Windows

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows makineniz donuyor mu, çöküyor mu, yoksa bitiyor mu? Kötü bir uygulama, ilginç bir sürücü veya hatta hatalı bir donanım parçası olabilir.

Bir Windows makinesinde sorunun temeline inmenin bir yolu, işletim sistemini, belirli sürücülerin ve diğer öğelerin yüklenmesini önleyerek Windows’u temiz, bozulmamış, temel bir şekilde başlatan Güvenli Modda başlatmaktır. Windows Güvenli Modda iyi bir şekilde çalışıyorsa, bu genellikle hatanın belirli bir sürücü, hizmet veya aksi takdirde otomatik olarak yüklenecek başka bir eklentide olduğu anlamına gelir.

Burada sunulan adımlar, en azından Windows’a önyükleme yapabileceğinizi ve Güvenli Mod özelliğine erişebileceğinizi varsayarak hazırlanmıştır. Laptop yada masaüstü PC güvenli mod açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Mod Açma Nasıl Yapılır?

Ekranınızın altındaki arama alanına msconfig komutunu yazın. Arama sonuçlarının en üstünde, Sistem Yapılandırması’nı tıklayın veya sadece Tamam tuşuna basın.

Görünen Sistem Yapılandırması penceresinde, mevcut ayarınız büyük olasılıkla Normal Başlangıç veya Seçmeli Başlangıç şeklindedir. Yalnızca temel sürücüleri ve hizmetleri yükleyen Tanılama başlangıcı için ikinci seçeneğe tıklayın.

Ses, ağ ve belirli diğer işlevler için sürücülerin ve hizmetlerin bu seçenekle yüklenmeyeceğini, dolayısıyla bu özellikleri kullanamayacağınızı veya test edemeyeceğinizi unutmayın. Tamam’ı tıklayın. Sistem Yapılandırması mesajında, bilgisayarınızı hemen yeniden başlatmak için Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Güvenli Önyükleme (Güvenli Mod Açma)

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, Windows’ta tekrar oturum açın ve yaşadığınız sorunu yeniden oluşturmaya çalışın. Sorun devam edip etmesin, yine de daraltmak için daha fazla test yapmanız gerekecek. Sistem Yapılandırma aracını tekrar açın. GÜVENLİ MODDA başlatmak için Önyükleme sekmesine tıklayın. Güvenli önyükleme için onay kutusunu seçin.

Güvenli Önyükleme altında dört farklı seçenek vardır: En az, Diğer Kabuk, Active Directory Onarımı ve Ağ.

  • En az, yalnızca Windows’un çalışması için gerekli olan minimum sürücüleri yükler, ancak yine de sizi GUI’ye götürür, böylece farenizi kullanarak gezinebilirsiniz.
  • Diğer Kabuk, komut istemiyle Güvenli Modu başlatır, bu nedenle bunun için Windows’u GUI olmadan nasıl yükleyeceğinizi bilmeniz gerekir.
  • Active Directory Onarımı, Microsoft’un Active Directory’ye bağlanan bir kurumsal ortamdaki bilgisayarlar için bir seçenektir.
  • Ağ, Windows GUI’ye gerekli ağ sürücülerini yükler, böylece ağ bağlantısına erişebilir ve test edebilirsiniz.

Bunlar arasında En az ve Ağ, bir sorunu gideren ortalama bir kişi için muhtemelen en kullanışlı seçeneklerdir. En azı seçin, yeniden başlatın ve sorunu yeniden oluşturmaya çalışın. Ağ için de aynısını yapın.

Sorun giderilirse, Sistem Yapılandırmasını her zaman yeniden açabilir ve Normal moda önyüklemeyi deneyebilir ve sorunun gerçekten gidip gitmediğini görebilirsiniz. Aksi takdirde, Sistem Yapılandırmasının Önyükleme bölümündeki diğer seçeneklerden bazıları yardımcı olabilir. Hiçbir GUI, Önyükleme günlüğü, Temel video ve işletim sistemi önyükleme bilgileri Tanılama başlatma veya Güvenli önyükleme ile kullanılamaz. Bu dört seçeneğin herhangi birini veya tamamını etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Mod Kapatma Nasıl Yapılır?

Güvenli modda Windows araması çalışmayacaktır. Ancak Sistem Yapılandırması son açılan uygulamalardan biri olduğu için tekrar açmak için arama butonuna basmak yeterli olacaktır. Son açılan uygulama olarak gelecektir.

Ardından tekrar sistem yapılandırmasına gelerek Genel sekmesinde Normal başlangıcı seçip Tamam butonuna basın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 10’da Güvenli Moda Hızlı Önyükleme (yada Win 8.1)

Windows 10 veya 8.1 çalıştırıyorsanız, Güvenli Modda önyükleme yapmak için başka seçenekleriniz vardır.
Windows 10’da, Başlat düğmesi> Ayarlar> Güncelleme ve güvenlik> Kurtarma‘yı tıklayın. Gelişmiş Başlangıç bölümünde, Şimdi Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.

Resimler biraz yamuk çıkmış fakat gelişmiş seçenekerle birlikte sorun gidericiyi başlamayı görmüş oldunuz. Bir geri yükleme noktası oluşturduysanız, sistem geri yüklemeyi kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın. Geri yükleme seçeneklerinde verilerinizin bir kısmı kaybolabilir.

Yorum bırak