Tasarım Kodlama

Go “Merhaba Dünya” Yazdırma

Bu, Golang yazısında ekrana “merhaba dünya!” yazdırmayı öğreneceğiz. Golang’ın ne olduğunu ve golang’ın nasıl kurulacağını öğrenmek için lütfen GoLang Dersleri yazısını okuyun.

Bir programlama dilini öğrenmenin, ellerimizi kodlarla karıştırmadan daha iyi bir yolu yoktur. Devam edelim ve ilk go programımızı yazalım.

Şahsen ben IDE olarak go uzantısı ile Visual Studio Code kullanmanızı tavsiye ederim. Otomatik tamamlama, kod stili ve diğer birçok özelliğe sahiptir.

Go çalışma alanını ayarlama

Kod yazmaya başlamadan önce, go çalışma alanını ayarlamalıyız.

Mac veya Linux için, go çalışma alanının $HOME/go konumunda olması gerekir. Öyleyse devam edelim ve $HOME içinde bir dizin oluşturalım.

Windows söz konusu olduğunda, çalışma alanının C:\ Kullanicilar \Adınız\go konumunda olması gerekir. Şimdi C:\Kulanıcılar\Adınız içinde go dizini oluşturalım.

GOPATH ortam değişkenini ayarlayarak çalışma alanı olarak farklı bir dizin kullanmak mümkündür. Ancak şimdilik basitlik için yukarıdaki konumu kullanalım.

Go için tüm kaynak dosyaları, çalışma alanının içindeki src adlı bir dizinde bulunmalıdır. Yani yukarıda oluşturduğumuz go dizininde src dizini oluşturalım.

Her go projesinin de src içinde kendi alt dizini olmalıdır. Merhaba dünya projesini tutmak için src içinde bir dizin merhaba oluşturalım.

Dizin yapısı, yukarıdaki dizinleri oluşturduktan sonra aşağıdaki gibi görünmelidir.

Aşağıdaki programı az önce oluşturduğumuz merhaba dizinine merhabadunya.go olarak kaydedin.

Yukarıdaki programı oluşturduktan sonra dizin yapısının nasıl görüneceği aşağıdaki yapından öğrenebilirsiniz.

Bir go programını çalıştırma

Bir go programını çalıştırmanın birkaç farklı yolu vardır. Onlara tek tek bakalım.

1) go run komutunu kullanma – Komut istemine go run workspacepath/src/merhaba/merhabadunya.go yazın.

Yukarıdaki komuttaki çalışma yolu, çalışma alanınızın yolu ile değiştirilmelidir (C:/Kullanıcılar/Adınız/ , linux veya Mac’te $HOME/go)

Konsolda Merhaba Dünya! çıktısını görmelisiniz.

2) go install komutunu kullanma – Programı çalıştırmak için go install merhaba komutunun ardından workspacepath/bin/merhaba komutunu çalıştırın.

Yukarıdaki komuttaki çalışma yolu, çalışma alanınızın yoluyla değiştirilmelidir (Windows’ta C:/Kullanıcılar/Adınız/go veya Mac’te $HOME/go). Komut satırında aynı Merhaba Dünya! çıktısını görmelisiniz.

go install merhaba yazdığınızda, go aracı merhaba paketini arar (merhaba paket olarak adlandırılır, daha sonra ayrıntılı olarak paketlere bakacağız) çalışma alanı içinde. Daha sonra çalışma alanının bin dizininde merhaba(windows durumunda merhaba.exe) adlı bir ikili dosya oluşturur. Go install merhaba çalıştırıldıktan sonra dizin yapısı aşağıdaki gibi olmalıdır.

3) Programı çalıştırmanın üçüncü harika yolu go playground alanını kullanmaktır. Bunun kısıtlamaları olmasına rağmen, basit programları çalıştırmak istediğimizde bu yöntem işe yarar.

Eğer ilk amacınız go dilini öğrenmek ise ve kaynak kodunuzu başkalarıyla paylaşmak için go playground alanını kullanabilirsiniz.

 

Yorum yap