Tasarım Kodlama

BitCoin’i Kolayca Anlama

Şu anda bir akıllı telefonunuz varsa veya internete erişiminiz varsa, “Bitcoin” veya “BTC” kelimesini duyma olasılığınız %80’tir. Yasadışı ve yasal faaliyetlerde bulunan kişilerin tümü, tıpkı fiziksel para birimlerini kullandığımız gibi bitcoin kullanıyor. Ancak çoğu insan Bitcoin’in gerçekte ne olduğunu, bitcoin’in temelini, yaratıcılarını, hisse senedi değerini vb. gerçekten anlamıyor.

Bugün size Bitcoin’i anlamanız için en basit şekilde açıklayacağım. Daha sonra diğer gönderilerde, onu nasıl elde edeceğimizi, nasıl takas edeceğimizi ve hatta bunun için nasıl madencilik yapacağımızı öğreneceğiz.

Ama daha önce, Para veya para biriminin ne olduğunu açıklamama izin verin. Bitcoin’in neden durdurulamadığını veya çöktüğünü anlamak çok önemlidir.

Para birimi, kullanılan para anlamına gelir. Dünyadaki hemen hemen her ülke parayı kullanmaktadır. Bu onu para birimi yapar. Para biriminin madeni para veya banknot olması gerekmez. Bir şeye sahip olma yetkisi veren herhangi bir şey olabilir. Örneğin, eski günlerde. Emtialar, ya malların değiş tokuşu yoluyla satın alındı. Bir süre devam etti ve insanlar bazen bir şeye ihtiyaç duyduğunuzu fark etti, ancak ihtiyacınız olan şeye sahip olan kişi sunduğunuz şeyle ilgilenmiyor. Bu nedenle, bir şey elde etmek veya yetki almak için resmi bir emir olarak kullanılmak üzere bir şeyin yaratılması gerekir. Değerlerini düşürmeyecek veya kaybetmeyecek ve her yerde kabul edilecek. Çok eskilerden, hayvanlar ve tarım ürünleri üzerinden yapıldı. Doğal bir emtia olduğu ve insanlar kolayca alabildiği için düzgün izlenemiyordu. Deniz kabukları minik deniz salyangozlarından alındığı için kıyı bölgelerinde insanlar tarafından elde edilmesi kolaydı. Böylece, dünya hükümetleri oturdu ve mevcut dünyamızda kullandığımız şeyi getirdi, yani Banknotlar ve Kağıtlar. Bu Faturalar ve Paralar, resmi sipariş ve bir şeye sahip olma yetkisi için yalnızca yasal belgelerdir (kolay kopyalanmayı önlemek için güvenlik özelliklerine sahiptir). Aslında değersizler, sadece dünya hükümetlerinden Güvenle destekleniyorlar.

Artık şimdi Kripto para birimlerimiz var. Kripto, kriptografi anlamına gelir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra bilgilerin güvenliğini sağlamak ve gizlemek için kullanılan bir bilgisayar teknolojisidir. Bu nedenle, kripto para birimleri, işlemlerde kullanılan elektronik olarak yapılan para birimleridir. Ancak bildiğimiz normal para birimlerinden farklıdır ve size daha sonra anlatacağım daha fazla avantaja da sahiptir. Kripto para birimleri havadan yapılmaz. Bunun yerine, insanlar bilgisayarlarını saatlerce çalıştırıyor ve dijital parayı “kazmak” için büyük miktarlarda elektrik harcıyor. Matematiksel denklemleri çözerler.

Şimdi Bitcoin’e gidelim. Bitcoin, yaygın olarak benimsenen ilk kripto para birimiydi ve 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Kimse Satoshi’nin kim olduğunu bilmiyor, geliştirici bir erkek, kız veya bir grup insan olabilir. Ve işte önemli olan: Satoshi, bitcoin havalanmadan önce ortadan kayboldu. Yıllardır kimse “ondan” bir sesi duymadı.

Bitcoin’i açıklamak için gerçekten harika bir senaryo kullanacağım. Umarım dikkatli takip edersiniz.

Ben seninle oturuyorum Sonra sana küçük bir çubuk veriyorum. İkimiz de bu olaya ve işleme tanık oluyoruz. Bize şahitlik etmesi veya yardım etmesi için üçüncü bir tarafa ihtiyacımız yok. Şimdi, aynı sopayı istediğiniz kişiye verme özgürlüğüne sahipsiniz. Onun üzerinde tam kontrole sahipsin. Başka bir arkadaşa verebilirsin. Bu arkadaş bunu başkasına aktarabilir.

Şimdi, çubuğun bir dijital çubuk olduğunu (bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda bir çubuk) olduğunu varsayalım. Eskiden benim olan dijital çubuğun artık senin olduğunu nasıl bilebilirsin? Ve sadece senin için. Sana verdiğim dijital çubuğun çalınmadığını nereden biliyorsun? Dijital çubuğun kopyalarını oluşturup size sadece bir tane versem nasıl anlarsınız?

Sanırım bu noktada cevapları düşünüyorsunuz. Bunun cevapları gerçekten çok basit. Şimdi kocaman bir ilan panosu alıyorum ve üzerine yazıyorum, size bir dijital çubuk verdim. Sahip olduğum tek dijital çubuk buydu ve artık tam sahibi sizsiniz. Bir ilan panosu olduğu için yoldan geçen herkes onu görecek. Başka birine gidip ona başka bir dijital çubuk verirsem, reklam panosunu gören herkes yalan söylediğimi anlar ve böylece artık ciddiye alınmaz. Böylece bu billboard, bankacılık ve finans sektörümüzde LEDGER(Defteri Kebir) olarak adlandırılan, yaptığımız işlem için bir rekor haline geliyor. Bu defterin kendi dünyasında yaşaması ve bundan sorumlu birine sahip olması gerekiyor. İmha edilmemelidir ve bu çubuğu başka birine verirseniz, herkesin görmesi için zaten var olan bir hesap defterine de yazmanız gerekir. Ve bu süreç devam ediyor.

Şimdi bu ilan tahtasının üzerine yazı yazmak için sınırsız alan olduğunu ve kullanılan mürekkebin de silinemeyeceğini hayal edin. Hiç kimse önceden yazılmış bir işlemi düzenleyemez veya değiştiremez. Ya bunu herkese aynı ve sadece Ledger verirsek? Aynı defterin bir yerden bir yere taşınması yerine, herkesin bilgisayarında saklanır. Üzerindeki herhangi bir güncelleme herkesin bilgisayarına yansır. Her bir işlem kaydedilir. Hiçbir küçük ayrıntı atlanmaz. Hiç kimse başka bir dijital çubuk yaratamaz ve mevcut olana ekleme yapamaz. Bu aynı çubuk veya bir parçası her yere dağıtılıyor ve herkesin görmesi için her bir dağıtımın kayıtları kaydediliyor. Hile yapamazsınız. Size yeni bir dijital çubuk gönderemem çünkü elimde yok ya da bir parçası yok, çünkü o zaman sistemdeki diğer herkesle senkronize olmayacak. Yenilmesi zor bir sistem olacak. Özellikle gerçekten büyüdüyse. Çubuğa ihtiyacım olursa, ona sahip olan son kişiyi ya da bir parçasına sahip olan birini görmem gerekir (bu, parçalanmış olma ihtimaline karşı). Ayrıca, tek bir kişi tarafından kontrol edilmediğinden, kendisine daha fazla dijital çubuk vermeye karar verebilecek kimse olmadığını biliyorum. Sistemin kuralları başlangıçta zaten tanımlanmıştı. Kurallar açık kaynaklıdır.

Bitcoin böyle çalışır. Ama çubuk bitmeyecek gibi daha fazla sorunuz olduğunu biliyorum. Ve diğerleri.

Bu noktadan itibaren orijinal terimleri kullanacağım.

Bitcoin dünyasında, size bahsettiğim defterin adı blok zinciri ve her bitcoin satıcısının bu tek ve tek deftere erişimi var. Her bitcoin işleminin üzerine kaydedileceği şekilde oluşturulmuştur. Satıcının kim olduğu önemli değil. Hiç kimse bir bitcoin oluşturamaz ve deftere ekleyemez. Bitcoin yaratıcısı onu yarattığında. Belirli bir miktarını yarattı. Hiç kimse sayıyı artıramaz veya azaltamaz. Ancak sadece bitcoini kullanıma sunmadı. Bunun için mayınlı olması gerekiyor. Bitcoin dijital olarak yapıldığından, madencilik de tıpkı değerli minerallerin çıkarılması gibi bir bilgisayarda yapılmalıdır. Bitcoin para birimi, matematiksel ifadelerin bir kombinasyonudur. Tabiki kimsenin bilmediği. Ancak yaratıcı, bilgisayarların daha önce yarattığı şeyi benimsemeleri ve alabilmeleri için bir yol yaptı, ancak miktarını ekleme veya azaltma yapmadı. Dolayısıyla, madencilik sırasında bilgisayarlar, bu bitcoin için madencilik yapmak için milyonlarca matematiksel hesaplama yapar. Bu bilgisayarlar yüksek işlem gücü kullanır ve ayrıca yüksek miktarda elektrik tüketir. Yani, madencilik yapan ve bitcoin satan kişi olmak istiyorsanız, bunu yapmak için çok pahalı donanıma ihtiyacınız var. Ancak işlem için biraz bitcoin istiyorsanız, halihazırda çıkarılmış bir bitcoini olan herkesten satın alabilirsiniz. Henüz çıkarılmamış bir bitcoin satın alamazsınız çünkü defterde bile mevcut değildir. Ve ayrıca, bir zamana ulaşınca, yaratılan tüm bitcoin bitecek. Böylece, yaratıcının yaptığı her şey sistemde olacak ve bu da defterde bulunacak.

Bu, kullandığımız fiziksel para birimi gibidir. Ancak çok güvenli ama şeffaf bir şekilde. Herkes neler olduğunu bilir. Bitcoin çalınamaz veya manipüle edilemez. Kimse onun bakış açısından kontrol edemez. Hükümetler yeni banknotlar yazdırabilir ve ülkede halihazırda mevcut olan banknotlara ekleme yapabilir. Bitcoin satın almak veya göndermek için üçüncü bir tarafa ihtiyacınız yoktur. Bir şeyler satın almak için kullandığınız paranın hükümet tarafından yaratıldığı ve sonunda sizin için saklayacakları veya istedikleri zaman değiştirecekleri fiziksel dünyanın aksine Bitcoin’leri yöneten banka veya merkezi otorite yoktur. Bitcoinler, parasal işlemleri kontrol eden ve doğrulayan tüm kullanıcıların bir ağı tarafından kontrol edilir. Bitcoin ile ilişkili büyük bir avantaj, merkezileştirilmemiş olması ve yerel bir para birimine dayalı olmamasıdır. Dünyanın herhangi bir yerindeki herkes aynı bitcoini kullanır, bu nedenle ülkenizin para birimiyle takas için bir kura veya bir Forex bürosuna gerek yoktur.

Örneğin, Gana’da yaşıyorsanız ancak kakaonuzu Kanada’daki birine satmak istiyorsanız, Kanada Doları’na satamazsınız çünkü Gana, Cedis kullanır. Ancak Bitcoin dünya çapında bir para birimidir. Kanada’daki biri Ganalı bir satıcıdan bir şey satın alır ve Bitcoin ile ödeme yaparsa, dönüştürme oranı, banka gecikmesi ve banka ücreti yoktur.

Para anında gönderilir ve ek ücret yoktur. Banka kapandı mı? Bankacılık saatleri Bitcoin ile ilgisizdir çünkü paranızı kontrol eden bir banka yoktur. Bankaları ortadan kaldırdığımızda ve coğrafi konumdan bağımsız olarak tek bir ödeme şekli gönderebildiğimizde, gerçekten küresel bir ekonomi yaratırız.

Mallarınızı veya hizmetlerinizi Bitcoin kullanarak satın aldıktan sonra işiniz biter. Satın alma işleminizi yaptınız ve gününüze devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, işleminizden, Bitcoin’i Merkezileştirilmiş Para Birimlerinden gerçekten ayıran şey budur.

İşlemlerinizi kimse sizin kadar izleyemez. Bu, bitcoin’in %100 anonim olduğu anlamına gelmez. Bitcoin’i kendiniz çıkardıysanız,% 100 anonimdir, ancak bir bayiden satın aldıysanız, iz sizinle bayi arasında kalır, ancak dünyanın en iyi güvenlik kurumları tarafından bile izlenmesi çok zordur.

Her zaman tüm işlemlerin bitcoin kullanan herkese açık olduğunu unutmayın. Madenci belirli sayıda işlemi doğruladığında, yeni oluşturulan (veya basılmış) Bitcoin ile ödeme alır. Bu süreç, Bitcoin’lerin nasıl güvende kaldığı ve Bitcoin’lerin dolaşıma nasıl eklendiği ile ilgilidir. Bu süreç, Amerika Birleşik Devletleri Darphanesinin dolaşıma dolar eklemek için para basmak için kullandığı şekilde işler. Şu anda dolaşımda 16 milyonun üzerinde Bitcoin var. Dolaşıma daha fazla Bitcoin eklendikçe, oluşturma oranı azalır. Azalan yaratma modeli nedeniyle dolaşımdaki Bitcoin sayısının hiçbir zaman 21 milyonu aşmaması bekleniyor.

Bir sonraki yazımda daha fazlasını anlatacağım. Bitcoin neden borsada ve neden borsa gerçek dünyadaki değerini manipüle ediyor? Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır? Bitcoin nasıl edinilir? Ve bircokları.

Bitcoin sahibi olmanın avantajları şunlardır:

Hükümet dışında işlem yapmanın yeni bir yolu.

Herhangi bir kuruluşun, hükümetin veya bankanın etki alanı dışında, paranız üzerinde %100 kontrol elde etmenin bir yolu.

Muhtemelen kırdığı kadar çok servet kazandıran yeni, çok değişken bir yatırım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum yap