Python

Python Tkinter Merhaba Dünya

Bildiğiniz gibi, her ciddi öğretici “merhaba dünya” tipi bir örnekle başlamalıdır. Bu genel bakışta, size yalnızca bir örnek değil, iki örnek göstereceğiz.

Örnek 1: Merhaba dünya

Tkinter modülünü import ederek başlıyoruz. Tk araç seti ile çalışmak için gereken tüm sınıfları, işlevleri ve diğer şeyleri içerir. Çoğu durumda, her şeyi Tkinter’den modülünüzün ad alanına kolayca aktarabilirsiniz:

from tkinter import *
Tkinter’ı başlatmak için bir Tk root widget’ı oluşturmalıyız. Bu pencere yöneticisi tarafından sağlanan bir başlık çubuğu ve diğer dekorasyon ile, sıradan bir penceredir. Her program için sadece bir root widget’ı oluşturmalı ve diğer widgetlardan önce oluşturulmalıdır.

root = Tk ()
Sonra, kök pencerenin alt öğesi olarak bir Etiket pencere aracı oluşturduk:

w = Etiket (root, text= “Merhaba, dünya!”)
w.pack ()
Bir Etiket pencere aracı, metni veya bir simgeyi veya başka bir resmi görüntüleyebilir. Bu durumda, hangi metnin görüntüleneceğini belirtmek için metin seçeneğini kullanırız.

Ardından, bu widget’ta pack yöntemini çağırırız. Bu, verilen metne uyacak şekilde kendisini boyutlandırmasını ve görünür olmasını sağlar. Ancak, Tkinter etkinlik döngüsüne girene kadar pencere görünmez:

root.mainloop ()
Pencereyi kapatana kadar program olay döngüsünde kalacaktır. Olay döngüsü, yalnızca kullanıcıdan (fare tıklamaları ve tuşa basma gibi) veya pencereleme sisteminden (olayları ve pencere yapılandırma iletilerini yeniden düzenleme gibi) olayları işlemez, ayrıca Tkinter tarafından kuyruğa alınan işlemleri de yürütür. Bu işlemler arasında geometri yönetimi (paket yöntemiyle kuyruğa alınmış) ve güncellemeler görüntülenir. Bu aynı zamanda, ana döngüye girmeden önce uygulama penceresinin görünmeyeceği anlamına gelir.

Örnek 2:

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın