Yazılım

Kadınlar Tarafından Oluşturulan Beş Programlama Dili

Yazılım geliştirme endüstrisinde erkekler egemen oldu. Kadınların da bir etki yarattığı doğrudur, ancak katkıları hala medyada geniş ölçüde yer almamaktadır.

Son yıllarda, kadın yazılım geliştiricilerin sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bildiğiniz gibi, dünyanın ilk bilgisayar programcısı bir kadındı ve programlama dillerinin gelişimine uzun süreli bir katkı yaptılar. Kadınlar tarafından oluşturulan beş dile bir göz atalım.

Kadınlar Tarafından Oluşturulan Programlama Dilleri

ARC Assembly

ARC Assembly, 1950’de Birleşik Krallık’taki Birkbeck College’da çalışırken Kathleen Booth tarafından kuruldu. Bunlar programlamanın ilk günleriydi ve 0’lı ve 1’li dizilerde programlar yazmanızı istedi.

Bilgisayar programlarını daha basit, daha kolay ve daha güvenilir hale getirmek için ARC bilgisayarı için Otomatik Röle Hesaplayıcısı veya ARC dili geliştirilmiştir.

COBOL

Ortak iş odaklı dil (COBOL) 1959’da UNIVAC sistemlerinde çalışırken ABD Deniz Kuvvetleri’nde Arka Amiral Grace Hopper tarafından oluşturuldu.

Dil başlangıçta ABD hükümeti ve veri işleme programlama dili arayan işletmeler için oluşturuldu. Sadece Hopper değil, Veri Sistemleri Dil Kayıtları Konferansı’nın diğer üyeleri de dilin gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.

FORMAC

Formül Manipülasyon Derleyicisi veya FORMAC, 1962’de Jean Sammet tarafından yaratılmıştır. Temel olarak, 1950’lerde IBM tarafından geliştirilen FORTRAN’ın bir uzantısıdır. Şirket, Jean’i dil üzerinde çalışarak matematiksel hesaplama ve bilimsel hesaplama için daha kullanışlı hale getirmesi için işe aldı.

1962’de, daha sonra sembolik matematiksel hesaplamalar için popüler olan dilin bir uzantısını geliştirdi.

CLU

CLU, nesne yönelimli programlama dilleri için önemli bir adımdı. 1974 yılında Barbara Liskov tarafından yaratılmıştır.

Barbara, Amerika Birleşik Devletleri’nde doktora alan ilk kadındı. bilgisayar bilimlerinde. Bu dilin gelişimi sırasında, MIT’deydi ve daha sonra soyut veri türleri, tekrarlayıcılar ve paralel atama gibi kavramları tanıtıyor.

Dil, temel nesne yönelimli özelliklere sahip olmasa da, Java, Python ve C ++ gibi modern programlama dillerini oldukça etkiledi.

BBC BASIC

BBC BASIC, 1981 yılında bilgisayar bilimci Sophie Wilson tarafından yaratılmıştır. Televizyon programcılığı için oluşturulan ilk programlama dilidir. Dil, ‘Bilgisayar Okuryazarlığı Projesi’ adlı bir programı yayınlamak isteyen BBC için özel olarak oluşturuldu.

Bu projenin amacı, insanlara daha sonra 16KB’nin altındaki BBC için BASIC’in yeni bir versiyonunu yazan Sophie tarafından gerçekleştirilen programlama hakkında bilgi vermektir. BBC BASIC prosedürleri, fonksiyonları ve IF-THEN-ELSE yapısını içermiştir.

SONUÇ

Bu yazı için bu kadar. Yazılım geliştirme endüstrisinde önemli bir etkiye sahip olan birçok kadın olduğunu biliyorum, ancak burada bu kadınların mevcut kaynakları kısıtlı olan programlama dillerinin geliştirilmesinde son derece başarılı olduklarını hatırlamalısınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın