Teknoloji Yazılım

Programlama Dili Nedir?

İlk programlama dilinizi öğrenmeye başlamak için benim kadar heyecanlıysanız, kendinize şu soruyu sormayı bırakmamış olabilirsiniz: ‘Programlama dili nedir?

Ancak bu, kendiniz için cevaplamanız gereken önemli bir sorudur. Teorik bilginizi derinleştirdikçe, sonunda bir programlama dilinin ne olduğunu ve programlama dillerinin ne için kullanıldığını net bir şekilde anlamak isteyeceğiniz bir noktaya geleceksiniz.

Programlama Dili Nedir?
Programlama Dili Nedir?

Programlama Dillerinin Tanımı

Basit bir ifadeyle, bir programlama dili, bir bilgisayara talimat vermenin bir yoludur.

Bilgisayarlar küresel iklim sistemini simüle etmek, kanseri teşhis etmek ve konuşmayı işlemek gibi dikkate değer şeyler yapabilirken, tüm bunların basit kurallardan geldiğini hatırlamak önemlidir. Donanım düzeyinde, bir bilgisayar “transistör” adı verilen küçük anahtarları farklı düzenlerde açıp kapatıyor.

Kodlama dilleri, bilgisayarların anladığı 1’ler ve 0’larda doğrudan çalışmak zorunda kalmadan, bilgisayara hangi kalıpların kullanılacağını söylemenizi sağlar. İnsanlar ikili olarak düşünmekte pek iyi değiller, bu yüzden ilk bilgisayar programcıları bize bunun yerine programlama dilleri verdi.

Python gibi bir dili İngilizce ile ikili arasında oturuyormuş gibi düşünebilirsiniz. İdeal olarak, bir bilgisayara ne istediğimizi kelimelerle söylerdik. Ancak henüz orada değiliz, bu yüzden donanıma kadar gitmek yerine, insan dilinden daha katı, ancak kullanımı bir makine dilinden daha kolay bir araç kullanarak bilgisayarı ortada karşılıyoruz.

İlginizi Çekebilir: 11 farklı programlama dilinde yazılmış kod örnekleri

Programlama Dilleri Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayarların kullanıldığı her yerde programlama dilleri kullanılır. Bu muhtemelen hayal edebileceğinizden daha fazla yer.

Bilgisayarları kucağımızda oturan ve Reddit’e göz atmamıza izin veren cihazlar olarak düşünmeye meyilliyiz. Ama telefonunuz bir bilgisayar. Arabanızın içinde bir bilgisayar sistemi var, uzay gemilerinde olduğu gibi, uçaklardaki uçak içi eğlence sistemleri, okyanusta uçan robotlar, bazı mutfak aletleri ve hatta ahırlarda süt sağımından ineklerin sağlığına kadar her şeyi kontrol eden makineleri sıralayabiliriz.

Programlama Dili Nedir?
Programlama Dili Nedir?

Artık Linux inekleri bile sağabilir!

Tüm bu kullanım durumları, farklı şeylerde iyi olan farklı kodlama dilleri gerektirir. Gömülü donanım sistemleri için kullanılan diller, örneğin gerçekten kompakt ve verimli oldukları için kullanım kolaylığını feda eder.

İlginizi Çekebilir: Kodlama Nedir? Programlama Dili ile Kodlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Programlama Dilleri Ne İçin Kullanılır?

Açılışta verilen cevaplara ek olarak, programlama dillerinin her geçen gün daha fazla şey için kullanıldığını söyleyerek detaylandırmak istiyorum.

Kodlama dilleri, yaşlıları önemseyen robotlar, müşteri desteğiyle başa çıkabilen sohbet robotları, kara mayınlarını tespit edebilen, ekinleri planlayabilen, protein katlama problemlerini çözebilen, metin oluşturabilen ve yüzleri tanıyan makine öğrenim sistemleri oluşturmak için kullanılıyor.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın