Bootstrap

Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Bootstrap web sayfaları ve web tabanlı uygulamaların tasarımlarını oluşturmak için kullanabileceğiniz bir framework’ tür.

Bootstrap ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Yani Bootstrap kaynak kodlarını indirerek kendinize uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bootstrap Mobile First yaklaşımını desteklemektedir.

Mobile First, Website tasarımınına başlarken ilk mobil ekranlardan başlanarak büyük ekranlara doğru tasarımının geliştirilmesi kavramına denir.

 

Bootstrap temelinde HTML5, CSS3 ve JavaScript bulunmaktadır.

Bootstrap özellikle CSS3′ teki media sorgularını efektif bir şekilde kullanmaktadır ve bize responsive yapılar sunmaktadır.

 

Neden Bootstrap?

Bootstrap bünyesinde hazır bir çok bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenleri çok rahat bir şekilde öğrenebilir, web sayfalarında kullanabilir ve web sayfanızı çok kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.

Bootstrap’ taki grid yapısını kullanarak kolaylıkla ekran boyutuna duyarlı Responsive web sayfaları oluşturabilirsiniz. Böylelikle web sayfalarınızı tüm cihazlarda ( Cep Telefonu, Tablet, Laptop, Masaüstü vb..) kullanabilirsiniz.

 

 

Bootstrap en çok kullanılan browser (tarayıcıların) tümünde desteklenmektedir. Edge, Firefox, Opera, Chrome, Safari, gibi tarayıcıların tümü Bootstrap’ ı destekler.

Böylelikle oluşturduğunuz web sayfalarının farklı tarayıcılarla çalışıp çalışmayacağı konusunda bir düşünceniz olmayacaktır.

Bootstrap ile ilgili tüm ipuçları ve kullanım bilgilerine https://getbootstrap.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu site üzerinde yapılmış bazı örnekler:

 

 

 

https://getbootstrap.com/docs/4.4/examples/

 

 

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın