Kripto Para & Bitcoin

Bitcoin Madenciliği Hala Karlı mı?

Bitcoin madenciliği, bitcoin işlemlerini doğrulamak için doğrulama sürecini yürütmek karşılığında bitcoin kazanma sürecidir. Bu işlemler Bitcoin ağı için güvenlik sağlar ve bu da madencileri bitcoin vererek telafi eder. Madenciler, bitcoin fiyatı madencilik maliyetini aşarsa kar edebilir. Teknolojideki son değişiklikler ve muazzam bilgi işlem gücüne sahip profesyonel madencilik merkezlerinin oluşturulması ve bitcoin’in kendisinin değişen fiyatıyla, birçok madenci kendilerine soruyor, bitcoin madenciliği hala karlı mı?

Bitcoin madenciliğinin karlı bir girişim olup olmadığını belirleyen birkaç faktör vardır. Bunlar, bilgisayar sistemine güç sağlamak için elektriğin maliyetini (elektrik maliyeti), bilgisayar sisteminin kullanılabilirliğini ve fiyatını ve hizmetlerin sağlanmasındaki zorluğu içerir. Zorluk, Bitcoin doğrulama işleminin saniye başına hash değeri olarak ölçülür. Karma oranı problemi çözme oranını ölçer – daha fazla madenci girdikçe zorluk değişir, çünkü ağ her on dakikada bir belirli bir seviyede bitcoin üretecek şekilde tasarlanmıştır.1 Piyasaya daha fazla madenci girdiğinde, zorluk seviye statiktir. Karlılığı belirleyen son faktör, standart, sabit para birimiyle karşılaştırıldığında bitcoinlerin fiyatıdır.

Bitcoin Madenciliğinin Bileşenleri

2013 yılında yeni bitcoin madenciliği yazılımının ortaya çıkmasından önce, madencilik genellikle kişisel bilgisayarlarda yapılıyordu. Ancak uygulamaya özel entegre devre yongalarının (ASIC) piyasaya sürülmesi, eski kişisel makinelerin kapasitesinin 100 milyar katına kadar kapasite sunarak, kişisel bilgi işlem kullanımını bitcoin madenciliği için verimsiz ve modası geçmiş hale getirdi.2 Bitcoin madenciliği, teorik olarak eski donanımlarla hala mümkün olsa da bunun karlı bir girişim olmadığına dair çok az soru var. Bunun nedeni, madenciliğin kurulma biçimidir: madenciler, hash sorunlarını olabildiğince çabuk çözmek için rekabet ediyorlar, bu nedenle ciddi bir hesaplama dezavantajına sahip olan madencilerin, öncelikle bir sorunu çözme ve bitcoin ile ödüllendirme şansı yok. Madenciler eski makineleri kullandıklarında, bitcoin madenciliğindeki zorluk, bitcoin fiyatıyla kabaca paraleldi. Ancak bu yeni makinelerle, hem yeni ekipmanı edinme ve çalıştırmanın yüksek maliyeti hem de kullanılabilirlik eksikliği ile ilgili sorunlar ortaya çıktı.

ASIC Öncesi ve Sonrası Karlılık

Sadece kişisel bilgisayarlarını kullanarak bitcoin madenciliği yapan eski zamanlayıcılar (örneğin, 2009’da) birkaç nedenden dolayı kar elde edebiliyordu. Birincisi, bu madenciler zaten sistemlerine sahipti, bu nedenle ekipman maliyetleri etkin bir şekilde sıfırdı. Daha az stresle daha verimli çalışması için bilgisayarlarındaki ayarları değiştirebilirler. İkincisi, bunlar, büyük bilgi işlem gücüne sahip profesyonel bitcoin madenciliği merkezlerinin oyuna girmesinden önceki günlerdi. İlk madenciler yalnızca ev bilgisayar sistemlerinde diğer bireysel madencilerle rekabet etmek zorundaydı. Rekabet eşit düzeydeydi. Elektrik maliyetleri coğrafi bölgeye göre değişiklik gösterse bile, bu fark bireyleri madencilikten caydırmak için yeterli değildi.

ASIC’ler devreye girdikten sonra oyun değişti. Bireyler artık daha fazla bilgi işlem gücüne sahip güçlü madencilik teçhizatlarına karşı rekabet ediyorlardı. Madencilik karları, yeni bilgi işlem ekipmanı satın almak, yeni ekipmanı çalıştırmak için daha yüksek enerji maliyetleri ödemek ve madencilikte devam eden zorluklar gibi harcamalar yüzünden azaldı.

Bitcoin Madenciliğinin Zorluğu

Yukarıda tartışıldığı gibi, bitcoin madenciliği ile ilgili zorluk oranı değişkendir ve blok zinciri için doğrulanmış blokların (ve sırayla dolaşıma giren bitcoinlerin) istikrarlı bir üretimini sürdürmek için yaklaşık iki haftada bir değişir. Zorluk oranı ne kadar yüksekse, bireysel bir madencinin hash problemini başarıyla çözme ve bitcoin kazanma olasılığı o kadar azdır. Son yıllarda, madencilik zorluk oranı hızla arttı. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde zorluk 1 idi. Mayıs 2020 itibarıyla 16 trilyonun üzerindedir. Bu, şu anda bitcoin için madencilik yapmanın on yıldan kaç kat daha zor olduğuna dair bir fikir veriyor.

