Tasarım Kodlama

C ile N Sayının Toplamını Hesaplayan Program

Bu yazıda, C programlamada n tane sayının (n tam sayı, n gerçek sayı ve n doğal sayı) nasıl toplanacağını öğrenecek ve kodlayacaksınız. Burada n miktarı/miktarı belirtir. Yani kullanıcı kaç tane sayı girmek istiyor ve burada gösterildiği gibi eklemek istiyor.

Örneğin, kullanıcı n’nin değeri olarak 5 girerse, program kullanıcıdan herhangi bir 5 sayı girmesini isteyecek. Kullanıcıdan 10, 20, 30, 40 ve 50 deyip 5 sayı aldıktan sonra, program 5 sayının tümünü toplayıp ve toplamını çıktıda sonuç olarak görüntüleyecek. Bu 150 olur (çünkü 10+20+30+40+50 150’ye eşittir).

C’deki n Sayıların Toplamını Bulma

C programlamada n sayı toplamak için, kullanıcıdan n’nin değerini girmesini ve ardından sağlanan tüm n sayıların (kullanıcı tarafından) toplanmasını gerçekleştirmek için n tane sayı girmesini istemeniz gerekir. Ardından, toplama sonucunu ekranda çıktı olarak görüntüler.

Programa bir göz atalım.

Çıktı:

Kullanıcı Ondalık Sayılar girerse ne olur?

Yukarıda verilen program, yalnızca kullanıcı tüm sayıları tamsayı biçiminde (herhangi bir ondalık olmadan) sağladığında doğrudur. İşte yukarıdaki programın hem tamsayı hem de ondalık sayılar için doğru olan değiştirilmiş versiyonu.

Bu program, tüm n gerçek sayıların toplamını bulmak için geçerlidir.

Çıktı:

Yorum yap