Teknik Terimler Teknoloji

OEM Ürünler Nedir ve Neden Daha Ucuzdur?

Bilgisayar parçaları veya yazılımları için alışveriş yaptıysanız, OEM kısaltması ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu, Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir ve genellikle normal perakende ürünlerden daha ucuz olan donanıma veya yazılıma bağlanır.

Ürün alırken marka yada OEM arasında seçim yapmanız gerekirse neye karar verirsiniz. Bir OEM ürünü satın almanız mı gerekiyor, yoksa sizi sıkıntıya sokan bir sorun var mı? Gerçek şu ki onlar perakende ürünlerden farklı ve farkları bilmek önemlidir.

OEM Ne Demektir?

Belirtildiği gibi, OEM Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Kısaltma, ürünü kimin sattığı üzerine değil, ürünün kime satılacağı hakkında yorum yapar.

OEM donanım ve yazılımı, Dell ve Apple gibi sistemler oluşturan şirketlere dağıtım için paketlenmiştir. Bu şirketler orijinal ekipman üreticileridir.

Bu nedenle OEM ürünlerinin genellikle perakende ambalaj yerine genel bir kutuda veya ambalajda satılmasının nedeni budur. Mağaza raflarında olacak şekilde tasarlanmamışlar.

Çoğu perakende mağazası asla OEM ürünleri satmaz. Çevrimiçi mağazalar perakende paketlemeye aldırış etmiyorlar, bu yüzden bu ürünleri stoklamaktan ve müşterilere satmaktan çok mutlular.

Bu perakendeciler, mümkün olan en düşük fiyatı arayan çok sayıda pazarlık avcısı olduğunu biliyorlar. Endişelenmeyin, bir OEM ürünü satın almak tamamen yasaldır. Ancak, satın alarak kabul ettiğiniz ürüne iliştirilmiş şartlar vardır.

Donanım Ürünleri için OEM

OEM donanımı, perakende satış elemanı ile aynı yetenekler ve performansta aynıdır. Sabit sürücüler, optik sürücüler ve bazı PCI genişletme kartları, OEM olarak sunulan en yaygın bileşen türleridir. Ancak birçok başka ürün bu şekilde sınırlı sayıda sunulabilir.

Ancak, donanım genellikle donanımın çalışması için kritik olan donanımlar dahil olmak üzere ekstra bileşenlerle birlikte gönderilmez. Örneğin, OEM bilgisayar işlemcileri, fanlarla gönderilmeyebilir. Bir OEM ekran kartı veya sabit sürücü genellikle onu kullanmak için gereken kablolar veya adaptörlerle birlikte gönderilmez.

Garanti ile ilgili kısıtlamalar da olabilir. Bir perakende garantiyle karşılaştırıldığında, sunulan uzunluk azaltılabilir veya olmayabilir. Bunun nedeni, sistem üreticisinin bunu sağlaması beklenir.

Bir OEM parçası satın almanız üreticiyi sağladığından, doğrudan destek almayı imkansız bulabilirsiniz.

Yazılım Ürünleri için OEM

Windows, OEM yazılımının en yaygın örneğidir ve genellikle kendi makinelerini kuran insanlar tarafından yakalanır, ancak güvenlik paketleri, sistem araçları ve verimlilik yazılımının OEM sürümleri de vardır.

Bu yazılımı satın aldığınızda, genellikle yalnızca yazılımı içeren bir kılıf ve bir lisans anahtarı verilir. Herhangi bir dokümantasyon almayı beklemeyin. Aslında, çoğu OEM lisanslı yazılım teknik destek sağlamaz.

OEM yazılımı genellikle sistem bazında lisanslanır; bu, başka bir bilgisayara kuramayacağınız anlamına gelir. Teoride bu, Windows’un bir OEM sürümünün kurduğunuz bilgisayara bağlı olduğu anlamına gelir, ancak Microsoft bu konuda çok iyi kalplidir.

Windows’u yeniden etkinleştirmek için yalnızca müşteri hizmetlerine başvurmanız gerekir. Windows 10 filigranını kaldırmak için bunu yapmanız gerekebilir.

Ancak Microsoft bunu yapmak zorunda değildir ve diğer şirketler daha kısıtlayıcı olabilir. OEM ürünleri ile almanız risklidir. Daha az maliyetlidir, ancak PC’nizi değiştirirseniz veya ana kartı yükseltirseniz yazılımı yeniden satın almanız gerekebilir.

OEM Satın Almaya Değer mi?

OEM satın almak tamamen güvenli ve yasaldır, ancak risklerin farkında olmanız gerekir.

OEM ürünleriyle genellikle iyi miktarda para tasarrufu yapabilirsiniz, ancak bir sorunla karşılaşırsanız, kendinizi tamamen desteksiz olarak bulabilirsiniz. Teknik olarak fikirli iseniz bu iyi olabilir; değilseniz, perakende sürümü daha iyi bir seçim olabilir.

Alacağınız indirim miktarı ürüne ve satıcıya göre değişecektir. Örneğin, OEM anti-virüs yazılımı genellikle% 25 ila% 50 daha ucuzdur. Bazı yardımcı program yazılımları benzer indirimlerden yararlanır.

Karşılaştığınız asıl sorun halka açık durumdur. Çoğu geliştirici, ürünlerinin yalnızca perakende bir sürümünü sunar.

Donanım daha isabetli ya da özledim. Bazen OEM donanımıyla iyi bir şekilde tasarruf edebilirsiniz. Ancak, donanımdan eksik olan ekstraları, kablolar veya fanlar gibi satın almanın, tasarruf ettiğiniz parayı sağladığını görebilirsiniz.

Bazen, OEM donanımı perakende sektöründen daha pahalı olabilir. Bu genellikle ömrünün sonuna girdiğinde olur. Yedek stok bazen bir OEM parçası olarak satışa çıkarılır ve daha sonra perakende satış kadar satılır.

Seçiminizi yapmadan önce hızlı bir fiyat karşılaştırması yapın. Ne satın aldığınızı ve neyin gelmediğini tam olarak öğrenin. Gerektiğinde destek alabileceğinden emin ol.

OEM Ürünlerle Kendi PC’nizi Kurmak

Muhtemelen kendi bilgisayarınızı kurmak istediğiniz için OEM ürünlerine bakıyorsunuzdur.

Bu durumda, kendi bilgisayarınızı oluşturmanın daha ucuz olup olmadığına ilişkin önerilerimizi inceleyin. Ardından, atılmaya hazırsanız, bir bilgisayar oluşturmanın nihai rehberini ele aldık.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın