MySQL

MySQL Nedir?

MySQL Nedir ve Neden Dünyanın En Popüler Açık Kaynak Veri Tabanıdır

Bu eğitimde MySQL Nedir ve Neden Dünyanın En Popüler Açık Kaynak Veri Tabanıdır sorusuna cevap vermenize yardımcı olur:

MySQL’i anlamak için önce veritabanı ve SQL’i anlamanız gerekir. Veritabanını ve SQL’i zaten biliyorsanız, MySQL Nedir? Bölümüne atlayabilirsiniz.

Veritabanı

Her gün veriyle uğraşıyorsun…

En sevdiğiniz şarkıları dinlemek istediğinizde, çalma listenizi akıllı telefonunuzdan açarsınız. Bu durumda, çalma listesi bir veritabanıdır.

Bir fotoğraf çekip, Facebook gibi bir sosyal ağ üzerinden hesabınıza yüklediğinizde, fotoğraf galeriniz bir veritabanıdır.

Ayakkabı, elbise vb. satın almak için bir e-ticaret web sitesine göz atarken, alışveriş sepeti veritabanını kullanırsınız.

Veritabanları her yerde. Peki, veritabanı nedir? Tanım olarak, bir veritabanı yalnızca yapılandırılmış bir veri topluluğudur.

Veriler, örneğin ürün kategorisine ait olan ve birden fazla etiketle ilişkilendirilmiş bir ürün, doğası gereği birbiriyle ilgilidir. Bu nedenle ilişkisel veritabanı terimini kullanıyoruz.

İlişkisel veritabanında, tabloları kullanarak ürünler, kategoriler, etiketler vb. Verileri modelliyoruz. Bir tablo sütunlar ve satırlar içerir. Bir elektronik tablo gibidir.

Bir tablo, örneğin birebir ve bire çok ilişkiler gibi bir ilişki kullanan başka bir masa ile ilgili olabilir.

Önemli miktarda veri ile uğraştığımız için veritabanlarını, tabloları vb. Tanımlamanın ve verileri daha verimli bir şekilde işlemenin bir yoluna ihtiyacımız var. Ayrıca, verileri bilgiye dönüştürmek istiyoruz.

Ve burası SQL’in oynamaya geldiği yerdir.

SQL – veritabanının dili

SQL, yapılandırılmış sorgu dili anlamına gelir.

SQL, veritabanına erişmek için kullanılan standart bir dildir.

MySQL Nedir?

MySQL? Ne?

My, MySQL’in kurucu ortağı Monty Widenius’un kızının adı.

MySQL’in adı, My ve SQL, MySQL’in birleşimidir.

MySQL, ilişkisel veritabanlarını yönetmenizi sağlayan bir veritabanı yönetim sistemidir. Oracle tarafından desteklenen açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, bir kuruş ödemeden MySQL kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, isterseniz kaynak kodunu gereksinimlerinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

MySQL açık kaynaklı bir yazılım olsa da, premium destek hizmetleri almak için Oracle’dan ticari bir lisans versiyonu satın alabilirsiniz.

MySQL, Oracle Database veya Microsoft SQL Server gibi diğer veritabanı yazılımlarıyla karşılaştırıldığında ustalaşmak oldukça kolaydır.

MySQL, UNIX, Linux, Windows vb. Çeşitli platformlarda çalışabilir. Bir sunucuya veya hatta masaüstüne kurabilirsiniz. Ayrıca, MySQL güvenilir, ölçeklenebilir ve hızlıdır.

Web siteleri veya web uygulamaları geliştirirseniz, MySQL iyi bir seçimdir. MySQL, Linux, Apache, MySQL ve PHP içeren LAMP yada XAMPP yığınının önemli bir bileşenidir.

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın