Teknoloji

Windows 10’da Yeni Bir Klasör Oluşturma

Dosya ve belgelerinizin daha iyi bir organizasyona ihtiyacı var mı? İlgili dosyaları dizüstü veya masaüstünüzdeki farklı klasörlerde gruplandırın; ihtiyacınız olanı her zaman kolayca bulacaksınız. Simge boyutunu daha görsel olarak hoş hale getirmek için de değiştirebilirsiniz. İşte Windows 10’da hızlı bir şekilde yeni bir klasör oluşturmanın birkaç yolu gösterelim.

Yöntem 1: klavye kısayolu ile yeni bir klasör oluşturun.

Windows’ta yeni bir klasör oluşturmanın en hızlı yolu CTRL + Shift + N kısayoludur.

1. Klasörü oluşturmak istediğiniz konuma gidin. Dosya Gezgini’nde, sabit sürücünüzdeki herhangi bir yerde veya başka bir klasörde (alt klasör oluşturma) yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle masaüstünüzde yeni bir klasör de oluşturabilirsiniz.

2. Ctrl, Shift ve N tuşlarını aynı anda basılı tutun. Windows hemen yeni bir klasör oluşturacak ve “Yeni klasör” öğesinin hayal gücü olmayan önerilen klasör adını oluşturacaktır.

3. İstediğiniz klasör adını girin. Bu şekilde yeni bir klasör oluşturmak sadece saniyeler sürer, ancak klasör ilk görüntülendiğinde hemen klasör adınızı yazmaya başladığınızdan emin olun, çünkü eğer klasöre tıklarsanız veya Dosya Gezgini’nden uzaklaşırsanız, klasör adı “Yeni klasör” olacaktır ve yeniden adlandırmanız gerekecek.

 

Yöntem 2: sağ tıklatarak yeni bir klasör oluşturun.

Klavye kısayolunu hatırlamıyorsanız veya fareyi kullanmayı tercih ediyorsanız:

1. Klasörü oluşturmak istediğiniz konuma gidin.

2. Klasör konumundaki boş bir alana sağ tıklayın. Şuna dikkat edin: Klasördeki mevcut bir öğeye sağ tıklarsanız, yanlış menüyü görürsünüz.

3. Bağlamsal menüden Yeni‘yi ve ardından Klasör‘ü seçin. Windows yeni klasörü geçerli konumunuzda oluşturur.

4. “Yeni klasör” yerine istediğiniz klasör adını girin ve Giriş düğmesine basın.

Bu yöntemi kullanarak da Masaüstünde klasörler oluşturabilirsiniz. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın, ardından Yeni> Klasör’e gidin.

Yöntem 3: Şerit menüsünden yeni bir klasör oluşturun.

Yeni bir klasör oluşturmanın başka bir basit yolu, Dosya Gezgini menüsünde Yeni klasör düğmesini kullanmaktır.

İstediğiniz yere gidin ve Giriş sekmesindeki “Yeni klasör” seçeneğine tıklayın veya dokunun.

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, Windows 10’da Komut İstemi’ni kullanarak yeni bir klasör oluşturabilirsiniz (klasörün olmasını istediğiniz konuma gidin ve “klasoradı” yerine klasör adını yazın) mkdir klasöradı yazın).

Komut istemi: örnek adında oluşturma

Bununla birlikte, bu üç yöntem, yeni bir klasör oluşturmanın en basit ve en hızlı yoludur, böylece dosyalarınızı düzenleme hakkını elde edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın