Yazılım

Statik ve Dinamik Programlama Dilleri Karılaştırması

Statik yazım ve dinamik yazım, programlama dünyasında iki genel terimdir. Eğer bu alana girmeyi planlıyorsanız, bir gün iki dil arasından seçim yapmanız gerekecek. Aralarındaki farkı bilmek, gelişmiş sistemler kurmak istediğinizde doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, ne anlama geldiklerini veya ne zaman kullanıldıklarını bilmek için hiç araştırma yaptınız mı? Bu yazıda statik ve dinamik olarak yazılmış programlama dilleri arasındaki farka bakacağız.

“Typed” Anlamı

İlk olarak. Bu iki tür programlama dili arasındaki farkları incelemeye devam etmeden önce, “typed” teriminin anlamını bulalım. Bu bağlamda typed bilgisayarın klavyesi ve bir metin editörü ile ilgisi yoktur. Programlama dünyasında tip, veri tiplerini ve belirli bir programlama dilinde izin verilen manipülasyonu ifade eder. Verilerin yapısını ve bellekte nasıl depolandıklarını açıklar. Dizeler, tam sayılar, Boolean ve Float her türdür. Programlama dilleri açısından, yazmayı Statik yazarak veya Dinamik yazarak sınıflandırabiliriz.

Şimdi sisi dağıttığımıza göre, devam edip bu iki yazıyı kaldıralım.

Statik yazım nedir?

Statik yazılan, bir programcının değişkenleri kullanmadan önce açıkça bildirmesi gereken bir programlama dilidir. Bir programcı olarak, değişkenleri kullanılmadan önce tanımlamanız gerekmez. En popüler statik yazılan programlama dilleri C, C ++, Go, Haskell, Kotlin, Rust, Swift ve Java’dır.

Statik olarak yazılan programlama dilinde bir değişken atabilseniz de, bunun başka bir değişkene dönüştürülmeyeceğini not etmek önemlidir. Bunun yerine, sadece farklı bir şekilde okunacaktır. Bu programlama dillerinde, tip belirtmezseniz kullanırken, program hataya yol açacaktır. (derlemede zaten hata vereceği için derleme de olmayacaktır.)

Dinamik Yazılan nedir?

Statik yazılan programlama dilinin tam karşıtıdır. Dinamik yazımda, tüm değişkenlerin kullanılmadan önce tanımlanması gerekir. Dinamik yazılan hakkında iyi bir şey, bu değişkenleri beyan etmek zorunda değilsiniz. Ayrıca, değişkenlerin belirli bir türe yazılması gerekmez.

Örneğin, x değişkenini kullanmayı planlıyorsanız, kullanmadan önce bir değer atamanız gerekir. Popüler dinamik yazılı programlama dillerinden bazıları Python, JavaScript, Perl, Ruby, PHP ve Lua’dır.

İlginizi çekebilir: Yazılım Dilleri Listesi

Derlenmiş vs Yorumlanan

Statik ve dinamik programlama dilleri arasındaki bir diğer önemli fark, birinin yorumlandığı sırada birinin derlenmesidir. Statik olarak yazılmış programlama dilleri çalıştırıldığında derlenir. Her kod satırı çalışma zamanından önce çevrilir. Öte yandan, dinamik olarak yazılmış programlama dilleri çalıştırıldığında yorumlanmaktadır.

Tip Kontrolü

Diğer bir fark ise türlerin (belirli değişkenler) kontrol edildiği süreye dayanmaktadır. Statik olarak yazılmış programlama dillerinde, türler çalışma zamanından önce kontrol edilir. Kodun uygun olmayan bir tipe sahip olduğu tespit edilirse, çalışma süresinden önce bir hata atılır. Dinamik olarak yazılmış programlama dilleri için, kodun yürütülmesi sırasında türler kontrol edilir. Kod satırında bir hata olsa bile, bir hata atılmaz.

Kodlama Dilleri Türleri: En İyi Programlama Rehberi

Performans

İki tür programlama dili arasındaki fark da performansta yatmaktadır. Statik olarak yazılmış programlama dilleri, dinamik meslektaşlarına göre daha iyi performansa sahiptir. Bunun nedeni, bu dillerin türlerin tam bilgisine sahip olmasıdır. Bu, makinenin kodları optimize etmeye odaklanmasını sağlar.

Statik olarak yazılmış dillerin performansı çalışma sırasında iyi durumda kalır, çünkü tip kontrolüne gerek yoktur. Bu, çalışma zamanında kodların kontrol edilmesi gerektiğinden dinamik dillerin tam tersidir.

Hata kontrolü

Statik yazılan programlama dilleri, programlamanın ilk aşamalarında hataları yakalar. Siz kodlamaya devam ettiğinizde tür hataları için yer bırakmaz. Statik programlama, programdaki değişkenlerin değişmesini önler. Bu özellik onları uzun programlar için ideal kılar. Dinamik programlama, yürütme sırasında hatalar yakalar. Bunu yaparken programlama işlemini yavaşlatabilir.

Esneklik

Dinamik yazma, statik programlamaya göre daha esnektir. Bunun nedeni değişkenlerin tip değiştirmesine izin vermesidir. Öte yandan, statik programlama dilleri değişken türlerin değiştirilmesine izin vermez.

Bu farklılıklardan gerçek bir kazanan olmadığını görebilirsiniz. Hem statik hem de dinamik yazılan programlama dilleri benzersiz güçlü ve zayıf yönlerine sahiptir. Nihai karar tercihlerinize bağlı.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın