Tasarım Kodlama

ASP.NET UnobtrusiveValidationMode Hatası ve Çözümü

Error : WebForms UnobtrusiveValidationMode requires a ScriptResourceMapping for jquery. Please add a ScriptResourceMapping named jquery(case-sensitive).

(Hata: WebForms UnobtrusiveValidationMode, ‘jquery’ için bir ScriptResourceMapping gerektiriyor. Lütfen jquery (büyük/küçük harfe duyarlı) adında bir ScriptResourceMapping ekleyin.)

 

Bu yazı, .Net Framework 4.5’teki olan bir hatanın nasıl kaldırılabileceğini açıklar. Bu hata, RequiredFieldValidator denetimini başka bir sunucu denetiminde kullandığınızda ortaya çıkar.

Bir örnekle görelim.

Web Formu Oluşturun

Kullanıcı girişi için bir textbox ve bir button içeren bir web formu oluşturmanız gerekir. TextBox denetimi, gerekli bir alan doğrulayıcı denetimine sahiptir.

Server Side Kısmındaki Kodları Oluşturun

Giriş değerlerini gösteren bir buton tıklama olayı oluşturmanız gerekir.

Uygulamayı Çalıştırın

Şimdi uygulamayı çalıştırın ve giriş alanını boş bırakın ve gönder düğmesine tıklayın. Aşağıdaki hata mesajını şekil’de görüyorsunuz.

WebForms UnobtrusiveValidationMode, 'jquery' için bir ScriptResourceMapping gerektiriyor. Lütfen jquery (büyük/küçük harfe duyarlı) adında bir ScriptResourceMapping ekleyin.
WebForms UnobtrusiveValidationMode, ‘jquery’ için bir ScriptResourceMapping gerektiriyor. Lütfen jquery (büyük/küçük harfe duyarlı) adında bir ScriptResourceMapping ekleyin.

Hatayı Çöz

Şimdi  Web.config dosyasını açın ve <appSettings> etiketi altında Unobtrusive için aşağıdaki kodu ekleyin. İşlem bittikten sonra MUTLAKA web.config dosyasını KAYDEDİP KAPATIN.

 

Doğrulama Mesajı

Bundan sonra uygulamayı tekrar çalıştırın, boş giriş alanını bırakın ve gönder düğmesine tıklayın, Şekil’deki gibi bir doğrulama mesajı alırsınız.

Doğrulama mesajını değiştirmek için aşağıdaki şekil’de gösterildiği gibi değişiklik yapabilirsiniz.

 

 

 

<add key=”validationsettings:unobtrusivevalidationmode” value=”none” />,

UnobtrusiveValidationMode,

WebForms UnobtrusiveValidationMode, ‘jquery,

ScriptResourceMapping,

Validation hatası,

ScriptResourceMapping ekleme,

AspNet Validation,

C# asp net validation,

Yorum yap