Bilişim Teknolojileri Teknoloji

Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir?

Bir İşletim Sistemi herhangi bir bilgisayarın ruhu olarak ifade edilebilir. Zamanla birçok sistem oluşturulmasına rağmen, ancak güçlü olanı Microsoft olarak söyleyebiliriz. Windows, toplam işletim sistemi pazarının yaklaşık% 90’ını kaplar. Windows kullanımı kolaydır ve herhangi bir işletim sisteminden beklediğiniz tüm servislerle donatılmıştır – ve açık kaynaklı işletim sisteminden daha iyi olduğu düşünülmektedir. Ancak, her zaman bilgisayarları için ücretsiz bir işletim sistemi arayan birileri vardır.

Açık kaynak, herkese açık anlamına gelir, herkes kaynak kodunu alabilir ve istenen değişiklikleri yapabilir.

Ör: Android
Android açık kaynak kodludur, bu nedenle farklı üreticilerin telefonları farklı görünüme sahip olur. Samsung touchwiz kullanıcı arayüzü var, htc’nin de benzer şekilde özelleştirmesi mevcuttur. Google’ın sağladığı kodun adı stok kodu olarak adlandırılır. Üreticiler, gereksinimlerine göre değiştirir ve diğerlerinden farklı kılmak için telefonlarına işlevsellikler ekler. Her geliştirici yeni yayınlanan android sürümüne göre kendi uygulamalarını ve kişiselleştirmelerini yapar.

Ancak açık kaynak işletim sistemi kavramını açıklamadan önce kapalı açık kaynak, kapalı kaynak kavramlarına değinmek gerekir. Sonrasında açık kaynak işletim sistemi anlayabiliriz.

Kapalı açık kaynak

Ör: Windows telefonu
Her windows telefonunun aynı arayüze sahip olduğunu göreceksiniz, bakın ve hissedin. Her şey aynı. Yalnızca önceden yüklenmiş farklı uygulamalar ve farklı donanımlar elde edersiniz. Microsoft kaynak kodunu kısıtlamalarla sağlar. UI ve ana kodun değiştirilmesine izin vermez.

Kapalı kaynak

Ör: Apple iphone
Apple, diğer üreticilerin kaynak kodlarını almasına izin vermez. Sadece apple vardır. Kodu alamıyor ve istediğiniz gibi değiştiremiyorsunuz.

Açık kaynak

Ör: linux
Linux temelleri linux işletim sistemini geliştirdi. Açık kaynak yaptı. Şimdi ubuntu, redhat, vb gibi linux çeşitleri mevcuttur.

Temel olarak, yasal olarak başkası tarafından yazılmış kodu alabilir ve değiştirebilir, bazı şeyleri veya özellikleri ekleyebilir veya kaldırabilir, farklı bir kullanıcı arayüzü oluşturabilir ve kendi uygulamalarınızı oluşturabilir ve istediğiniz şekilde adlandırabilirsiniz.

 

Ücretsiz Açık Kaynak İşletim Sistemleri

Bugün bilgisayar kullanıcıları için popüler, açık kaynaklı ve bu nedenle ücretsiz işletim sistemlerinden bazılarını listeleyeceğim. Açık kaynak dünyası hakkında konuşursak, zaman zaman faydalı olabilecek bazı etkileyici işletim sistemleri vardır. Daha önce Açık Kaynak veritabanı hakkında konuştum – ve bugün bazı ücretsiz ve açık kaynaklı işletim sistemlerini ve özelliklerini kısaca tartışacağım.

Ubuntu

Pardus

Fedora

FreeBSD

OpenSolaris

ReactOS

Haiku OS

Linux Lite

Linux Mint

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın