Android App iOS App Mobil

Mobil Uygulama Nedir? | İşletmeler için Uygulama Geliştirmenin Temelleri

Mobil uygulama nedir? İşletmelere ne tür faydalar sağlar? Bir mobil uygulama oluşturma süreci hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Mobil teknoloji, her pazardan işletmeleri çeken büyüyen bir sektördür. Hiç şüphe yok ki mobil uygulama gelirlerinin 2020’de neredeyse 600 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesinin artması, mobil uygulama geliştirmeyi tüm dünyada işletme sahipleri arasında giderek daha popüler bir trend haline getirdi.

Peki mobil uygulama tam olarak nedir? İşletmelere ne tür faydalar sağlar? Ve bir mobil uygulama oluşturma süreci neye benziyor?

Tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplayan bir yazı hazırladık! Mobil uygulamalar ve geliştirmeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Mobil uygulama nedir?

Mobil uygulama (mobil uygulama olarak da adlandırılır), bir akıllı telefon veya tablet bilgisayar olabilen bir mobil cihazda çalışmak üzere tasarlanmış bir uygulama türüdür. Uygulamalar genellikle sınırlı işleve sahip küçük yazılım birimleri olsa bile, yine de kullanıcılara kaliteli hizmetler ve deneyimler sunmayı başarırlar.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan uygulamaların aksine, mobil uygulamalar entegre yazılım sistemlerinden uzaklaşır. Bunun yerine, her mobil uygulama izole edilmiş ve sınırlı bir işlevsellik sağlar. Örneğin bir oyun, hesap makinesi veya mobil web tarayıcısı olabilir.

İlk mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle, mobil uygulamalar çok işlevli olmaktan kaçındı. Bununla birlikte, bugün kullanılan cihazlar çok daha karmaşık olsa bile, mobil uygulamalar dar bir şekilde işlevselliğini korumaktadır. Mobil uygulama sahipleri, tüketicilerin cihazlarının sahip olması gereken işlevleri tam olarak seçmelerine olanak tanımaktadır.

2. Temel mobil uygulama geliştirme teknolojileri

Bir mobil uygulama oluşturma sürecini anlamanıza yardımcı olmak için, işletme sahiplerinin bir uygulama oluşturmadan önce dikkate almaları gereken tüm farklı teknolojilere daha yakından bakalım.

Native Uygulamalar

Native uygulamalar nelerdir? Bu tür uygulamalar, tek bir mobil işletim sistemi için oluşturulmuştur. Bu nedenle yerel olarak adlandırılırlar – belirli bir platform veya cihaza özgüdürler. Günümüzde mobil uygulamaların çoğu Android veya iOS gibi sistemler için oluşturulmuştur. Basitçe söylemek gerekirse, bir Android uygulamasını iPhone’a yükleyemez ve kullanamazsınız veya bunun tersi de geçerlidir.

Native uygulamaların ana yararı, yüksek performansları ve mükemmel kullanıcı deneyimidir. Sonuçta, onları oluşturan geliştiriciler yerel cihaz kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Geniş bir API yelpazesine erişim, geliştirme çalışmalarını hızlandırmaya ve uygulama kullanımının sınırlarını genişletmeye de yardımcı olur. Native uygulamalar yalnızca uygulama mağazalarından indirilebilir ve doğrudan cihazlara yüklenebilir. Bu yüzden önce katı bir yayın sürecinden geçmeleri gerekir.

Native uygulamaların en önemli dezavantajı maliyetleridir. Android ve iOS için bir uygulama oluşturmak, desteklemek ve sürdürmek için temelde iki geliştirme ekibine ihtiyacınız var. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu projede daha yüksek bir fiyat etiketi ile sonuçlanabilir.

Web Uygulamaları

Web uygulamaları, native mobil uygulamalara benzer şekilde davranan ve mobil cihazlarda çalışan yazılım uygulamalarıdır. Ancak native uygulamalar ile web uygulamaları arasında önemli farklılıklar vardır. Başlangıç ​​olarak, web uygulamaları çalıştırmak için tarayıcıları kullanır ve bunlar genellikle CSS, HTML5 veya JavaScript ile yazılır. Bu tür uygulamalar kullanıcıyı URL’ye yönlendirir ve ardından uygulamayı yükleme seçeneği sunar. Sayfalarında bir yer imi oluştururlar. Bu nedenle minimum cihaz belleği gerektirirler.

Tüm kişisel veritabanları sunucuya kaydedileceğinden, kullanıcılar yalnızca internet bağlantısı varsa uygulamayı kullanabilir. Bu, web uygulamalarının ana dezavantajıdır – her zaman iyi bir internet bağlantısı gerektirirler. Aksi takdirde, düşük bir kullanıcı deneyimi sağlama riskiyle karşılaşırsınız.

Dahası, geliştiricilerin coğrafi konum gibi en popüler özellikler dışında çalıştığı çok sayıda API yoktur. Performans, tarayıcı çalışması ve ağ bağlantısına da ihtiyaç duyar.

Hibrit Uygulamalar

Bu uygulamalar JavaScript, CSS ve HTML 5 gibi web teknolojileri kullanılarak oluşturulmuştur. Neden hibrit olarak adlandırılırlar? Karma uygulamalar temelde yerel bir sarmalayıcıda gizlenmiş web uygulamaları gibi çalışır.

Hibrit uygulamaların geliştirilmesi kolay ve hızlıdır, bu da açık bir avantajdır. Ayrıca tüm platformlar için tek bir kod tabanı elde edersiniz. Bu, bakım maliyetini düşürür ve güncelleme sürecini kolaylaştırır. Geliştiriciler ayrıca jiroskop veya coğrafi konum gibi özellikler için birçok API’den yararlanabilir.

3. Mobil uygulama türleri

Mobil uygulamalar birçok şekil ve boyutta gelir. Mobil ortamdaki mevcut eğilimleri anlamanıza yardımcı olacak en popüler mobil uygulama türleri aşağıda verilmiştir.

 • Oyun uygulamaları – bu, mobil uygulamaların en popüler kategorisidir. Kaç kullanıcının telefonlarına oyun yüklediğini öğrenince şaşıracaksınız. İşletmeler, iyi bilinen sabit oyunların oyunlarını ve mobil versiyonlarını oluşturmak için giderek artan miktarda zaman ve kaynak harcıyor çünkü çok karlı bir pazar. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, mobil oyunlar tüm uygulama indirmelerinin% 33’ünü, tüketici harcamalarının% 74’ünü ve uygulamaları kullanarak harcanan tüm zamanın% 10’unu oluşturuyor. Candy Crush Saga veya Angry Birds gibi en başarılı mobil oyunlar tüm dünyada tanınır hale geliyor.
 • İş veya üretkenlik uygulamaları – bu uygulamalar bugün pazarın büyük bir bölümünü elinde tutuyor çünkü insanlar hareket halindeyken birçok karmaşık görevi gerçekleştirmek için akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanmaya giderek daha yatkın hale geliyor. Örneğin, uygulamalar bilet rezervasyonu yapmalarına, e-posta göndermelerine veya iş ilerlemelerini takip etmelerine yardımcı olabilir. İş uygulamaları, kullanıcıların ofis yazıcıları için yeni kartuş satın almaktan yeni bir ofis yöneticisi işe almaya kadar çok çeşitli görevleri tamamlamalarına olanak tanıdığından üretkenliği artırmaya ve giderleri en aza indirmeye yöneliktir.
 • Eğitim uygulamaları – bu kategori, kullanıcıların yeni beceriler ve bilgiler kazanmasına yardımcı olan mobil uygulamaları içerir. Örneğin, Duolingo gibi dil öğrenme uygulamaları, kullanıcılara öğrenmede aradıkları esnekliği sağladıkları için inanılmaz derecede popüler hale geldi. Eğitici oyun uygulamaları çocuklar için mükemmel bir araçtır. Pek çok eğitim uygulamasının, öğretim süreçlerini daha iyi organize etmek veya kendilerini daha fazla eğitmek için kullanan öğretmenler arasında da popüler olduğu ortaya çıktı.
 • Yaşam tarzı uygulamaları – bu geniş uygulama kategorisi alışveriş, moda, sanal soyunma odaları, egzersiz, flört ve diyet uygulamalarını kapsar. Bu uygulamalar temelde kişisel yaşam tarzının çeşitli yönlerine odaklanır.
 • E-ticaret uygulamaları – Amazon veya eBay gibi en popüler alışveriş uygulamaları, masaüstü sürümlerinin deneyimini mobil kullanıcılara sunar. Mobil ticaret uygulamaları, müşterilere optimum bir alışveriş deneyimi için ürünlere kolay erişim ve sorunsuz ödeme yöntemleri sağlar.
 • Eğlence uygulamaları – bu uygulamalar, kullanıcıların video içeriği yayınlamasına, etkinlik aramasına, sohbet etmesine veya çevrimiçi içerik izlemesine olanak tanır. Facebook veya Instagram gibi sosyal medya uygulamaları harika örneklerdir. Dahası, Netflix veya Amazon Prime Video gibi video akışı uygulamaları tüm dünyadaki kullanıcılar arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Bu uygulamalar genellikle üyeleri güncellemeler ve yeni eklenen ürünler hakkında bilgilendirerek kullanıcı katılımını artırır.
 • Yardımcı uygulamalar – bunlar o kadar açık ki, onları kullandığımızın farkına bile varmıyoruz. Aslında, yardımcı uygulamalar genellikle en kısa kullanıcı oturum sürelerine sahiptir – insanlar bunları işleri halletmek ve sonra devam etmek için kullanır. En popüler yardımcı uygulama türleri barkod tarayıcıları, izleyiciler veya sağlık uygulamalarıdır.
 • Seyahat uygulamaları – bu kategorinin arkasındaki ana fikir, kullanıcıların kolayca seyahat etmelerine yardımcı olmaktır. Seyahat uygulamaları, bir akıllı telefonu veya tableti, kullanıcıların ziyaret ettikleri site hakkında bilmeleri gereken her şeyi keşfetmelerine yardımcı olan bir seyahat günlüğüne ve kılavuza dönüştürür. Turistlerin çoğu, uygulamaları kendi avantajları için nasıl kullanacaklarını bilen, dijital konusunda bilgili gezginler. Google Haritalar,

Öte yandan, hibrit uygulamalar hız ve performans açısından eksik olabilir. Ayrıca, uygulama iki veya daha fazla platformda aynı görünmeyebileceğinden bazı tasarım sorunları yaşayabilirsiniz.

4. Mobil uygulama istatistikleri

Bugün size mobil uygulama sahnesinin daha geniş bir görünümünü sunmak için, işte size mevcut mobil ortamı ve geleceğini gösteren en önemli istatistikler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir mobil uygulama kullanıcısının cihazında 100’den fazla uygulama yüklüdür.

Tipik bir mobil kullanıcı akıllı telefonunu günde 63 kez kontrol eder.

Kullanıcıların% 87’si telefonlarını uyumadan en az bir saat önce kontrol ediyor. Bunların% 69’u uyumadan en az beş dakika önce telefonlarını kontrol edecek.

Kullanıcıların% 79’u, yalnızca bir günlük kullanımın ardından dijital bir ürünü terk edecek.

Günümüzde mobil uygulamalar, tüm dijital medya kullanımının% 57’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

2021 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 7 milyar insan mobil cihaz kullanıyor olacak.

2022’ye kadar mobil uygulama indirme sayısı veya yılı 258 milyona ulaşacak. Bu rakam 168 milyona ulaştığında 2017’den büyük bir artış.

Aynı yıl, uygulama mağazası tüketici harcamaları% 92 artarak tüm dünyada 157 milyar dolara ulaşacak.

5. Mobil uygulama geliştirme nedir?

Mobil uygulama geliştirme, geleneksel yazılım geliştirmeden çok şey alan bir süreçtir. Ancak, mobil cihaz donanımının benzersiz özelliklerinden yararlanan yazılımlar oluşturmaya odaklanmıştır.

Bir mobil uygulama oluşturmanın en basit senaryosu, masaüstü tabanlı bir uygulamayı alıp bir mobil cihaza aktarmaktır. Bununla birlikte, uygulama daha sağlam hale geldikçe, bu teknik sorunlu hale gelebilir.

Daha iyi bir yaklaşım, özellikle mobil ortam için geliştirmeyi içerir. Mobil cihazların sunduğu tüm avantajlardan yararlanan bir tekniktir. Süreç, sınırlamalarını dikkate alır ve işletme sahiplerinin maliyeti işlevsellikle dengelemesine yardımcı olur.

Örneğin, haritalar gibi konuma dayalı özellikleri kullanan uygulamalar, her zaman mobil göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturulur. Bir masaüstü uygulamasında sunulan konuma dayalı hizmetler, masaüstü kullanıcıları hareket etmediği için daha az anlamlıdır.

Modern akıllı telefonlar ve tabletler, Bluetooth, Yakın Alan İletişimi (NFC), GPS, jiroskopik sensörler, kameralar ve çok daha fazlası gibi özelliklerle donatılmıştır. Geliştiriciler, Sanal veya Artırılmış Gerçeklik, barkod tarama, konum tabanlı hizmetler ve daha pek çok teknolojiyle uygulamalar oluşturmak için bu özellikleri kullanabilir. En başarılı ve popüler mobil uygulamalar, akıllı telefon özelliklerini mümkün olan en iyi şekilde kullanır.

Mobil cihazlarda donanım sorunu bir başka komplikasyonu daha ortaya çıkarmaktadır:

İOS için uygulamalar geliştiren geliştiriciler, uygulamaların yalnızca iki tür cihazda (iPhone’lar ve iPad’ler) çalıştırılmasını beklerken, Android geliştiricileri aynı şeyi söyleyemez. Aslında onlar için her akıllı telefon ve tablet farklı donanım ve işletim sisteminin çeşitli sürümlerinde çalışıyor olabilir.

6. Mobil uygulama nasıl oluşturulur?

Bir mobil uygulama oluşturmayı planlıyorsanız, temel olarak üç farklı seçenekten birini seçebilirsiniz:

 • Şirket içi bir geliştirme ekibi kurun,
 • Uzman yazılım geliştirme ajansını işe alın,
 • Serbest çalışanların uzmanlığına güvenin.

Mobil geliştirme projeniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacak her bir seçeneğin ilgili artıları ve eksileri ile birlikte kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

Şirket içi bir ekip oluşturmak

Projeniz için bir şirket içi geliştirme ekibi oluşturmaya karar verirseniz, geliştiricilerin mobil uygulamanızı oluştururken izleyeceği yön üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Ancak bunun maliyeti yüksek olacaktır.

Sonuçta, yalnızca geliştiricilerin maaşlarını değil, aynı zamanda çalışma alanı, avantajlar ve avantajlar, donanım, yazılım lisansları ve diğerleri gibi bir dizi genel masrafı da ödemek zorunda kalacaksınız. Mobil geliştiricileri işe almanın pahalı olduğu bir bölgede bulunuyorsanız, bu özellikle zor olabilir.

Bu seçeneği seçerseniz, uygulamanızda çok yüksek bir fiyat etiketi bekleyin. Ekibinizin çalışmasından siz sorumlu olacağınız için projenizin riski de artacaktır.

Serbest çalışanı işe almak

Bu seçenek kesinlikle üçünden en ucuz olanıdır. Mobil uygulamanızı oluşturmak için tek bir serbest çalışanı işe alarak, basitleştirilmiş bir geliştirme sürecinin keyfini çıkaracaksınız. İletişim daha kolay olabilir ve hiçbir ortak çalışma sorunuyla karşılaşmayacaksınız çünkü uygulamanızı oluşturmaktan yalnızca bir kişi sorumlu olacaktır.

Bununla birlikte, güvenilir ve güvenilir bir serbest meslek sahibi bulmak zor bir iştir. Tek bir kişinin becerileri ve uzmanlığı ile projenizin tüm başarısında daha iyi olacaksınız. Yetenekli bir mobil geliştirici tutsanız bile, arka uç geliştirme konusunda gerçekten yetenekli olabilirler ve ön uç geliştirme konusunda sınırlı bilgiye sahip olabilirler. İyi çalışan ancak çekici olmayan bir kullanıcı arayüzüne sahip bir uygulama oluşturursanız, ürününüz zarar görür.

Serbest çalışanı işe almak uygun maliyetli bir seçenektir, ancak her aşamada uygulamanızı oluşturma sürecini tehlikeye atabilecek birçok farklı riskle birlikte gelir.

Bir yazılım geliştirme şirketi işe almak

Günümüzde mobil geliştirmede uzmanlaşmış birçok yazılım geliştirme ajansı var. Bu tür şirketlerle ekip oluşturarak, uygulamanızı geliştirme görevini, size aşağıdakiler gibi geniş bir hizmet yelpazesi sunabilecek bir grup profesyonele devrediyor olacaksınız:

 • UX / UI tasarımı,
 • ürün geliştirme,
 • arka uç ve ön uç geliştirme,
 • test yapmak,
 • kalite güvencesi (QA),
 • ve proje yönetimi.

Bu seçeneğin temel yararı, ekibin sizinkine benzer projeleri gerçekleştirerek elde ettiği kolektif uzmanlık ve bilgiden yararlanabilmenizdir. Portföy aracılığıyla deneyimlerini ve becerilerini doğrulayabilir ve müşteri önerileri de isteyebilirsiniz.

Projeniz için en iyi uygulama geliştirme şirketini nasıl seçeceğiniz konusunda daha fazla ipucuna göz atmanızı öneririz.

Bu seçenek, özellikle projenizi geliştirme oranlarının yerelden daha düşük olduğu bir bölgede bulunan bir ekibe yaptırmaya karar verirseniz, mükemmel bir maliyet ve kalite dengesi sunar. Projenizi farklı yazılım evleri ile tahmin ederek tekliflerini karşılaştırabilir ve 2021’de mobil uygulama geliştirme maliyetini öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Bu kılavuzun, bugün mobil uygulama geliştirme ortamının nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Gelecekte, daha da yenilikçi mobil uygulamaların Nesnelerin İnterneti, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve çok daha fazlası gibi en son teknolojilerden yararlandığını göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın