Teknoloji

Telefonunuzdan İyi Instagram Fotoğrafı Nasıl Çekilir: Adım Adım Öğren

İlk cep telefonu kameralarını hatırlar mısınız? Çektikleri bulanık, düşük kaliteli fotoğraflar hatırlayabiliyor musunuz?

Bugünlerde telefon fotoğrafçılığı oldukça etkileyici özelliklere sahip. Ayrıca, bu makineler özel çekimler için çıkardığınız hacimli DSLR’nin aksine, her zaman elinizin altındalar.

Yalnızca telefonunuzu kullanarak nasıl inanılmaz çekim yapılacağını öğrenmek, Instagram’da öne çıkmanın ve güçlü bir takipçi oluşturmanın en iyi yoludur.

Bu yazıda, yalnızca telefonunuzu ve çekimlerinize ilham verecek bazı Instagram resim fikirlerini kullanarak, nasıl Instagram fotoğraf çekmek öğreneceksiniz.

Telefonunuzda nasıl iyi Instagram fotoğraf çekersiniz

Telefonunuzda iyi fotoğraf çekmeyi öğrenmek, kompozisyon ve aydınlatmanın bazı temel prensiplerini anlamayı ve kendi içgüdülerinizi fotoğrafçı olarak kazanmayı gerektirir. Sadece birkaç basit kurala uyarak sizlerde bunu başarabilirsiniz.

1. Adım: Doğal ışık kullanın

Aydınlık, iyi bir fotoğrafın temelidir. Işığı nasıl kullanacağınızı anlamak, yalnızca telefonunuzu kullanarak harika fotoğraflar çekmenin ilk ve en önemli kuralıdır.

Flaşınızı, daha zengin ve daha parlak fotoğraflar oluşturan doğal ışık lehine kullanmaktan kaçının.

Bir flaş fotoğrafınızı düzeltebilir ve konunuzu temizleyebilir. Dışarıda çekim yapamıyorsanız, pencerelerin yakınında veya iyi aydınlatılmış odalarda fotoğraf çekin. Geceleri bile, sokak lambaları ve mağaza pencereleri gibi ortam ışığı kaynaklarını bulup bunları tercih edebilirsiniz.

2. Adım: Resimlerinize aşırı ışık vermeyin

Düzenleme araçlarıyla çok karanlık bir fotoğrafı aydınlatabilirsiniz, ancak fazla pozlanmış bir fotoğrafı düzeltebilecek hiçbir şey yoktur.

Ekranınızdaki ışığı ayarlayarak aşırı pozlamayı önleyin: Telefon modeline göre değişir ama kamera ekranında pozlamayı ayarlamak için parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırın.

Fazla pozlamayı önlemenin bir başka yolu da, fotoğrafınızı çekmeden önce aydınlatmayı ayarlamak için parmağınızı çerçevenin en parlak kısmına dokundurmak olacaktır( Balkon kapısındaki parlak noktaya dokunmak burada en doğru seçim olacaktır.)

Adım 3: Doğru zamanda çekim yapın

Fotoğrafçıların altın saati sevmesinin bir nedeni var. Günün bu vakti, güneş ufukta alçak olduğunda, her fotoğrafı daha güzel yapar. Bu doğanın Instagram filtresidir.

Eğer öğle vakti çekim yapıyorsanız, bulutlar arkadaşınızdır. Doğrudan güneş ışığı altında iyi bir fotoğraf çekmek zor, bu da fotoğraflarda zor olabilir.

Bulutlar ışığı güneşten dağıtır ve daha yumuşak, daha güzel bir etki yaratır.

Adım 4: Üçte bir kuralını izleyin

Kompozisyon, bir fotoğrafın düzenini ifade eder: şekiller, dokular, renkler ve resimlerinizi oluşturan diğer öğeler.

Üçte bir kuralı, en iyi bilinen kompozisyon ilkelerinden biridir ve görseli dengelemek için basit bir yöntemi ifade eder. Görüntüyü 3 × 3 ızgaraya böler ve fotoğraftaki nesneleri ya da nesneleri fotoğraf oluşturmak için kılavuz çizgileri boyunca hizalayarak denge oluşturur.

Örneğin, fotoğrafınızı ortalayabilirsiniz:

 

Ancak konunun merkez dışında olduğu ancak başka bir nesne tarafından dengelendiği “dengeli asimetri” ile hoş bir etki de elde edebilirsiniz. Bu durumda, istenilen nesne fotoğrafın sağ alt köşesinde düzenlenir ve sol üst köşedeki alan tarafından dengelenir.

