Teknoloji

Wi-Fi 6: Nedir ve Neler Farklıdır?

Wi-Fi 6, 802.11ac’den daha hızlı olan yeni nesil kablosuz standarttır. Stadyumlardan kendi cihazlarınızın bulunduğu evinize kadar, sıkışık alanlarda daha iyi performans sağlayacaktır. Güzel haber 2019 sonuna doğru geliyor.  Wi-Fi 6 sertifikası 16 Eylül 2019’da başladı. Bu, donanımın yolda olduğuna dair büyük bir işaret! Örneğin, Apple’ın yeni iPhone 11 cihazları, 20 Eylül’de piyasaya sürüldüklerinde Wi-Fi 6’yı destekleyecek.

Wi-Fi Güncel Kullanılan Sürüm Numaraları

Evet, Wi-Fi artık sürüm numaralarına sahip! “802.11ac” gibi eski kafa karıştırıcı Wi-Fi standart isimleri bile “Wi-Fi 5” gibi kullanıcı dostu isimlerle değiştirildi.

İşte göreceğiniz Wi-Fi sürümleri:

  • Wi-Fi 4, 2009 yılında piyasaya sürülen 802.11n’dir.
  • Wi-Fi 5, 2014 yılında piyasaya sürülen 802.11ac’dir.
  • Wi-Fi 6, 802.11ax olarak da bilinen yeni sürümüdür. 2019’da serbest bırakılması planlanıyor.

Ayrıca, Wi-Fi Alliance’ın bu numaraların yazılımda göründüğünü görmek istediğini, böylece akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarınıza bağlanırken hangi Wi-Fi ağının daha yeni ve daha hızlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Yakında telefonunuzda, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda Wi-Fi numaraları görüyor olabilirsiniz.

Wi-Fi’nin eski sürümleri yaygın olarak kullanılmamaktadır ve resmen markalaşmamaktadır. Ancak, öyleyse, işte bunlara denir:

  • Wi-Fi 1, 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11b olurdu.
  • Wi-Fi 2, 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11a olurdu.
  • Wi-Fi 3, 2003 yılında piyasaya sürülen 802.11g’dir.

Daha hızlı Wi-Fi

Her zamanki gibi, en yeni Wi-Fi standardı daha hızlı veri transfer hızı sunuyor. Tek bir cihazla bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız, Wi-Fi 5 ile karşılaştırıldığında maksimum potansiyel hızların Wi-Fi 6 ile karşılaştırıldığında %40 daha yüksek olması gerekir.

Wi-Fi 6, daha verimli bir veri kodlama ile bunu başarır ve daha yüksek verim sağlar. Temel olarak, aynı radyo dalgalarına daha fazla veri toplanır. Bu sinyalleri kodlayan ve kodunu çözen çipler daha güçlü olmaya devam ediyor ve ekstra işleri halledebiliyor.

Bu yeni standart, 2,4 GHz ağlardaki hızları bile artırıyor. Endüstri daha az parazit için 5GHz Wi-Fi’ye geçse de, katı nesnelere nüfuz etmede 2.4GHz daha iyidir. Ve eski kablosuz telefonlar ve kablosuz bebek monitörleri emekli olduğundan 2.4GHz’e kadar parazit olmamalıdır.

Daha uzun pil ömrü

Yeni bir “hedef uyanma süresi” (TWT) özelliği, akıllı telefonunuzun, dizüstü bilgisayarınızın ve diğer Wi-Fi özellikli cihazların da daha uzun pil ömrüne sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Erişim noktası bir cihazla konuşurken (akıllı telefonunuz gibi), cihaza Wi-Fi telsizinin ne zaman uyuyacağını ve tam olarak ne zaman uyanacağını ve bir sonraki iletimi almak için ne zaman uyanacağını söyleyebilir. Bu, Wi-Fi radyonun uyku modunda daha fazla zaman harcayabileceği anlamına gelir. Bu da daha uzun pil ömrü demektir.

Bu, Wi-Fi ile bağlanan düşük güçlü “Nesnelerin İnterneti” cihazlarına da yardımcı olacaktır.

Kalabalık Alanlarda Daha İyi Performans

Wi-Fi, çok sayıda Wi-Fi özellikli cihazın bulunduğu kalabalık bir yerdeyken tıkanma eğilimindedir. Yoğun bir stadyum, havaalanı, otel, alışveriş merkezi ve hatta herkesin Wi-Fi’ye bağlı olduğu kalabalık bir ofisi hayal edin. Muhtemelen yavaş bir Wi-Fi’ye sahip olacaksınız.

802.11ax olarak da bilinen yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak birçok yeni teknolojiyi içeriyor. Wi-Fi 6’nın, çok sayıda bağlı cihaza sahip sıkışık alanlarda her kullanıcının ortalama hızını “en az dört kez” artıracağı Intel trompetleri.