Değişen Ödüller

Bitcoin ağı toplam 21 milyon bitcoin ile sınırlanacak. Bu, kurulduğundan bu yana tüm ekosistemin temel bir şartı olmuştur ve kripto para biriminin arzını kontrol etmeye çalışmak için sınır getirilmiştir. Şu anda, 18 milyondan fazla bitcoin çıkarıldı. Yeni bitcoin’in dolaşıma girmesini kontrol etmenin bir yolu olarak, ağ protokolü, yaklaşık dört yılda bir bir bloğu başarıyla tamamlayan madencilere ödüllendirilen bitcoin sayısını yarıya indiriyor.

Başlangıçta bir madencinin aldığı bitcoin sayısı 50 idi. 2012’de bu sayı yarıya indi ve ödül 25 oldu. 2016’da yine yarı yarıya 12,5 oldu. Mayıs 2020’de ödül bir kez daha yarı yarıya düşerek mevcut ödül olan 6,25’e düştü.6 Madenciler, zorluk artma ihtimali olsa bile ödül boyutunun gelecekte azalacağının farkında olmalıdır.

Günümüz Ortamında Karlılık

Bitcoin madenciliği bazı kişiler için hala mantıklı ve karlı olabilir. Rekabetçi ASIC’lerin maliyeti birkaç yüz dolardan 10.000 dolara kadar çıksa da, ekipman daha kolay elde edilir. Rekabetçi kalabilmek için bazı makineler uyum sağladı. Örneğin, bazı donanımlar, kullanıcıların enerji gereksinimlerini düşürmek için ayarları değiştirmesine ve böylece genel maliyetleri düşürmesine olanak tanır. Potansiyel madenciler, ekipmanın sabit maliyetli satın alımlarını yapmadan önce başabaş fiyatını anlamak için bir maliyet / fayda analizi yapmalıdır. Bu hesaplamayı yapmak için gereken değişkenler şunlardır:

Güç maliyeti: elektrik oranınız nedir? Oranların mevsime, günün saatine ve diğer faktörlere bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Bu bilgiyi kWh cinsinden ölçülen elektrik faturanızda bulabilirsiniz.

  • Verimlilik: Sisteminiz watt cinsinden ölçülürse ne kadar güç tüketir?
  • Zaman: Madencilik için harcayacağınız öngörülen süre nedir?
  • Bitcoin değeri: Bir bitcoin’in ABD doları veya başka bir resmi para birimi cinsinden değeri nedir?

Madencilerin bitcoin madenciliğinin maliyet / fayda denklemini analiz etmek için kullanabileceği CryptoCompare tarafından sağlananlar gibi birkaç web tabanlı karlılık hesaplayıcısı vardır. Karlılık hesaplayıcıları biraz farklılık gösterir ve bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır.

Analizinizi, hem güç maliyeti hem de bitcoinlerin değeri için farklı fiyat seviyeleri kullanarak birkaç kez çalıştırın. Ayrıca, analizi nasıl etkilediğini görmek için zorluk düzeyini değiştirin. Bitcoin madenciliğinin sizin için hangi fiyat düzeyinde karlı hale geldiğini belirleyin – bu sizin başabaş fiyatınızdır. Mayıs 2020 itibariyle, Bitcoin fiyatı 8.000 $ civarında seyrediyor. Tamamlanmış bir blok için 6,25 BTC’lik mevcut bir ödül verildiğinde, madenciler bir hash’i başarıyla tamamladıkları için yaklaşık 50.000 $ ödüllendirilir. Tabii ki, bitcoin’in fiyatı oldukça değişken olduğundan, bu ödül rakamının değişmesi muhtemeldir.

Madencilik mega merkezlerine karşı rekabet etmek için bireyler, birlikte çalışan ve ödülleri paylaşan bir grup madenci olan bir madencilik havuzuna katılabilir. Bu, madencilikteki hızı artırabilir ve zorluğu azaltarak karlılığı erişilebilir hale getirebilir. Zorluk ve maliyet arttıkça, giderek daha fazla bireysel madenci bir havuza katılmayı seçti. Birden fazla katılımcı arasında paylaşıldığı için genel ödül azalırken, birleşik hesaplama gücü, madencilik havuzlarının bir hash sorununu ilk önce tamamlama ve ilk etapta bir ödül alma şansının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bitcoin madenciliğinin hala karlı olup olmadığı sorusuna cevap vermek için, bir maliyet-fayda analizi yapmak için web tabanlı bir karlılık hesaplayıcısı kullanın. Farklı sayıları bağlayabilir ve başabaş noktanızı bulabilirsiniz (bundan sonra madencilik karlı olur). Donanım için gerekli başlangıç ​​sermayesini belirlemeye istekli olup olmadığınızı belirleyin ve bitcoinlerin gelecekteki değerini ve zorluk seviyesini tahmin edin. Hem bitcoin fiyatları hem de madencilik zorluğu düştüğünde, genellikle daha az madenci ve bitcoin alımında daha fazla kolaylık olduğunu gösterir. Bitcoin fiyatları ve madencilik zorluğu arttığında, bunun tersini bekleyin – daha fazla madenci daha az bitcoin için rekabet ediyor.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın