Web Tasarımı

Web Tasarımı ve Geliştirme için Önerilen Sistem Gereksinimleri

Bir kavram olarak, web tasarımı ve geliştirme oldukça uygulanabilir ve biraz odaklanarak ele alınabilir. Bununla birlikte, kullanılan araçlar o kadar geniştir ki, her sistemin gereksinimlerini öğrenmek bir yana hepsini listelemek bile imkansızdır.

Bununla birlikte, web tasarımı ve geliştirmesi için hem minimum hem de önerilen sistem gereksinimlerine karar verebileceğiniz bazı standartlar vardır. Bu makalede, sizin için ayrıntılara gireceğim, bu yüzden okumaya devam edin.

Web tasarımı için en iyi dizüstü bilgisayarı seçtikten sonra, belki de web tasarımı ve geliştirme dünyasına girerken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey, Windows, Mac OS, Linux gibi birlikte çalışacağınız işletim sistemidir.

Web Tasarımı için En İyi İşletim Sistemi

Linux

Her geliştirici, Linux’un ön uç, arka uç veya tam yığın geliştirme için kodlama ve programlama için bir ölçüt olduğunu bilir. Bunun nedeni, çoğu geliştirme aracının doğal olarak bash ortamlarında kullanılmasıdır. Bahsetmiyorum bile, barındırılan çoğu web sitesi Linux sunucularında olacaktır, bu yüzden Linux’u arka uç geliştirme için kullanmak mantıklıdır.

Ek olarak, Linux, açık kaynaklı programlamasıyla tanınır; bu, kullanıcıların kodları görüntüleyebileceği ve değiştirebileceği anlamına gelir ve programların nasıl kodlanacağını ve yazılacağını öğrenmenin en iyi yolu budur.

Kısacası, bütçe dostu bir fiyata güçlü performans arıyorsanız Linux ideal seçimdir. Bununla birlikte, bazı donanımları cihazınızla eşleştirmeye çalıştığınızda bazı problemler ortaya çıkabileceğinden fedakarlık yapmaya da istekli olmalısınız.

Doğrudan komut satırına çok sayıda komut girmeniz gerekeceği için bir öğrenme eğrisine hazır olmalısınız, bu da başlangıçta alışmak için kesinlikle biraz zaman alacaktır. Bu, uygulamaları ayarlamayı ve yüklemeyi biraz ürkütücü, ancak bir süre sonra yönetilebilir hale getirir.

Linux dünyasına girmek istiyorsanız, Ubuntu ile başlamalısınız. Bu, hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanabileceğiniz Linux işletim sisteminin ücretsiz bir türevidir ve en sezgisel ve kullanımı en kolay olanıdır.

Microsoft Windows

Windows’un web geliştirme için iyi olup olmadığı konusunda büyük bir tartışma var ve çoğu zaman argümanlar iyi bir nedenden ötürü buna karşı çıkıyor.

Microsoft, Microsoft’un Visual Studio IDE, TypeScript, .NET çerçevesi, Microsoft Server, MSSQL veritabanı ve Azure bulut ortamı gibi harika araçlar geliştirmiştir. Bunlar genellikle eğitim kurumlarında ve benzer ortamlarda kullanılır. Yani, bu alanda çalışıyorsanız, Windows’u tercih edebilirsiniz.

Windows 10’da Windows dosya sistemine erişim ile bash ortamında Linux terminali çalıştırmanıza izin veren Microsoft Surface serisi bir bilgisayar veya Linux Alt Sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz.

MacOS işletim sistemi

Basit bir ifadeyle, Mac OS size her iki dünyanın da en iyisini veren işletim sistemidir. Kutudan çıkar çıkmaz, Bash terminali ve medya düzenleme için birçok uygulama ile uyumluluk dahil olmak üzere ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyle birlikte gelir.

Sonuçta, Mac OS Unix tabanlı olduğundan, sanallaştırma yazılımı, uygulamalar ve git gibi ihtiyacınız olan tüm araçlara erişmek için yerleşik Terminali kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, tek aksilik, Mac OS’nin yalnızca herkesin bildiği Apple cihazlarda çalıştığı ve bu nedenle, bu işletim sisteminin sunduğu ayrıcalıkları elde etmek için çok para ödeyeceksiniz.

Web Tasarımı için Hangi Sabit Disk?

Sabit sürücünüz bilgisayarınızın en önemli gücüdür ve günümüzde ve çağımızda, programlama ve geliştirme için gereken hızı elde etmek istiyorsanız bir SSD (Katı Hal Sürücü) olmadan yapamazsınız.

Bir HDD kullanmak, IDE’ler ve düzenleyiciler gibi araçlar kullanıyorsanız deneyiminizi tamamen mahveder ve bu nedenle, web tasarımı ve geliştirmesi için minimum veya önerilen gereksinimler söz konusu olduğunda sağlam, güvenilir bir SSD çok önemli bir bileşendir.

Ayrıca, en akıcı performansı ve en büyük depolama kapasitesini elde etmek için SSD’nizi olabildiğince yükselttiğinizden emin olun. Bir SSD için yaklaşık 256 GB, tasarım ve geliştirme amaçları için mükemmel olacaktır.

İşlemci

CPU’ları değerlendirirken, güncel bir merkezi işlem birimi seçmelisiniz çünkü bu bileşenin yükseltilmesi, örneğin bir sabit sürücü veya bir grafik kartından çok daha zordur. Bu, özellikle bir masaüstü yerine bir dizüstü bilgisayar seçiyorsanız, özellikle doğrudur ve önemlidir.

Genel olarak Intel işlemciler Ryzen’lerden daha çok tavsiye edilir, özellikle 8. nesil i5 veya i7. Kod yazarken hassas ve hızlı olmak istiyorsanız, CPU’nuza karar verirken ekstra dikkat göstermelisiniz.

Web Tasarımı ve Geliştirme için Önerilen RAM

Geliştirme için RAM söz konusu olduğunda, her zaman daha fazlası, daha neşelidir. Araçları ve IDE’leri çalıştırmak hafızanızın büyük bir bölümünü kaplar ve projeleriniz ne kadar zorlu olursa, o kadar kötüleşir.

Bu nedenle 16 GB RAM tercih etmelisiniz. Bununla birlikte, 8 GB RAM yeterli olurken, 4 GB çok az zaman gerektiren veya hiç zaman-alan karmaşıklığı olmayan çok düşük talep gerektiren görevler için uygun olacaktır. Elbette, 32 GB RAM bir geliştirici için yeryüzünde cennet olabilir, ancak biraz abartılı olabilir, bu yüzden harcayacak paranız yoksa onsuz da yapabilirsiniz.

Web Tasarımı için En İyi Monitör Çözünürlüğü ve Boyutu

Monitör çözünürlüğü, web tasarımı ve geliştirme için biraz lüks, ancak karşılayabiliyorsanız mükemmel bir yükseltmedir. Hata ayıklamak ve sorunları gidermek için sonsuz kod satırlarını incelemek zorunda kalmak, gözlerinize büyük zarar verebilir ve bu nedenle, yaklaşık 15 ila 17 inç boyutunda tam bir HD monitör (1920 x 1080p) bir geliştirici için ideal olacaktır.

Hiçbir zaman küçük boyutlu veya çözünürlüğü çok kötü olan ekranları tercih etmeyin, çünkü bunlar geliştirme sürecinizi daha zor hale getirebilir. Avantajlı bir alternatif, harici bir monitör kullanmaktır, bu durumda “Web tasarımı için bir monitör bir dizüstü bilgisayara nasıl bağlanır” başlıklı makalemiz çok kullanışlı olacaktır.

GPU Özellikleri Önemli mi?

Grafik kartlarını değerlendirirken, her zaman entegre grafikler yerine özel grafik kartlarını tercih edin. NVIDIA GeForce ve AMD Ryzen en çok bilinen GPU üreticileridir. Özel grafik kartları, özellikle daha karmaşık tasarımlar ve araçlar kullanıyorsanız, web sitelerinizi profesyonelce tasarlamanız için size inanılmaz grafik performansı sağlar.

Kombinasyonlar

Windows’u tercih ediyorsanız, Intel Pentium 4 CPU veya daha yenisi olan Windows 8 veya sonraki bir sürümünü kullanmalısınız. Mac için gidiyorsanız, bir Intel işlemciye sahip minimum macOS Sierra 10.12’dir.

Son olarak, Linux’u seçerseniz, Intel Pentium 4 veya üstü ile 64-bit Ubuntu 14.04+, Debian 8+, OpenSUSE 13.3+ veya Fedora Linux 24+ tercih edin.

Son düşünceler

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, web tasarımı ve geliştirmesi için önerilen veya minimum gereksinimleri ele almanın en zor kısmı, üzerinde çalışacağınız işletim sistemini seçmektir.

Bundan sonra, RAM ve CPU’ya karar verme süreci takip eder ve ardından geri kalanı deneyiminizi daha sorunsuz hale getirmek için tamamen lüksdür.

Etiketler

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın