Teknik Terimler Teknoloji Yazılım

Açık Kaynaklı Yazılım Nedir? – Açık Kaynak Yazılım Örnekleri

Birçok uygulama yaratıcısı teknolojilerinin sırlarını kilit altında tutarken, açık kaynaklı yazılım tam tersi bir yaklaşım benimseyerek işbirliğini, şeffaflığı ve topluluk gelişimini teşvik eder.

Açık kaynaklı yazılım(OSS- Open Source Software) nedir?

Açık kaynaklı yazılım, herkesin arkasındaki kaynak kodunu değiştirmesine, geliştirmesine veya basitçe görüntülemesine izin veren tescilli olmayan bir yazılımdır. Programcıların farklı ekipler, şirketler ve kuruluşlar tarafından oluşturulan projeler üzerinde çalışmasına veya işbirliği yapmasına olanak sağlayabilir.

Açık kaynaklı yazılım yazarları, yarattıklarını tescilli olarak görmezler ve bunun yerine yazılımlarını, kullanıcılara kodunu görüntüleme, kopyalama, öğrenme, değiştirme ve paylaşma arzusu ve bilgisi veren lisanslar altında yayınlarlar.

Açık kaynaklı yazılım nasıl çalışır?

Açık kaynak yazılım, kaynak kodu üzerinde çalışmak isteyen herkese erişim sağlayan, halka açık bir havuzda paylaşılır. Bununla birlikte, açık kaynaklı yazılım, insanların OSS’yi nasıl etkileşimde bulunabileceğini, değiştirebileceğini ve paylaşabileceğini belirleyen bir dağıtım lisansı ile birlikte gelme eğilimindedir.

İlginizi Çekebilir: Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir?

Kaynak kodunda değişiklik yapıldığında, OSS bu değişiklikleri ve bunları yapmak için hangi yöntemlerin kullanıldığını belirtmelidir. Ayrıca, lisansa bağlı olarak, ortaya çıkan OSS’nin ücretsiz olması gerekli olabilir veya olmayabilir. Bununla birlikte, çoğu açık kaynaklı yazılım ücretsizdir ancak bazıları ön maliyet veya abonelik ücreti gerektirir.

Açık kaynaklı yazılım örnekleri

Çevrimiçi olarak sunulan birçok açık kaynaklı yazılım örneği vardır ve birçok popüler uygulama, kullanıcılardan iyileştirmelere ve değişikliklere izin verir. Programcılar tarafından yapılan tüm değişiklikler ve iyileştirmeler genel halkın kullanımına sunulmayacak olsa da, bu kaynak kodlarla çalışma yeteneği bazıları için eğitici ve eğlenceli olabilir.

çık Kaynak Yazılım Örnekleri
çık Kaynak Yazılım Örnekleri

Açık kaynaklı yazılım lisansı türleri

Açık kaynaklı yazılım hemen hemen tüm programcıların onu kullanmasına ve değiştirmesine izin verse de, bir dağıtım lisansı ile birlikte gelir. Bazıları, bir programı değiştiren herkesin yeni kodu tazminat ödemeden yayınlamasını gerektirebilir.

En popüler lisanslar şunları içerir:

 • MIT License
 • GNU General Public License (GPL) 2.0 
 • GNU General Public License (GPL) 3.0
 • Apache License 2.0
 • BSD License 2.0 (3-clause, new or revised)

Açık kaynaklı yazılımın avantajları

Açık kaynaklı yazılım kullanmanın, özellikle sektöre yeni başlayan işletmeler ve kuruluşlar için tescilli emsallerine göre birçok avantajı vardır.

 • Açık kaynaklı yazılım, programcılara sorunları çözmenin ve yaratıcı çözümleri teşvik etmenin birden çok yolunu sunduğu için daha esnek olma eğilimindedir.
 • OSS’deki iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri çok daha hızlı gerçekleşir. Açık kaynaklı yazılım işbirliğine izin verdiği için sorunlar ve iyileştirmeler daha hızlı bir şekilde uygulanır.
 • Uygun maliyetlidir. Genel olarak konuşursak, özel yazılım, dahili çalışanların bilgileri gizli tutmak için kaynak kodu üzerinde çalışmasını gerektirir. Açık kaynaklı yazılım, yazarlarının daha fazla geliştirme için ödeme yapmasına gerek kalmadan projeye bağlı olmayanların erişimine izin verir.
 • Daha iyi yetenekleri çekebilirsiniz. Küçük bir işletme açık kaynaklı yazılım başlatırsa, tüm programcıların yazılımı görüntüleme ve değiştirme yeteneği, kuruluşun özellikle yetenekli çalışanları işe almasına olanak sağlayabilir.

Açık kaynaklı yazılımın dezavantajları

 • Açık kaynaklı yazılımların kullanımı daha zor olabilir çünkü daha az kullanıcı dostu arayüzlere veya tüm programcıların aşina olmadığı özelliklere sahip olabilirler.
 • Bir açık kaynaklı yazılım parçası oluşturmak için kullanılan donanım, üzerinde çalışan tüm programcılar tarafından kullanılamıyorsa, uyumluluk sorunları ortaya çıkabilir. Bu da projenin maliyetini artırabilir.
 • Açık kaynaklı yazılımlar, tescilli uygulamalarla aynı garantiler ve tazminatlarla birlikte gelmez. Açık kaynaklı yazılım ihlale karşı gerçek bir koruma sağlayamayacağından bu bir sorun haline gelebilir.