Tasarım Kodlama

Kodlama için Matematik Bilmem Gerekir mi?

Kodlamaya başlamadan önce çok sorulan sorulardan bir tanesi de “MATEMATİK bilmem gerekir mi?” ve “Kodlama için matematik bilmem gerekiyorsa ne kadar bilmem gerekir?” bu yazıda sizlere bunun cevabını vereceğim.

Programlamaya ilk başladığınızda, önünüzde ne olduğunu bilmek iyidir ve matematik çetin bir ceviz olabilir. Ama gerçekten gerekli mi? Hadi bulalım!

Matematik ve kodlamanın pek çok ortak noktası vardır, ancak dikkat çekmeye değer bir temel fark vardır. Uygulamalı matematik alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşım ve uzun yıllar yazılım geliştiricisi olarak çalıştı- bu ona karşılaştırma için sağlam bir zemin sağladığını ifade etmişti. Genel olarak matematik, programlamadan çok daha karmaşıktır ? Programlamada, hedefinize ulaşmak için genellikle net bir yolunuz vardır: bir algoritma, iş mantığı veya hatta mantık yok. Bir yazılım geliştiricisi bir planlama toplantısında bir görev gördüğünde, muhtemelen nasıl yapılacağını zaten biliyordur. Tabii ki, tüm ayrıntılar değil, ancak göreve bir zaman tahmini koymak için yeterince iyi zaman verebilir. İyi problem çözme becerilerine ve ısrarcılığa sahip olarak gitmekte fayda var.

Size çözmeniz gereken bir denklem sunulduğunda, bazı varsayımlarınız ve fikirleriniz olur, ancak bir programcıya kıyasla nasıl ilerleyeceğinizi bilmekten çok daha uzakta olursunuz. Bir programcı söz konusu olduğunda, ne yapılacağı konusunda %80’lik bir kesinlik ortaya koyar. Bu durum gerçekleşmezse %50 hatta daha da aşağı doğru devam eder. Burada standart bir yaklaşım vardır. Eğer ilk yaklaşım işe yararsa iş bitmiş demektir. İşe yarmazsa bir sonraki diyerek önemli bir zaman almaya devam eder. Biliyorum karışık gelebilir. Programcı için probleme çözümü matematikteki gibi net değildir.

Programlamada matematik bilmenizi gerektiren alanlar vardır. Örneğin, bir oyun motoru programcısı olarak kesinlikle matematik ve bazen de fizik bilmeniz gerekir. Makine öğrenimi, siber güvenlik, bilgisayar grafikleri ve bilgisayar görüşü alanlarındaki pozisyonlar, delicesine yüksek seviyeli, ileri matematik içerebilir. Ancak korkmayın, bu pozisyonlar nadirdir ve genellikle matematik diplomasına sahip kişilerle doldurulur. Yani matematiksiz bir pozisyon arıyorsanız – bir tane mutlaka bulursunuz.

Sonuç olarak şu: matematik için endişelenme. Yalnızca temel bilgilere ihtiyacınız olacak ve bunları kolayca öğreneceksiniz.

Yorum yap