Tasarım Kodlama

E-posta İçin BCC ve CC Ne Anlama Geliyor ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ne olduğu, nasıl kullanılacağı ve uygun kullanım kuralları da dahil olmak üzere e-postada CC kullanımı hakkında bir detaylı bir yazı ele aldım. Yazının devam eden satırlarında CC’nin yakın kuzeni olan e-posta için BCC’yi derinlemesine inceleyerek nasıl oluşturacağınız gösterdim.

Sıklıkla birbiriyle karıştırılan CC ve BCC işlevleri tamamen farklı iki özelliktir ve farklılıkları anlamak önemlidir. Peki e-postada BCC nedir, CC’den farkı nedir ve ne zaman kullanmalısınız?

E-posta İçin BCC ve CC Ne Anlama Geliyor ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?
E-posta İçin BCC ve CC Ne Anlama Geliyor ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

BCC ve CC

CC’de bir tazeleme ile başlayacağız. CC, Gmail dahil her standart e-posta platformunda bulunan “karbon kopya” işlevidir ve e-postanın bir kopyasını “Kime” alanındaki birincil alıcılar dışındaki birine göndermek için kullanılır.

CC genellikle, onlardan bir yanıt beklemeden birisini döngüye sokmak istediğinizde veya yeni insanlarla tanıştırmak istediğinizde kullanılır.

BCC Ne Demektir?

BCC, “kör karbon kopya” anlamına gelir ve CC ile bazı ortak noktalara sahiptir. Bir kişinin e-posta adresini BCC alanına eklerseniz, e-postanın bir kopyası CC’deymiş gibi gelen kutularına gelir.

Aradaki fark, e-posta adreslerinin e-posta zincirindeki diğer kişilere gösterilmemesidir; ve bunun sonucunda, ileti dizisindeki diğer kişilerden sonraki Yanıtla veya Tümünü Yanıtla mesajlarını almazlar. BCC alıcılarının da birbirini göremediğini unutmayın. Bunu bir gizli mod CC olarak düşünün.

E-postada BCC’ye Erişme

Gmail kullanıyorsanız BCC’yi bulmak kolaydır. Bir e-posta taslağının “Kime” satırının sağında Bilgi ve Gizli seçenekleri bulacaksınız. Yeni satırlar getirmek için birini (veya her ikisini) tıklayın ve e-postanızı göndermeden önce ilgili e-posta adreslerini ekleyin.

E-posta İçin BCC ve CC Ne Anlama Geliyor ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?
E-posta İçin BCC ve CC Ne Anlama Geliyor ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kime veya CC Yerine BCC Ne Zaman Kullanılır?

Kime alanı, tüm birincil alıcılarınız içindir; bunlar, mesajın başlangıçta amaçlandığı kişilerdir ve muhtemelen bu gruptan bir yanıt beklersiniz.

Bilgi alanı, mesajı görmesi gereken ve e-posta adresleri grup tarafından görülebilen ve görülmesi gereken tüm kişiler içindir; Bu kişilerin gelecekte bu e-posta dizisine gönderilen Tümünü Yanıtla mesajlarını almasını istiyorsanız da yararlıdır.

Öyleyse neden bu alanların herhangi biri yerine BCC’yi kullanasınız?

Bunu gerektirebilecek birkaç durum vardır:

Toplu mesajlaşma. Diyelim ki büyük bir insan grubuna aynı anda bir etkinlik daveti gibi bir e-posta gönderiyorsunuz. Bu insanlar birbirlerini tanıyor olabilir veya tanımıyor olabilir ve bu alıcıların düşüncesizce Tümünü Yanıtla’ya basıp listedeki düzinelerce kişiye bir bildirim göndermesini kesinlikle istemezsiniz. BCC’yi kullanmak yalnızca misafirlerinizin gizliliğini korumakla kalmaz, aynı zamanda Tümünü Yanıtla ile ilgili aksilikleri de önler.

Gizliliği korumak. BCC, gizliliğini korumak istiyorsanız birini kopyalamak için de yararlı olabilir. Örneğin, ağ oluşturduğunuzu ve patronunuzun ilk mesajınızı görmesini istediğinizi varsayalım. Ancak, bu yeni kişinin patronunuzun iletişim bilgilerine sahip olmasını istemezsiniz. Patronunuza BCC yapmak, bilgilerini yanlışlıkla yeni kişiye ifşa etmeden onları döngüde tutacaktır.

Birini uzun bir konudan kurtarmak. BCC, bir kişiyi gelecekteki Tümünü Yanıtla mesajlarının tehdidinden koruduğu için, başka yanıtların kafa karışıklığı ve can sıkıntısından kurtarırken kişiyi kopyalanmış halde tutmanın harika bir yoludur. Bir sohbet konusu tanıtıyorsanız ve birisinin sohbetin başladığını bilmesini istiyorsanız – ancak takip edecek olan ileti dizisine kapılmalarını istemiyorsanız – onları BCC yapmayı düşünün.

BCC için Uygunsuz Kullanımlar

Bununla birlikte, BCC çeşitli şekillerde kötüye kullanılabilir. Düşünürseniz, BCC alanı doğası gereği dürüst değildir; başkalarının haberi olmadan insanların bir mesajı görmesine izin veriyorsunuz. Neredeyse, diğer kişinin bundan haberdar olmasına izin vermeden birinin hoparlörlü bir telefon görüşmesini dinlemesine izin vermek gibi.

Buna göre, BCC özelliğinin kötüye kullanılmasına ilişkin birçok örnek vardır:

Kopyalamak Kopyalama, CC’de bir sorundur ve BCC’yi kullandığınızda daha da büyük bir sorundur. Bu sadece profesyonelce değil. Temel fikir, kötü görünmelerini sağlamanın bir yolu olarak birinin patronunu veya amirini CC alanına dahil etmektir. Örneğin, patronlarının onları azarlaması için yaptıkları bir hataya veya profesyonel bir hataya dikkat çekebilirsiniz. BCC yapmak bunu daha iyi yapmaz; hala küçük davranıyorsun ve patron seni hala kinci olarak görecek. Yine, daha üst düzey birinin dahil olmasına ihtiyaç duyacağınız kadar büyük bir sorun varsa, doğrudan onlarla iletişime geçin ve bu konuda açık sözlü ve kibar olun.

Uygunsuz bir kulak misafiri dahil. BCC’yi, birisini görme işi olmayan bir şey hakkında ipucu vermenin bir yolu olarak kullanmak da kötü bir fikirdir. Bunun korkunç bir örneği, şirket dışından birinin şirketle ilgili profesyonel bir konuda içeriden bilgi vermek için kopyalanması olabilir. Ancak daha yumuşak bir örnek, bir arkadaşınıza müstakbel işverenine yazdığınız bir referans mektubunda BCC yapmak olabilir. Bu hem profesyonelce değil hem de riskli; Unutmayın, BCC’deki kişi yanıt almasa da ileti dizisine Tümünü Yanıtlayabilir. Bunu yaparlarsa, e-posta adresleri ortaya çıkar ve orijinal alıcı, başlangıçta bu kişiyi BCC yaptığınızı görür. Kimsenin uğraşmak istemediği garip bir karmaşa, bu yüzden bundan tamamen kaçınmayı düşünün.

Şeffaflık olmadan çalışmak. BCC, şeffaflık normlarını aşmak için kullanıyorsanız da bir sorundur. Samimiyetsiz davranıyorsanız veya kasıtlı olarak profesyonel uygulamalarınızı saklıyorsanız, insanları aldatmacanızı ilerletmek için BCC yapmak, etik ihlalinizi daha da kötüleştirmenin bir yoludur.

Birinin bilgilerini neden saklamaya çalıştığınızı kendinize sorun. Bu sadece BCC yaptığınız kişiyi korumak için mi? Yoksa aldatıcı bir şeyden kurtulmaya mı çalışıyorsun? Dürüst olun ve BCC alanını sinsi, dolandırıcılık veya samimiyetsiz amaçlarla kullanmamaya çalışın.

BCC ile Riski Azaltma

Biriyle mutlaka bir mesaj paylaşmanız gerekiyorsa, mesajın bir kopyasını daha sonra onlara iletmek yerine, bu kişiyi Kime veya Bilgi alanına ekleyerek karşılaştığınız riskleri azaltabilirsiniz. Bu şekilde, mesaja yanlışlıkla Tümünü Yanıtlayamazlar. Hâlâ etik açıdan belirsiz bir bölgede bulunuyor, ancak en azından sizi hatalı bir Yanıtla Tümünün potansiyel beceriksizliğinden korumalıdır.

Genel olarak, BCC süper harika veya kullanışlı bir özellik değildir ve onu uygun ve verimli bir şekilde kullanmaktansa kötüye kullanmanın daha fazla yolu vardır. BCC’yi e-postada kullanmanız gerekiyorsa dikkatli kullanın ve ilgili tüm taraflara saygı göstererek uyguladığınızdan emin olun.

Yorum yap