HTML checkbox Kullanımı – Tasarım Kodlama
HTML

HTML checkbox Kullanımı

checkboxları (onay kutuları) kullanmak, ziyaretçilerinize bir grup seçenekten birkaç öğe seçme seçeneği vermek istediğinizde iyi bir seçenektir. Bu bağlamda, checkbox, bir seçenek grubundan yalnızca bir öğe seçmenize izin veren bir radyo düğmesinin tersi yönde çalışır. En basit haliyle, bir onay kutusu, aşağıdaki gibi, type özelliği checkbox olarak ayarlanmış bir giriş öğesidir:

Bununla birlikte, tüm giriş öğelerinde olduğu gibi, kullanılabilir olması için bir name tanımlamanız gerekir – bir ad olmadan, form işlenmek üzere bir sunucuya geri gönderildiğinde öğe tanımlanamaz. Ayrıca bir değer belirlemek istiyorsunuz – bu, onay kutusu işaretlenmişse sunucuya gönderilen değer olacaktır. İşte bir örnek:

Bu örnekte, onay kutusu işaretlenmişse ve form bir sunucuya gönderilmişse, sunucu “secenek” form öğesini okuyabilecek ve değeri 1 olacaktır.

checked kullanımı

Şimdiye kadar tüm onay kutularının baştan beri nasıl kontrol edilmediğine dikkat edin – kullanıcının durumunu işaretlenmemiş durumdan işaretli duruma değiştirmek için onay kutusuyla etkileşime girmesi gerekir. İstediğiniz şey bu olabilir, ancak bazen, kullanıcıya bir seçim önermek için veya mevcut bir ayara karşılık gelen bir değere sahip bir onay kutusu gösterdiğiniz için onay kutusunun varsayılan olarak işaretlenmesini istersiniz.  Neyse ki, bu çok basit – sadece checked özelliği onay kutusuna ekleyin:

Çoklu seçimler

Şimdiye kadar, tüm onay kutularımız basit anahtarlardı, ör. bir seçeneğin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu tanımlamak için. Onay kutuları bunun için harikadır, ancak belirtildiği gibi, kullanıcıya olası seçeneklerin bir seçimini sağlamak için de kullanılabilirler. Bunun mantıklı olduğu güzel bir örnek göstermeme izin verin:

 

 

 

1 Yorum

Yorum bırak