Büyük Veri

Büyük Veri Nedir? Büyük Veri Nasıl Çalışır?

Büyük Veri Nedir?

Büyük veri, sürekli artan oranlarda büyüyen büyük, çeşitli bilgi kümelerini ifade eder. Bilgi hacmini, oluşturulduğu ve toplandığı hızı veya hızı ve kapsanan veri noktalarının çeşitliliğini veya kapsamını kapsar. Büyük veri genellikle birden çok kaynaktan gelir ve birden çok biçimde gelir.

Büyük Veri Nasıl Çalışır?

Büyük veriler yapılandırılmamış veya yapılandırılmış olarak kategorize edilebilir. Yapısal veriler, kuruluş tarafından veritabanlarında ve elektronik tablolarda zaten yönetilen bilgilerden oluşur; genellikle doğası gereği sayısaldır. Yapılandırılmamış veriler, düzenlenmemiş ve önceden belirlenmiş bir modele veya formata girmeyen bilgilerdir. Kurumların müşteri ihtiyaçları hakkında bilgi toplamasına yardımcı olan sosyal medya kaynaklarından toplanan verileri içerir.

Anketler, ürün satın alımları ve elektronik check-in’ler aracılığıyla, kişisel elektronik ve uygulamalardan gönüllü olarak toplanan sosyal ağlarda ve web sitelerinde herkese açık olarak paylaşılan yorumlardan büyük veriler toplanabilir. Akıllı cihazlarda sensörlerin ve diğer girişlerin varlığı, verilerin geniş bir durum ve koşul yelpazesinde toplanmasını sağlar.

Büyük veriler çoğunlukla bilgisayar veritabanlarında depolanır ve büyük, karmaşık veri kümelerini işlemek için özel olarak tasarlanmış yazılım kullanılarak analiz edilir. Birçok hizmet olarak yazılım (SaaS) şirketi bu tür karmaşık verilerin yönetiminde uzmanlaşmıştır.

Büyük Verinin Kullanımı

Veri analistleri, bir korelasyon olup olmadığını belirlemek için demografik veriler ve satın alma geçmişi gibi farklı veri türleri arasındaki ilişkiye bakar. Bu tür değerlendirmeler şirket içinde veya dışarıda büyük verileri sindirilebilir formatlarda işlemeye odaklanan bir üçüncü tarafça yapılabilir. İşletmeler genellikle bu tür uzmanlar tarafından büyük verilerin değerlendirilmesini, eyleme geçirilebilir bilgiye dönüştürmek için kullanırlar.

Bir şirketteki hemen hemen her departman veri analizinden, insan kaynakları ve teknolojiden pazarlama ve satışa kadar bulguları kullanabilir. Büyük verinin amacı, ürünlerin pazara girme hızını artırmak, pazarın benimsenmesi, hedef kitlelerin kazanılması için gereken zaman ve kaynak miktarını azaltmak ve müşterilerin memnun kalmasını sağlamaktır.

Büyük verilerin avantajları ve dezavantajları

Büyük verilerin avantajları ve dezavantajları, mevcut veri verilerindeki artış, her iki fırsat ve sorunları sunar. Genel olarak, müşterilerine (ve potansiyel müşteriler) daha fazla veri sahibi olmak, şirketlerin en üst düzeyde memnuniyet ve tekrar iş yaratmak için ürünlerini ve pazarlama çabalarını daha iyi termine tertiye vermelerini sağlamalıdır. Daha büyük ve verici bir veri toplayabilecek şirketler, daha derin ve daha zengin analiz yapmak için fırsatla sağlanmaktadır. Daha iyi analiz olumlu, büyük bir veri, aşırı yük ve gürültüyü de oluşturabilir. Şirketler, hangi verideki gıda gürültüsüne kıyasla gösterilen belirgin bir sürü veri haline getirebilecekleri için. Verileri nasıl ilişkili hale getiren belirleme bir anahtar faktör haline gelir. Ayrıca, verilerin doğası ve biçimi, işlemi önceden önceden özel bir şekilde taşınabilir. Sayısal değerlerden oluşan yapılandırılmış veriler, kolayca saklanabilir ve sıralanabilir. E-postalar, videolar ve metin belgeleri gibi yapılandırılabilir veriler, yararlı hale gelmesi için uygulanacak daha sofistike teknikler gerektirebilir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın