Tasarım Kodlama

Anahtar Kelime Araştırma 101: Bilmeniz Gereken Herşey

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO stratejisinin kritik bir parçasıdır. Doğru anlarsanız, sitenize yüksek hacimlerde alakalı trafik getirirsiniz. Bu yazıda, anahtar kelimelerin ne olduğuna ve neden onları araştırmanız gerektiğine bakacağız.

Anahtar kelimeler, esasen bir web sitesi ile bir arama motoru arasındaki köprüdür. Bunlar, bir arama motorunun sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemesine yardımcı olan ve kullanıcı tarafından belirli bir terim veya kelime öbeği arandığında ne kadar alakalı olduğudur. Bir arama motoru, hızlı sonuçlar üretebilmek için uygun etiketler / konular altında dosyaladıkları web sitelerinin bir veritabanını tutar.

Web sitenizi doğru anahtar kelimeler için optimize ederek SERP’lerde görünme şansınızın çok daha güçlü olduğundan emin olabilirsiniz.

Ancak…

Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda yüzlerce seçenek olabilir. Peki hangileri için optimize etmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız?

Anahtar kelime araştırması.

Genel kural, yüksek arama hacmine sahip (yani web sitenizin SERP’lerde daha fazla fırsata sahip olacağı anlamına gelir) ancak daha düşük rekabet ölçeğinde (bir parça için birden fazla büyük şirketle savaşmayacağınız anlamına gelir) anahtar kelimeleri aramaktır. turta). Bunu nasıl yapabileceğinizi biraz sonra makalede inceleyeceğiz. Öncelikle, anahtar kelime optimizasyonu ile ne demek istediğimize bakalım …

Anahtar Kelime Optimizasyonu İpuçları

Artık anahtar kelime optimizasyonunu düşündüğünüzde, seçtiğiniz anahtar kelimeyi içeriğinize mümkün olduğunca çok kez yerleştirme eğiliminde olabilirsiniz. Bu birkaç yıl önce işe yaramış olabilir, ancak şimdi, anahtar kelime doldurma büyük bir hayır-hayır!

Anahtar kelimenizi eklerken mümkün olduğunca doğal olması gerekir. Ancak bunun olmasını sağlamak istediğiniz birkaç yer var. Optimize edilecek en önemli üç yer şunlardır:

  • Başlık etiketinizin başında;
  • Meta açıklamanız;
  • İçeriğinizdeki ilk 50 ila 100 kelime.

Web sitenizi sıralamaya geldiğinde yardımcı olacak anahtar kelimelerinizi optimize etmenin başka yolları da var:

  • Görsel alt etiketleriniz (tercihen sayfadaki ilk görsel);
  • Sayfanın URL’sinde;
  • Alt başlıklarınızdan en az birinde;
  • İçerik boyunca 2-3 kez (veya kelime sayınıza bağlı olarak daha fazla).

Gördüğünüz gibi, içeriğinizi doğal tutarken bir anahtar kelimeyi tamamen optimize etmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Anahtar Kelime Türleri
Web sitenizde kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelime türleri, size en fazla değeri sunabilecek ziyaretçileri çekip çekmeyeceğinizi belirler. Öğrenmeniz gereken yedi anahtar kelime türü vardır:

GENEL ANAHTAR KELİMELER

Genel anahtar kelimeler bir konuyu ayırır, ancak daha fazla ayrıntı alamazsınız. Genellikle “kısa” anahtar kelimeler olarak bilinir. Örneğin: “Ayakkabılar”, “Elektrikli Süpürge” veya “Kitap”.

Rekabet genellikle çok yüksek olduğundan ve arama amacı hakkında hiçbir fikriniz olmadığından bu tür anahtar kelimelerden uzak durmalısınız, bu nedenle dönüşümler genellikle oldukça düşüktür.

MARKA ANAHTAR KELİMELERİ

Marka Anahtar Kelimeleri oldukça açıklayıcıdır. Ürünün markasıyla ilgili bir anahtar kelime içerirler, örneğin: “Adidas ayakkabılar”, “Dyson elektrikli süpürge”, “Harry Potter kitabı”.

Genel bir anahtar kelimeden bir adım ötede olsa da, aramanın arkasındaki amacın ne olduğu hala net değil.

GENİŞ ANAHTAR KELİMELER

Geniş anahtar kelimeler daha umut vericidir. İyi düzeyde trafik sağlarlar ve çok daha az rekabete sahiptirler.

Genellikle, arayıcı ne aradığına karar verir, ancak yalnızca yaklaşık bir fikri olabilir. Örneğin: “Koşu ayakkabıları”, “Dik elektrikli süpürge”, “Çocuk kitapları”.

Bunlar hala küçük bir yoruma açık, ancak arayış daha spesifik.

KESİN ANAHTAR KELİMELER

Tam anahtar kelimeler, arama yapan kişinin tam olarak ne bulmaya çalıştığını bildiğini gösterir.

Bu tür bir anahtar kelime, genellikle çok iyi dönüştürüldükleri ve yüksek arama hacimlerine sahip oldukları için optimize etmek için iyidir. Örneğin: “En iyi koşu ayakkabıları”, “Elektrikli süpürge incelemeleri”, “Önerilen çocuk kitapları”.

Yine de kesin anahtar kelimelerle ilgili bir sorun var: çok fazla rekabet var.

UZUN KUYRUK ANAHTAR KELİMELERİ

Bana göre, uzun kuyruklu anahtar kelimeler odaklanılacak en iyi anahtar kelime türüdür.

Genellikle daha düşük arama hacmine sahiptirler, yani daha az rekabete sahiptirler, ancak gerçekten yüksek bir dönüşüm düzeyine sahiptirler. Örneğin: “Hangi koşu ayakkabıları maratonlar için en iyisidir”, “Geri çekilebilir kordonlu dik elektrikli süpürge”, “8-10 yaşları için hangi çocuk kitapları en iyisidir.”

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler rekabet, dönüşüm ve trafik arasında doğru dengeye sahiptir.

ALICI ANAHTAR KELİMELERİ

Alıcı anahtar kelimelerine, arayanın nakit parasıyla ayrılmaya hazır olduğunu gösteren bir kelime eklenmiş olacaktır. Örneğin: “Adidas koşu ayakkabıları satın alın”, “Dyson elektrikli süpürge indirimi”, “Çocuk kitapları kuponları”.

Bu, iş modelinize uyuyorsa, alıcı anahtar kelimeleri için optimize etmek gerçekten akıllıca bir hareket olabilir.

LASTİK KICKER ANAHTAR KELİMELERİ

Lastik kicker anahtar kelimeleri genellikle kullanıcının size herhangi bir şekilde fayda sağlayamayacağını gösterir (bu, iş stratejinizle uyumlu değilse) Örneğin: “Ücretsiz koşu ayakkabıları”, “Dyson elektrikli süpürge değişimi”, “Çocuk kitaplarını indirin. “

Genellikle anahtar kelimeye eklenen ve para harcamak istemediğini gösteren bir kelime vardır.

SONUÇ

Bu yazıda, anahtar kelimelerin ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve anahtar kelime araştırmasının web sitenizin başarısı için ne kadar önemli olduğunu inceledik.

Anahtar kelimelerinizi anahtar kelime doldurmaya başvurmadan web sitenizde optimize etmek için en iyi yerlere baktık. Ve artık kullanılan yedi anahtar kelime türünü biliyorsunuz, yani işletmeniz için hangi türün en iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Yorum yap