Profesyonel ipucu: Telefon kameranızın kılavuz çizgilerini ayarlarda açın ve fotoğraflarınızı hizalamak için bunları kullanın.

5. Adım: Bakış açınızı göz önünde bulundurun

Telefonunuzda bir fotoğraf çekerken, muhtemelen göz hizasında tutup çekiyorsunuz, değil mi? Diğerlerinin de yaptığı bu. İlginç, beklenmedik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, bu doğal eğilime direnç gösterin.

Fotoğrafları farklı bir noktadan çekmek, tanıdık bir yere veya konuya geldiğinde bile yeni bakış açıları sağlayacaktır. Yukarıdan veya aşağıdan çekmeyi, yere çömelmeyi ya da bir duvarı ölçeklendirmeyi deneyin.

Mükemmel atış peşinde koşarken bacağınızı kırmayın, ancak yeni bir bakış açısıyla daha iyi görüntüler elde edeceğinizin farkında olun.

Adım 6: Konunuzu çerçeveleyin

Fotoğrafınızın odak noktası çevresinde boşluk bırakmak, yakınlaştırmaktan daha fazla görsel ilgi ekleyebilir. Bazen, bir ağaç gövedesi ve dalları asıl odak noktanız olan bir kayık için çerçeve oluşturabilir. Bu ve benzeri durumlar şaşırtıcı ayrıntılar yakalamanıza yardımcı olur.

Ayarlanabilir lensli bir kameradan farklı olarak, telefon kameranız görüş alanınızı küçülterek “yakınlaştırır”. Aslında, resminizi önceden kırpıyorsunuz. Bu, daha sonra düzenleme seçeneklerinizi sınırlayabilir ve ilginç ayrıntıları kaçırabilirsiniz.

Bunun yerine, kamerayı odaklamak için fotoğraf konunuza veya odak noktasına dokunun. Kendine daha fazla seçenek vermek istersen, telefonunuza uyan harici bir lens satın alabilirsiniz.

7. Adım: Kendinize klavuz nesneler bulun

Fotoğrafta “öncü çizgiler” görüntünüzde göze çarpan ve derinlik katan çizgilerdir. Bunlar yollar, binalar veya ağaçlar ve dalgalar gibi doğal öğeler olabilir.

Önde gelen satırlara dikkat edin ve fotoğrafınıza hareket veya amaç eklemek için bunları kullanın.

İzleyicinin bakışını konunuzla yönlendirmek için öncül çizgileri kullanabilirsiniz.

Adım 8: Derinlik ekleyin

İster fotoğrafın, isterse de yakışıklı bir dilim pizza olsun, yalnızca fotoğrafınızın konusuna odaklanmak kolaydır. Ancak arka planda desenlerin veya nesnelerin olduğu kadar ön planın da bulunduğu katmanları içeren fotoğraflar doğal olarak ilginçtir çünkü daha fazla derinlik sunarlar.

Bu fotoğraf, çiçekleri sıkıca kesmek yerine, arkalarında korkuluk, bunun ötesinde bir ağaç ve daha sonra bir gün batımı ve ufku da içeriyor. Fotoğrafın her katmanı sizi içine çeken bir şey sunar.

9. Adım: Yaratıcı olmayı unutmayın

Instagram’daki bazı fotoğraflar o kadar popülerdir ki, resimleri tekrarlamaya adanmış bir Instagram hesabına ilham vererek klişe haline gelirler. Yaratıcılığınızı kaybettiğiniz Instagram fotoğraf trendlerine o kadar yaklaşmayın.

Instagram’daki diğer markalardan sıyrılmak istiyorsunuz, bu yüzden ortak bir konuda yeni bir açı bulmak için daima kendinize sorun. Bu ayrıca, farklı ve akılda kalıcı bir marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

10 Instagram fotoğraf fikri

Artık fotoğrafçılığın prensiplerini anladığınıza göre, hadi konular hakkında konuşalım.

Instagram’da iyi performans gösteren belirli konular ve temalar var çünkü geniş çekiciliği ve tonlarca görsel ilgisi var. Dikkat çekici, çünkü ilgi çekici içerik yayınlamak Instagram’daki görünürlüğünüzü arttırır.

İşte dikkat etmeniz gereken birkaç Instagram fotoğrafçılık fikri:

1. Simetri

Simetri, doğada  veya insan yapımı dünyada göze hoş gelen çizgiler ifade eder. Simetrik kompozisyon genellikle heyecan verici olmayan nesnelerdir fakat fotoğrafınızda bir düzen oluşturmanızı kolaylaştırır. Bir çeltikte tarlası ile dağın etekleri bu çizgiyi oluşturmak için size yardımcı olabilir.

İlgi eklemek için simetrisinizi de bölebilirsiniz. Bu fotoğrafta, ağaçlar ve güneş ışığı parçalanırken köprü dikey simetri oluşturur.

2. Desenler

Beyinlerimiz aynı zamanda kalıpları da sever. Hatta bazı Instagram hesaplarında harika desenleri biriktirmişimdir.

Evrensel kalıp sevgimiz, Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın sonsuz tekrarlayan basit şekiller ve renk desenleri yaratan ayna odalarının viral çekiciliğini de açıklıyor:

İlham almak için etrafınıza bakın. Mimari, tasarım ve doğa, büyüleyici kalıpların kaynağıdır.

3. Canlı renkler

Minimalizm ve nötrler modaya uygun, ama bazen sadece bir renk patlaması arzu ediyorsun. Parlak, zengin renkler bizi mutlu eder ve bize enerji verir. Ve Instagram fotoğrafçılığına gelince, küçük bir ekranda büyük bir etki yaratıyorlar.

Hatta düz katlı bir binanın güzel görünmesini bile sağlayabilirler:

4. Mizah

Dünyanın durumu hakkında depresyonda olmak istiyorsanız, Twitter’a gidin.

Instagram mutlu bir yer, yani mizah burada iyi oynuyor. Özellikle, platformda çoğalan mükemmel bir şekilde oluşturulmuş ve düzenlenmiş fotoğrafların aksine. Komik fotoğraflar, izleyicileriniz için temiz bir nefes alıyor ve tüm bunları çok ciddiye almadığınızı gösteriyorlar.

5. Samimi Çekimler Yapın

Konunuzu hareket halindeyken yakalamak zor, bu da onu etkileyici yapan şey. Zorlayıcı bir aksiyon sahnesi heyecan verici ve sınırlayıcı olabilir. Sıradan bir konuyu bile hoş bir şeye dönüştürüyor:

Daima mükemmellik için çaba sarfetmeniz gerekmez. Bazen biraz bulanık bir hareket sanatsal, rüya gibi bir dokunuş ekler:

6. Detay çekimleri

Beklenmeyen veya ilginç bir ayrıntıya net bir şekilde odaklanmak, özellikle yoğun, dinamik fotoğraflarla dolu bir feed’de dikkat çekici olabilir.

7. Büyüleyici arka planlar

Bu basit bir tekniktir, fakat işe yarar: harika bir arka plandan yararlanın! Her zaman katil duvar kağıdına sahip bir restoran banyosunda selfie çekmek istemenizin nedeni budur. İnsanlar bir nedenle iyi fotoğraf duvarları kurarlar.

8. Hayvanlar

Bazı şeyler doğrudur, nedenini gerçekten anlamadığımız halde. Esneme bulaşıcıdır. Işık hem bir parçacık hem de bir dalgadır. İçlerinde sevimli bir hayvan varsa, Instagram fotoğrafları daha iyi.

Bunun kitaptaki en ucuz numara olduğunu söylemek doğru olur. Ancak eğer atılabilir kişinizde sevimli bir yavru varsa (veya bunu sadece evrene bırakıp minyatür bir midilli varsa) onları kullanmamak yanlış olur.

9. Yiyecekler

Annen sana gözlerinin midenden daha büyük olduğunu hiç söyledi mi? Yiyecek fotoğrafları Instagramdaki fotoğraflar kadar hiçbir yerde daha gerçek olamaz.

https://www.instagram.com/p/B4r8uGMnu6a/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

10. İnsanlar

Araştırmalar insanların Instagram’da yüzlere bakmayı sevdiklerini buldu. Aslında, insanlarla olan fotoğraflar, sahip olmadıklarından %38 daha fazla beğeni kazanır.

Çarpıcı bir portre çekmek için yukarıdaki ilkeleri izleyin: doğal ışığı kullanın, çekici bir arka plan seçin ve daha ilginç bir çekim yapmak için farklı açılardan çekim yapın. Bazı telefonlar bile aydınlatmayı ve odağı optimize edecek bir portre modu içerir.

Artık telefonunuzu kullanarak nasıl harika fotoğraflar çekeceğinizi bildiğinize göre, adım adım rehberimizi kullanarak onları nasıl düzenleyeceğinizi öğrenin. Birkaç ucuz ve öğrenmesi kolay araç kullanarak marka hesabınız için inanılmaz içerik üretme tekniklerinde uzmanlaşın.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın