Tasarım Kodlama

Kodlama Dilleri Türleri: En İyi Programlama Rehberi

Programlama için kullanılan birçok kodlama dili vardır. En yaygın dillerden bazıları JavaScript, Python, C#, C++ ve Ruby’dir. Birisi için doğru programlama dilini belirleyen şey, onu nasıl kullanmayı planladığıdır.

Bu kadar çok programlama dili seçeneği varken, bu bireysel programlama dillerinin gerçekte ne yaptığı konusunda kafanız karışmış olabilir.

Bu kılavuz, farklı kodlama türlerini, bunların kullanımlarını ve bu dilleri kullanarak neler yapılabileceğine ilişkin bilgileri özetlemektedir. İster en kolay programlama dili, ister daha zorlu bir şey arıyorsanız, onu burada bulacaksınız!

Kodlama Dilleri Ne İçin Kullanılır?

Kodlama ile yapılabilecek harika şeyler hakkında övündük, peki kodlama dilleri ne için kullanılıyor? Cevap çoktur.

İçinde bilgisayar bulunan her program, uygulama ve makine kod üzerinde çalışır. Aşağıda, bilgisayar programlama sayesinde var olan şeylerden sadece birkaçı verilmiştir.

 • Facebook ve Instagram gibi siteler
 • Hayat kurtaran tıbbi makineler ve kayıt sistemleri
 • Araba üreten otomatik fabrikalar
 • Arabanızın çalışmasına yardımcı olan ECU bilgisayarı
 • Mikrodalgalar
 • İnsansız hava araçları
 • Eğitim Sistemleri
 • Güvenlik Şirketleri
 • İnsansız marketler

Bilgisayarlar hayatımızın her alanında bulunmaktadır. Çalışkan yazılım geliştiricileri, veri bilimcileri ve yazılım mühendisleri, bizi çevreleyen bu bilgisayarların nasıl çalıştığını şekillendirme gücüne sahiptir.

Nasıl programlanacağını bilmek, bir bilgisayarda hayal edebileceğiniz her şeyi ve yapamayacağınız bazı şeyleri oluşturmanıza potansiyel olarak izin verecektir. Bu kulağa çekici geliyorsa, bazı temel bilgisayar programlama dilleri türlerini ele alalım.

İlgilinizi çekebilir: 11 farklı dilde kodlama örnekleri

Temel Kodlama Dilleri Türleri

Birçok kodlama dili türü vardır. Bunun nedeni, bilgisayarların konuştuğu, yalnızca birler ve sıfırlardan oluşan temel dilin tek başına kullanılmasının çok zor olmasıdır. İnsanların bilgisayarlara makul bir süre içinde etkili emirler vermek için kullanabileceği bir tür ara dile ihtiyacımız var.

Tüm kodlama dilleri sadece arada olduğundan, farklı işlevsellik seviyeleri sağlayan birçok dil türü vardır. Bu dilleri düzenlerken göz önünde bulundurulması gereken ilk faktör, yüksek seviye veya düşük seviyedir.

Üst Düzey Programlama Dilleri

Yüksek seviyeli kodlama dilleri daha yüksek bir soyutlama seviyesine sahiptir. Bu, insan diline daha yakın oldukları ve makine kodundan daha uzak oldukları anlamına gelir. Üst düzey dillerin öğrenilmesi ve kullanılması daha kolaydır, ancak genellikle daha az işlevsellik ve bilgisayar üzerinde doğrudan kontrol sunarlar.

Tek bir programlama komutunun aslında programlamayı daha kolay ve verimli hale getirmek için önceden programlanmış birçok şeyi yaptığı yüksek seviyeli diller daha otomatik olma eğilimindedir.

İlginizi Çekebilir: Programlama Dili Nedir?

Düşük Seviyeli Programlama Dilleri

Düşük seviyeli kodlama dilleri, daha düşük bir soyutlama seviyesine sahiptir ve tahmin edebileceğiniz gibi, yüksek seviyeli dillerin tam tersidir. İkiliye daha yakındırlar ve insan dilinden daha uzaktırlar. Düşük seviyeli dilleri öğrenmek ve kullanmak daha zordur, ancak daha fazla işlevsellik ve bilgisayar üzerinde doğrudan kontrol sunar. Programcıların çok daha ayrıntılı ve verimli bilgisayar yazılımı oluşturmasına olanak tanır.

Başlıca Programlama Paradigma

Yüksek seviye veya düşük seviyenin ötesinde, paradigma adı verilen farklı programlama stilleri vardır. Kodlama dili paradigmalarının başlıca türlerinden bazıları şunlardır:

 • Nesne yönelimli programlama
 • Fonksiyonel programlama
 • Prosedürel programlama
 • Mantıksal programlama
 • Veritabanı programlama

Programlama Dili Nasıl Seçilir?

Bu makale boyunca farklı kodlama dillerini öğrendikçe, hangi kodlama dilini öğreneceğinizi merak etmeye başlayabilirsiniz. Her şey, yeni keşfettiğiniz kodlama bilginizle ne yapmak istediğinize bağlı.

Kullanıma Göre Kodlama Dilleri Türleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, dünya genelinde kullanılan çok sayıda kodlama dili vardır. Bu kodlama dilleri ne işe yarar ve kullanılabilirliklerine göre nasıl gruplandırabiliriz? Çoğu ortam front-end/back-end modeli kullanır, bu nedenle bu, başlamak için iyi bir yerdir.

Front End Web Geliştirme Kodlama Dilleri

Bir front-end web geliştiricisi, uygulamaların kullanıcı tarafında çalışır. Bu, web sayfalarını, oyunları ve insanların görebileceği herhangi bir yazılım veya uygulamayı kodlayacağınız anlamına gelir. Örneğin, bir front-end web geliştiricisi büyük olasılıkla şu anda okuduğunuz web sayfasını kodlamıştır.

Front-end kodlama dillerinin listesi şunları içerir:

HTML

HTML’nin kapsamını anlamak önemlidir. Kodlama dili olmadan web sayfaları çalışmaz. Kısacası, HTML kodu, bir web sayfasını oluşturan metni, görüntüleri ve diğer medyayı biçimlendirir. Dil, bir dizi nitelik ve öğe kullanarak bilgisayarla iletişim kurar. HTML zamanla büyük ölçüde gelişti. Dil artık web sayfalarının videoları, sesleri ve daha fazlasını barındırmasını sağlıyor. HTML’nin tek başına çok işlevsel bir web sayfası yapamayacağına dikkat etmek önemlidir.

Kodlama dili, büyük ölçüde CSS ve JavaScript’e dayanır. Mümkün olduğunca basit hale getirmek için, HTML’yi bir web sitesinin yapısı olarak düşünün, CSS ise stil ve JavaScript ise işlevselliktir. HTML, bildiğimiz şekliyle interneti ve web’de gezinmeyi şekillendirmeye devam eden oldukça önemli bir kodlama dilidir.

CSS

CSS, HTML ile el ele gider. HTML bir web sitesinin ekmek ve tereyağı ise, o zaman CSS onların geldiği pakettir. CSS, yaptığınız metin tabanlı web sitesini alır ve renk, resim, video ve diğer medya gibi şeyleri ona uygular. CSS, web sitelerinin izleyiciler için daha çekici görünmesini sağlar.

JavaScript

JavaScript, aslında tereyağını ekmeğe yayan bıçaktır. JavaScript tamamen işlevsellik ile ilgilidir. JavaScript, şu anda kodlama evrenindeki en popüler kodlama dillerinden biridir. JavaScript ayrıca, video oyunlarından web sitelerine kadar her şeyi kodlamak için kullanılabilecek oldukça çeşitli bir dildir. Ayrıca hem mobil hem de masaüstü uygulamaları için kullanılabilir. JavaScript, geçen yıl teknolojide 470.000’den fazla iş için gerekli bir beceriydi. Potansiyel işler web geliştirme, front-end geliştirme veya JavaScript mühendisliğini içerebilir.

Front-End Geliştiriciler için Önemli Notlar:

Git’e ve temel web güvenliğine aşina olmanız gerekir. Front-end web geliştiricilerinin programlama ve frontend teknolojisindeki en son yeniliklerden haberdar olmaları önemlidir. İş rollerini değiştirmek istiyorsanız, bu becerileri öğrenmek sizi teknoloji endüstrisindeki diğer birçok işe hazırlayacaktır.

Front-end web geliştiricilerine olan talep her zamankinden daha yüksek. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ön uç web geliştiricileri için istihdamın 2029 yılına kadar %8 artması bekleniyor. Özellikle teknoloji alanında bile, ön uç web geliştirme, acemi kodlayıcılar tarafından en iyi iş seçeneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Back End Web Geliştirme Kodlama Dilleri

Tahmin edilebileceği gibi, arka uç geliştiricileri, uygulamaların arka ucunu veya sahne arkasında gerçekleşen her şeyi yönetir. Bu, sunucu tarafı programlama olarak bilinir. Bu web sayfasının bilgisayarınızda görünmesi ve Tasarım Kodlama‘nın tüm verilerini barındıran sunucularla iletişim kurması için, bir backend web geliştiricisinin bu süreci oluşturması ve kodlaması gerekiyor.

Back Ed kodlama dillerinden bazıların listesi:

Python

Python, hemen hemen her şey için kullanılabileceği anlamına gelen genel kullanımlı bir programlama dilidir. Python, büyük teknoloji devleri ve yeni başlayanlar arasında en popüler programlama dillerinden biridir. Dil, yeni başlayanlar için mükemmeldir çünkü karmaşıklığı reddeder ve öğrenmesi çok kolaydır. Python’u bilen kodlayıcılar, arka uç geliştirme, sunucu kodlama ve daha pek çok iş için uygun olacaktır. Google, Pinterest, Instagram ve Dropbox gibi popüler sitelerin tümü Python kullanılarak oluşturulmuştur.

Java

JavaScript ile karıştırılmaması gereken Java, 20 yılı aşkın süredir popülerliğini koruyan genel amaçlı bir kodlama dilidir. Java ile yazmanın en büyük faydası çok yönlülüğüdür. Felsefesi her zaman “bir kez yaz, her yerde koş” olmuştur. Java, platformlar arası uyumludur ve çoğu Android işletim sisteminin temelidir. Fortune 500 şirketlerinin %90’ından fazlasının platformlarını oluşturmak ve arka uç sistemlerini desteklemek için Java kullanması ile bu dil endüstri devleri tarafından tercih edilmektedir. Java kullanan önde gelen siteler arasında Facebook, Amazon ve Yahoo bulunur.

Ruby

Ruby, en samimi ve yaygın kodlama topluluklarından birine sahip olmasıyla bilinir. Bu kodlama dilini öğrenirken, yolculuğunuz sırasında size yol gösterecek yardımcı danışmanlardan asla eksik olmayacaksınız. Ruby benzersizdir çünkü Ruby on Rails çerçevesinde çalışır. Dilin sözdizimi çok basit ve anlaşılması kolaydır. Twitter, Airbnb, Shopify ve diğer binlerce startup gibi şirketler, platformlarını Ruby kullanarak oluşturdu. Pek çok farklı kodlama eğitim platformu artık hem Ruby hem de Ruby on Rails çerçevesinde uzmanlaştığından, Ruby eğitim kurumları arasında da sürekli olarak popülaritesini artırıyor.

Back End Geliştiricileri İçin Önemli Notlar

Perde arkasındaki teknolojik gelişmelere odaklanacak olsanız bile, sitenizin programlarını kodlarken kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Arka uç kodlama dünyasındaki en son trendlerden haberdar olmak her zaman iyi bir fikirdir. Bugün popüler olan yarın popüler olmayabilir.

Son olarak, her zaman iyi siber güvenlik alışkanlıkları edin. Arka uç geliştiriciler, sunucular ve diğer derinlemesine bilgilerle çalıştığından, sitenin ve çalışmanın korunmasını sağlamak her zamankinden daha önemli. Kodunuz bozulursa, tüm ağınız potansiyel olarak çökebilir.

Uygulama Geliştirme için En İyi Kodlama Dilleri

Kendi uygulamanızı oluştururken, onu kimin kullanacağını düşünmek önemlidir. Programınız hangi platformlarda çalışacak? Apple ürünlerine odaklanıyorsanız, C ve Objective-C sizin için en iyi programlar olabilir, çünkü bunlar dünya genelinde Apple ürünlerinde kullanılan birincil programlama dilleridir. Swift ayrıca Apple ürünleri için popüler ve uygulanabilir bir seçenektir. Android ürünleri için uygulamalar yapmakla ilgileniyorsanız, Kotlin, Java ve C++ kullanılan en belirgin dillerden bazılarıdır.

Web Geliştirme için En İyi Kodlama Dilleri

Bir blog veya kişisel web sitesi yapmakla ilgileniyorsanız, en iyi programlama dilleri HTML5 ve CSS ile ortak JavaScript olabilir. Bu üçü genellikle bir paket anlaşmadır ve hepsi birlikte çok iyi çalışır. HTML5 web sitesinin temelidir (metin), CSS stildir (renk, görüntü, videolar) ve JavaScript işlevselliktir (sayfayı kullanıcılara duyarlı hale getirir).

Teknik Kariyerler için En İyi Kodlama Dilleri

Her zaman belirli bir teknoloji devi için çalışmayı hayal ettiniz mi? Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, o şirket tarafından hangi programlama dillerinin tercih edildiğini araştırmaktır. Aklınızda belirli bir işveren varsa, programlama tercihlerinin ne olduğunu görmek için doğrudan onlarla görüşmek her zaman en iyisidir.

Microsoft kendini Java, C, C++ ve C#’a adadığı için şirket tercihleri ​​büyük ölçüde farklılık gösterir, ancak YouTube Java, C, C++, Python ve Go’da uzmanlaşabilir. Kimin için çalışmayı seçerseniz seçin, başlangıçta araştırma yapmak size bir iş bulabilir.

Kodlamayı Öğrenmeye Nasıl Başlanır?

Kodlamayı öğrenmek göz korkutucu ancak asil bir görev olabilir. İş olanakları sonsuzdur, yaratıcı yetenekler harikadır ve kodlama, etkili bir şekilde geleceğin dilidir.

Öyleyse neden öğrenmiyorsun? Hangi eğitim yolunu seçerseniz seçin, kodlamanın gücü şu anda parmaklarınızın ucunda. Bu makaleyi ister mobil cihazınızda, ister tabletinizde veya bilgisayarınızda okuyor olun, hemen şimdi kodlamayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. İnternet, kodlayıcıların kendi avantajları için kullanabilecekleri güçlü bir araçtır.

Kodlama eğitiminize başlamanın en iyi yollarından biri, bir programlama eğitim kampına kaydolmaktır. Programlama veya kodlama eğitim kampları, kodlamaya yeni başlayanlara mümkün olan en kısa sürede teknoloji alanında bir kariyer elde etmek için bilmeleri gereken her şeyi öğreten, kariyer odaklı, sürükleyici programlardır! Yani 3-12 ay içinde kendinizi hayalinizdeki şirkette bir masada otururken bulabilirsiniz.

Özet

İşte tüm farklı bilgisayar kodlama dillerinin bir listesi:

 • Nesne yönelimli programlama
 • Fonksiyonel programlama
 • Prosedürel programlama
 • Mantıksal programlama
 • Veritabanı programlama

İşte popüler programlama dillerinin bir listesi:

 • JavaScript komut dosyası dili
 • C/C++ dili
 • Java dili
 • Python programlama
 • yakut dili
 • Kodlama Dilleri SSS

Öğrenmesi kolay bazı kodlama dilleri nelerdir?

HTML, Python, JavaScript, PHP ve Java, yeni başlayan kodlayıcıların öğrenmesi için en kolay, üst düzey dillerden bazılarıdır.

Öğrenmesi en zor kodlama dillerinden bazıları nelerdir?
Assembly, C, C++, C# ve Objective C, öğrenilmesi daha zor programlama dillerinden bazılarıdır.

Kodlama öğrenmek buna değer mi?
Evet! Programlama becerilerine sahip olmak, kariyeriniz için bir varlık olarak hizmet edecek ve birçok yüksek ücretli işe yol açacaktır.

Programlamayı öğrenmenin en iyi yolu nedir?
Kodlamayı öğrenmenin “doğru” bir yolu yoktur! Kendi kendine çalışma, geleneksel dört yıllık bir derece veya bir kodlama eğitim kampı yoluyla programlama öğrenebilirsiniz.

2 yorum