Bu sadece yoğun halka açık yerlerde geçerli olmaz. Wi-Fi cihazına bağlı çok fazla cihazınız varsa veya yoğun bir apartman kompleksi yaşıyorsanız, bu durum sizin için geçerli olabilir.

Wi-Fi 6 Sıkışıklığı Nasıl Çözüyor?

Detayları bilmene gerek yok. Wi-Fi 6 cihazına sahip bir Wi-Fi 6 erişim noktası daha iyi çalışacaktır.

Wi-Fi 6 artık bir kablosuz kanalı çok sayıda alt kanala bölebiliyor. Bu alt kanalların her biri farklı bir cihaza yönelik verileri taşıyabilir. Bu, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim veya OFDMA olarak adlandırılan bir şeyle gerçekleştirilir. Wi-Fi erişim noktası aynı anda daha fazla cihazla konuşabilir.

Yeni binici standardı da MIMO’yu geliştirdi – Çoklu Giriş / Çoklu Çıkış. Bu, erişim noktasının bir kerede birden fazla cihazla konuşmasına izin veren birden fazla anten içerir. Wi-Fi 5 ile erişim noktası aynı anda cihazlarla konuşabilir, ancak bu cihazlar aynı anda cevap veremedi. Wi-Fi 6, cihazların kablosuz erişim noktasına aynı anda yanıt vermesini sağlayan geliştirilmiş çok kullanıcılı veya MU-MIMO sürümüne sahiptir.

Birbirine yakın kablosuz erişim noktaları aynı kanalda yayınlanıyor olabilir. Bu durumda, radyo cevap vermeden önce dinler ve net bir sinyal bekler. Wi-Fi 6 ile, birbirine yakın kablosuz erişim noktaları, farklı Temel Servis Seti (BSS) “renklerine” sahip olacak şekilde yapılandırılabilir. Bu “renk” yalnızca 0 ile 7 arasında bir sayıdır. Bir aygıt kanalın olup olmadığını kontrol ediyorsa hepsi açık ve dinler, zayıf bir sinyal ve farklı bir “renk” içeren bir iletimi fark edebilir. Daha sonra bu sinyali görmezden gelebilir ve beklemeden yine de iletebilir, bu nedenle bu sıkışık alanlarda performansı artıracak ve ayrıca “uzaysal frekans” olarak da adlandırılabilir. yeniden kullanım “.

Bunlar en ilginç şeylerden sadece birkaçı, ancak yeni WI-Fi standardı, daha birçok küçük iyileştirme de içeriyor. Wi-Fi 6 ayrıca örneğin geliştirilmiş ışın biçimlendirmesini de içerecektir.

“Wi-Fi 6” ve “Wi-Fi 6 Certified” arayın

Yeni bir cihaz almak söz konusu olduğunda, teknik özellik sayfasını kazmayacak ve 802.11ac veya 802.11ax’ın en son standart olup olmadığını hatırlamaya çalışamayacaksınız. Cihaz üreticisi “Wi-Fi 6” veya “Wi-Fi 5” olduğunu söyleyebilir.

Wi-Fi Alliance’ın sertifikasyon sürecinden geçen cihazlarda “Wi-Fi 6 Sertifikalı” bir logo görmeye de başlayacaksınız. Önceden, spesifikasyonlara bakmadığınız sürece, hangi ürünün hangi nesilden geldiğini size söylemeyen bir “Wi-Fi Sertifikalı” logosu vardı.

Ne Zaman Alacaksınız?

Bazı yönlendiriciler zaten “802.11ax teknolojisi” nin reklamını yapabilir, ancak Wi-Fi 6 henüz kesinleşmedi ve burada. Ayrıca, henüz bir Wi-Fi 6 istemci cihazı da mevcut değil.

Wi-Fi Alliance, standardın 2019’da piyasaya sürülmesini ve donanımın bir süre sonra piyasaya sürülmesini beklemektedir. Gelecekte, yeni yönlendiriciler, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer Wi-Fi’ler hakkında çok fazla düşünmek zorunda kalmamalısınız. Fi özellikli cihazlar bu teknolojiyle gelecek.

Her zaman olduğu gibi, hem gönderenin hem de alıcının avantajları alabilmeniz için en yeni nesil Wi-Fi’yi desteklemesi gerekir. Başka bir deyişle, telefonunuzda Wi-Fi 6 performansını istiyorsanız, hem kablosuz bir yönlendiriciye (erişim noktası) hem de Wi-Fi 6’yı destekleyen bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Yalnızca Wi-Fi 5’i destekleyen bir dizüstü bilgisayar bağlarsanız Wi-Fi 6 yönlendiricinize, bu bağlantı Wi-Fi 5 modunda çalışacaktır. Ancak yönlendiriciniz telefonunuzla aynı anda Wi-Fi 6’yı kullanabilir.

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın