Teknik Terimler Yazılım

Kodlama Nedir?

Son zamanlarda her yerde kodlama kelimesini görüyorsunuz. Hatta bazıları 1 saatte kodlama öğrenin gibi (saçma) iddialarda bulunuyor. Kodlama artık o kadar trend oldu ki neredeyse 1 yaşından itibaren kodlama eğitimi verdiren eğitim setlerini internet sitelerinde, teknoloji mağazalarında hatta kitapçılarda görüyoruz. Peki bu kadar popüler olan kodlama tam olarak nedir? Bu yazıda kodlama nedir sorusuna değinip, kodlama nasıl yapılır biraz değineceğiz.

Kodlama, bilgisayar yazılımı, uygulamalar ve web siteleri oluşturmamızı mümkün kılan şeydir. Tarayıcınız, işletim sisteminiz, telefonunuzdaki uygulamalar, Facebook ve bu web sitesi – hepsi kodla yapılmıştır.

İşte Python dilinde yazılmış basit bir kod örneği:

Çoğu kodlama öğreticisi, bu komutu ilk örnekleri olarak kullanır, çünkü sahip olabileceğiniz en basit kod örneklerinden biridir – “Merhaba, dünya” Metnini ekrana “yazdırır” (görüntüler).

Kodlama Nedir?

Kodlama, hem insanların hem de bilgisayarların, bilgisayarın anladığı sözcükleri kullanarak bilgisayarlarla konuşmalarına olanak tanır ve kodlama, programlama dilleri aracılığı ile yapılır. Tıpkı çocuklarınızın okulda öğrendiği yabancı diller gibiler ve herkes bunları öğrenebilir! Çocuklar bunları bilgisayarlarla iletişim kurmak ve teknolojiyi kullanmanın yanı sıra oyunlar, uygulamalar ve müzik yapmak için kullanabilirler!

Kodlama Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar sadece bir anahtardır! Anahtar ‘AÇIK’ ise, bu 1 demektir.  0 ise ‘KAPALI’ anlamına gelir. Bu dile ikili kod adı verilir. İnsan kelimeleri, siz yazarken çocukların bilgisayarlarla konuşmalarına olanak tanıyan kodlar yalnızca 1’lere ve 0’lara çevrilir. İşte bu kadar kolay! Çocuğunuza, herhangi bir kelimenin ikiliye nasıl çevrileceğini gösterin.

‘Elma’ yazdığınızda, bilgisayarın gördüğü…
01000010 01100001 01101110 01100001 01101110 01100001

Kimler Kodlama Yapar

Kodlama meraklı ve sadece programlama yazmaya çok ilgilenen herkes içindir. Araştırmalar, çocuklara mantıklı düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrettiğini gösteriyor. Kodlamayı öğrenen çocuklar, kendi başlarına sorunları çözerek daha yaratıcı hale gelir ve güven kazanırlar.

Kodlama çocuklar için neden önemlidir?

Kod yazma yeni okur yazarlıktır! Kodlamayı öğrenen çocuklar yaşadığımız dünyayı şekillendirecek. Bilgisayarları istediklerini yapmaları için kontrol edecekler. 10 yılda 10 milyondan fazla işin kodlama bilgisi gerektireceği tahmin ediliyor.

Çocuklar kodlamayı nereden öğrenebilir?

Çocuklar kodu çeşitli şekillerde öğrenebilirler. İngiltere gibi bazı ülkeler ilkokuldan itibaren okulda kodlamayı öğretiyor. Alternatif olarak, YouTube ve EBA gibi çevrimiçi platformlar aracılığıyla kodlamayı öğrenebilirsiniz.

Scratch, 6 yaş ve üstü çocuklara kod yazmayı öğretmek için ürünler ve çevrimiçi zorluklar geliştirmiştir. Her yaştan çocuğa “yazılan” ve “blok” kodlarını tanıtmak için basit adımlar ve hikayeler kullanıyoruz ve onları kendi sanat, oyun ve müziklerini oluşturmaya teşvik ediyoruz.

Çocuklar kodla ne yapabilir?

Kodlama sadece mühendisler için değildir. Yaratıcı olmak isteyen herkes içindir. Çocuklar kendi web sitelerini oluşturarak veya uzaya roket göndererek başlamayabilirler, ancak kendi sanat, müzik, oyun ve daha fazlasını kodlamaya kolayca başlayabilirler, bu da daha büyük şeylere yol açacaktır.

Farklı kodlama dillerinin farklı kullanımları vardır, yani her biri çocukların farklı şeyler yapmasına izin verir. JavaScript, web siteleri ve oyunlar oluşturmak için kullanılır. HTML ve CSS, favori web sitelerinize renk ve stil katar.

 

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın