fazlasını içerir.
 23. Little Bird Tales – Çocukların sanat eseri yüklemelerine, ardından bir hikaye kaydetmelerine ve anlatmalarına olanak tanıyan harika bir dijital hikaye anlatma sitesi. Öğretmenler ve okullar için uygun fiyatlar.
 24. Live Binders – Öğretmenlerin kendi sınıf ders kitaplarını, dijital portföylerini ve daha fazlasını oluşturmalarına olanak tanıyan sanal bir bağlayıcı site. Öğrenciler, akademik çalışmalarını sergilemek için Live Binders kullanabilirken, yöneticiler öğretmenler ve personel için çevrimiçi kılavuzlar oluşturabilir ve kolay güncellemeler yapabilir.
 25. Musicshake – Okulunuzdaki her öğrenci için yasal, telif hakkı, ücretsiz müzik – öğrenciler tarafından doğrudan bir tarayıcıdan oluşturulmuştur. Öğrenciler türleri, enstrümanları ve tempoyu karıştırır ve eşleştirir ve yazılım gerisini halleder. Müzikal yetenek gerekmez!
 26. Parlay – Sınıf tartışması için yenilikçi bir araç olan Parlay, tartışma istemleri, harmanlanmış öğrenme ve canlı çevrimiçi tartışmalardan oluşan bir kütüphane sunar. Öğretmenler bir tartışma istemiyle başlar, ardından öğrenciler öğrenim kaynaklarını gözden geçirir ve kendi fikirleriyle yanıt verir.
 27. Pixton – Bu ilgi çekici çizgi roman yaratıcısı, öğrencileri kendi dijital hikayelerini hayal etmeye motive edecek. K-12 ve orta öğretim için.
 28. Playmeo – Matematik, bilim, sağlık ve dil sanatları için temel etkinlikler kitaplığıyla gruplar için yüzlerce eğlenceli interaktif oyun. Tema, efor düzeyi, süre veya grup boyutuna göre aranabilir.
 29. Playposit – Çocukları kendi hızlarına göre öğrenmeye teşvik eden ve öğretmenlerin ilerlemelerini izlemelerine olanak tanıyan etkileşimli video eğitim sitesi.
 30. PresentationTube – PowerPoint’i ve web sitesinin ücretsiz yazılımını kullanarak eğitici videolar oluşturun, yükleyin ve paylaşın. Uygun fiyatlı bir premium sürüm mevcuttur. Kendi fikirleriniz için yüklenen videolara göz atın.
 31. Prezi – Prezi, kullanıcıların slayt gösterileri ve sunumlar oluşturmasına olanak tanır ve Zoom, Microsoft Teams, Google Meet ve YouTube gibi birçok popüler uygulama ile çalışır. Ücretsiz temel planlar ve eğitimciler için çok uygun fiyatlı ücretli seçenekler.
 32. SchoolTube –  Ücretsiz K-12 video barındırma sitesi COPPA ve ADA uyumludur. Özellikler arasında sınırsız videolar, kişiselleştirilmiş kanallar, oynatma listeleri video uygulamaları, analizler, tek oturum açma ve daha fazlası bulunur.
 33. SpellingCity – Yazım ve kelime bilgisini öğretmek ve öğrenmek için kullanıcı dostu ve ilgi çekici bir site. Kapsamlı öğretim kaynakları arasında kelime listeleri, dersler, standartlar ve edebiyat başlıkları için sınıf temelli kelime listeleri ve STEM kelime listeleri bulunur.
 34. Stop Motion Studio – Öğrenciler, öğrendiklerini veya başkalarına öğretmek istediklerini açıklamak için dur-hareketli filmler oluşturmak için görüntüleri, sanat eserlerini veya hemen hemen her pervaneyi kullanabilir. YouTube’a doğrudan aktarımı etkinleştirir.
 35. Storillo – Öğrencilerin projeler üzerinde nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenmelerine ve kritik yönetici işlev becerilerini uygulamalarına yardımcı olur. Öğretmenler, grup üyelerinin ilerlemesini kolayca izleyebilir ve kimin ne yaptığını görebilir.
 36. Storybird – Öğrencilere şiirden uzun biçimli yazıya, hızlı kurgu ve çizgi romanlara kadar dijital görsel hikaye anlatımının kullanımıyla okuma ve yazma konusunda ilham veren bir site. Eğitim planları mevcut.
 37. StoryJumper – Öğrencilerin kendi sanatlarını dahil edebilecekleri, çevrimiçi yayınlayabilecekleri, başkalarıyla paylaşabilecekleri veya kendi çalışmalarının basılı bir kopyasını sipariş edebilecekleri dijital hikaye anlatımı için ücretsiz bir site. Google Classroom ile entegre olur ve göz atmak için birçok örnek sunar.
 38. SymbalooEDU – Öğretmenlerin ve öğrencilerin web sitelerine, videolara, web belgelerine ve diğer öğrenim kaynaklarına bağlantıları kaydetmesine, düzenlemesine ve paylaşmasına izin verir. Ücretsiz ve profesyonel hesaplar mevcuttur.
 39. Thinglink – Etkileşimli görsel sunumlar, öğrenme materyalleri veya öğrenci projeleri oluşturmak için görüntüleri, videoları, 360 ° görüntüleri ve 360 ° videoları birleştiren hayal ürünü site. Mobil uygulama olarak da mevcuttur.
 40. Toonclip –  Kullanıcıların basit İngilizce metinler ve sürükle ve bırak görüntüleri ile animasyonlar oluşturmasına izin verir. Ücretsiz hesap, ayda 20 animasyona izin verir.
 41. Triptico – Öğretmenlerin etkileşimli dersler oluşturması, paylaşması ve düzenlemesi için harika bir ücretsiz araç. İlgi çekici özellikler arasında kelime mıknatısları, sürükle ve bırak şablonları ve oyunlaştırılmış etkinlikler bulunur.
 42. VoiceThread -Ed.VoiceThread, öğrencilerin multimedya sunumları aracılığıyla eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği ve yaratıcılık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan güvenli ve emniyetli bir platformdur. Devam eden eğitim atölyeleri, gelişmiş beceriler ve Moodle, Blackboard ve diğer öğrenim yönetimi sistemleriyle entegrasyonu içerir.
 43. Weebly – Multimedya özelliği ve genişletilmiş blog oluşturma özelliklerine sahip ücretsiz bir sınıf web sitesi oluşturmak için sürükle ve bırak web sitesi düzenleyicisi sunar. Bonus içermeyen hesaplar reklam içermez!
 44. Whiteboard.fi – Harika ücretsiz çevrimiçi beyaz tahta aracı, kayıt olmadan anında erişim sağlar. Çevrimiçi bir sınıf oluşturun ve adlandırın, URL’yi öğrencilerle paylaşın ve beyaz tahtanıza açıklama eklemeye başlayın.
 45. WordCloud Generator – Kullanımı çok basit olan akıllı bir site – sadece metninizi yapıştırın veya yükleyin ve AI en sık kullanılan kelimeleri gösteren bir kelime bulutu oluşturur. Edebiyat, reklamcılık ve daha fazlasını keşfetmek ve analiz etmek için harika bir ücretsiz araç.
 46. Wolfram Alpha – Wolfram’ın hesaplamalı arama motoru için bir eğitim portalı. Öğrenciler ve öğretmenler, kalkülüs problemleri için adım adım çözümlerden Çakmaktaşları Simpsonlar’la karşılaştırmaya kadar konuları keşfedebilirler.
 47. Yacapaca – Sınavlar, anketler ve değerlendirmeler oluşturmaya yönelik bu hepsi bir arada çözüm, konulara, ders programlarına, sınavlara ve daha fazlasına göz atmak için ücretsiz giriş erişimi sunar. Kaynaklar popülerlik ve kalite açısından derecelendirilir ve tek tek de incelenebilir.
 48. Yo Teach! – Çizim ve açıklama işlevine sahip, kullanımı ücretsiz bir arka kanal / sohbet odası. Pek çok kişi tarafından sevilen ve kullanılmayan TodaysMeet’in yerini alan Yo Teach, Elleri Kaldırmak, Basit Oylama, Öğrencileri Sessize Al, Katılım İstatistikleri ve Transkript İndirme gibi işlevler içerir.
 49. Zoho Wiki – Eğitimciler etkileşimli içerik veya çevrimiçi eğitim için sanal sınıflar oluşturabilir, ödevleri yönetebilir, öğrenci ilerlemesini izleyebilir ve daha fazlasını yapabilir.

 

Kaynaklar:

blogs.umass.edu/onlinetools/

http://dmcit.org/wp/

https://ditchthattextbook.com/blog/

Yorum yap