Tasarım Kodlama

İnsanlar neden PHP’yi sevmiyor?

Hypertext Preprocessor üzerinde özyinelemeli bir oyun olan PHP, web geliştirmeye yönelik genel amaçlı bir betik dilidir. Bazıları tarafından eski olarak kabul edilse de, PHP hala internette, örneğin Facebook, Wikipedia, Slack ve Etsy gibi büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır.

JavaScript’in yükselişi ve React, Angular ve Vue gibi çerçevelerin ve kitaplıkların çoğalmasıyla birlikte, birçok yeni geliştirici çeşitli nedenlerle PHP yerine bunlara yöneliyor. Bu Twitter dizisinden ilham alarak PHP ve JavaScript’i özellikler, yetenekler, performans ve işbirliği açısından tartışacağız. Başlayalım!

PHP’nin Geçmişi

İlk olarak 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen PHP, 2011’de belirtilen düzenli bir yayın döngüsünün ardından ve türler için destek, JSON, bir komut satırı yardımcı programı ve tam zamanında derleme gibi özellikler sunarak zaman içinde daha güçlü hale geldi. Esnek bir sunucu tarafı teknolojisi olarak PHP, çok çeşitli kullanım durumlarına uygulanabilir.

2000’lerin başında JavaScript’in durumu göz önüne alındığında, PHP’nin neden bu kadar yaygın bir şekilde benimsendiği açıktır. JavaScript bir dil olarak olgunlaştıkça ve diğer kütüphaneler ve çerçeveler tanıtıldıkça, geliştiriciler web geliştirme ihtiyaçları için PHP yerine JavaScript’i aramaya başladılar.

PHP, JavaScript’in kutudan çıkar çıkmaz içerdiği, koşulların işlenmesi, döngüler, türler, modülerlik ve nesneler gibi birçok özellik sunar. PHP için büyük bir engel, JavaScript’in giriş için daha düşük bir engele sahip olma eğiliminde olmasıdır. Örneğin, JavaScript’i yalnızca bir tarayıcı ve en sevdiğiniz metin düzenleyiciyle yazabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ancak, bir betik dili olan PHP’yi kullanmak için bir yorumlayıcı ve bir çalışma zamanı kullanmanız gerekir.

PHP’yi Uygulama

PHP’yi uygulamanın birkaç farklı yolu vardır, ancak en popüler olanlardan biri Zend Engine’dir. Zend Engine’i kullanmak için PHP derleyici çalıştıran bir makineye ihtiyacınız olacak, ardından Zend Engine’i barındırılan bir konumdan sunabilirsiniz.

JavaScript ile, Node.js çalışma zamanı ile hem ön uç hem de arka uç geliştirmenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ön uç projeleri JavaScript’i doğrudan istemcinin tarayıcısında çalıştırır; bu, JavaScript kodunun bir CDN’den veya statik bir dosya konumundan sunulabileceği anlamına gelir, böylece içeriğinizi barındırmak için tam teşekküllü bir sunucuya ihtiyacınız olmaz.

Benzer şekilde, npm ile arka uç projeleriniz de çok az yer kaplar; bunları bir sunucuda çalıştırabilir veya farklı bulut sağlayıcılarıyla sunucusuz işlevleri kullanabilirsiniz.

JavaScript ve PHP: Performans

JavaScript ve PHP benzer işlevleri gerçekleştirebilir, ancak kaputun altında gerçekten nasıl farklı olduklarını göreceksiniz.

JavaScript, eşzamansız etkinliklere izin veren bir olay döngüsüyle olay odaklıdır. Her satırın birer birer çalıştığı bir JavaScript kodunun eşzamanlı çalıştırılması yerine, JavaScript, kodunuzun birden çok bölümünü aynı anda çalıştırabilir ve JavaScript programlarınızın ana iş parçacığının engellenmesini önleyebilir. Ek olarak, geri arama işlevleri ve olay döngüsü gibi özellikler, aynı anda birden fazla etkinliği yönetmenize olanak tanır.

Öte yandan, PHP eşzamanlıdır ancak çoklu iş parçacığına izin verir. PHP, her kod satırının sırayla çalışmasını gerektirir ve programlarınızı teorik olarak yavaşlatır. Bununla birlikte, bazıları PHP’nin eşzamanlı yapısının çalışmayı kolaylaştırdığını iddia edebilir.

JavaScript’in engellemeyen uygulamasının faydalarını düşündüğünüzde, JavaScript’in bu alanda PHP’den daha iyi performans gösterdiğini söyleyebilirim.

JavaScript ve PHP: Entegrasyonlar

JavaScript, HTML, XML, Ajax ve hatta React bileşenlerine sahip JSX dahil olmak üzere birçok farklı web teknolojisiyle birleştirilebilir. npm ve Node.js çalışma zamanı ile JavaScript geliştiricileri, parmaklarının ucunda geniş bir paket yelpazesine sahiptir. Angular, React ve Vue gibi önde gelen ön uç çerçeveleri ve kitaplıklarının her biri, bu entegrasyonlar üzerine daha da fazla inşa edilen kendi özelliklerine sahiptir.

Öte yandan, WordPress ve Drupal gibi CMS platformlarıyla popüler hale gelen PHP’yi HTML ile entegre edebilirsiniz. Ayrıca PHP, geleneksel LAMP yığınıyla iyi çalışır. SQL ile entegrasyon MySQLi uzantısı ile sağlanır.

Genel olarak JavaScript ve PHP, bir web tarayıcısı olan herhangi bir cihazda çalışabilir. Ek olarak JavaScript, Node.js çalışma zamanı ile bir arka uç özelliğine sahiptir. Sunucu tarafında çalışabilen JavaScript API’leri oluşturmanıza izin veren birkaç npm paketi ve çerçevesi vardır.

Hem JavaScript hem de PHP farklı ihtiyaçları karşılayabilir, ancak özellikle JavaScript, çok fazla ekstra çalışma gerektirmeden çok çeşitli platformlarla iyi çalışır.

PHP’yi kurmak, web sayfanızda JSON verilerini veya enjekte edilmiş kodu kullanmak istiyorsanız, ifadelerinizi sarmak için gerekli etiketlerin yanı sıra bir arka uç gerektirir.

JavaScript vs. PHP: Özellikler

JavaScript ve PHP, aşağıdakiler de dahil olmak üzere aynı yerleşik özelliklerin çoğunu sunar:

  • Şartlar
  • Döngüler
  • Dönüştürme, yani dizeden tamsayıya vb.
  • Modülerlik, yani fonksiyonlar ve/veya yöntemler
  • Nesneler

PHP ve JavaScript arasındaki fark, her birinin davranışlarını uygulama biçiminde ortaya çıkar. JavaScript’in engellemeyen yapısı sayesinde programınız düşük gecikme süresine sahip olabilir ve aynı anda birçok işlemi gerçekleştirebilir. Ek olarak, davranışları kontrol etmek için sözler ve hatta RxJS gözlemlenebilirleri gibi şeyleri kullanabilirsiniz.

JavaScript, değişkenleri ve veri noktalarını kontrol etmenize olanak tanıyan kapsam kavramını da içerir.
Kapsam, birçok modül veya fonksiyon içeren daha büyük bir projeniz olduğunda çok güçlüdür.

Bir örnekle deneyelim. merhabaWorld işlevi, yalnızca helloWorld işlevinde kullanılabilen, yerel kapsamlı bir ileti değişkenine sahiptir. Değişkene fonksiyonun dışından erişmeye çalıştığınızda, tanımsız bir değer elde edersiniz ve bu değişkenin kapsamına ve kullanımına saygı duyduğunuz sürece aynı değişken adını birden çok yerde kullanmanıza izin verir; bu, büyük bir avantajdır.

PHP ile, değişken adları için genellikle $ kullanır ve JavaScript’e benzer yapıları izlersiniz. PHP ayrıca aşağıdaki kod parçası gibi değerleri yazmak için echo gibi şeyleri kullanmanıza izin verir:

JavaScript ve PHP: İşbirliği

Hem PHP hem de JavaScript, güçlü desteğe sahip büyük topluluklara sahiptir. Geliştiricilerin başlarken veya sorunları çözerken başvurabilecekleri çevrimiçi sayısız blog ve video var. Angular, React ve Vue dahil olmak üzere tüm büyük JavaScript çerçeveleri ve kitaplıkları açık kaynaklıdır ve havuzlarını düzenli olarak güncelleyen geliştirme ekiplerine sahiptir. PHP ayrıca açık kaynak kodludur ve birçok GitHub projesi PHP’yi içerir.

Geliştirici deneyimi açısından, JavaScript genellikle daha fazla arka plan bilgisi gerektirir. JavaScript ile çalışmak için genellikle olay döngüsü gibi şeyleri ve ayrıca CSS ve HTML gibi diğer web teknolojilerini anlamanız gerekir.

Bu teknolojilerin tümü interneti çalıştıran çerçevenin bir parçasıdır, bu nedenle bunları öğrenmek mutlaka kötü bir yatırım değildir. JavaScript’e aşina olduğunuzda, projeleriniz için çok çeşitli seçenekler elde edersiniz.

Öte yandan, PHP çok daha basittir. Yalnızca eşzamanlı olmakla kalmaz, aynı zamanda modelleri Java ve C gibi daha geleneksel arka uç teknolojilerini izler. Ancak yine de bir PHP yorumlayıcısını ve genellikle LAMP yığınının geri kalanını çalıştıran bir sunucunuz veya ortamınız olması gerekir.

İşbirliği açısından, bir JavaScript projesinde bir ekiple çalışmanın daha kolay olduğunu söyleyebilirim, çünkü öncelikle işi yapmak için kullandığınız araçlar minimum düzeydedir. Çevrimiçi kodlama platformlarının ve ortamlarının ortaya çıkmasıyla bu daha da kolaylaştı. Bir PHP projesinde işbirliği yapmak istiyorsanız, herhangi bir kod çalıştırmadan önce bir çalışma ortamı kurmanız gerekir.

Hangisi daha iyi?

JavaScript ve PHP, çok çeşitli ihtiyaçlara hizmet edebilir. PHP’nin hala çok yaygın olarak kullanılıyor olması, birçok web sitesi için sevimli bir değere sahip olduğunu gösteriyor. Tartışma hangisinin daha iyi olduğu değil, hangisinin ihtiyaçlarınız için daha iyi olduğu olmalıdır.

Ekibiniz zaten LAMP yığınında çalışıyorsa, PHP muhtemelen sizin için en iyisi olacaktır. Ekibiniz LAMP yığını hakkında fazla bir şey bilmiyorsa ve aynı zamanda daha az arka uç deneyimine sahipse, JavaScript, gitmenin yoludur.

Projeler için JavaScript kullanmaktan şahsen zevk alıyorum. Becerileri React’ten bir arka uç Node.js API’sine ne kadar kolay aktarabildiğimi seviyorum. Doğrudan tarayıcıda kod çalıştırmak da harikadır, bu da farklı platformlarda JavaScript’i çalıştırmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırır.

Birçok geliştirici hala PHP’yi seviyor ve bunun için harika kullanım örnekleri buluyor. Bu gerçekten bireysel ekibinize ve projenize bağlı.

Sonuç

Bu yazıda, her birinin güçlü ve zayıf yönlerini gözden geçirerek, PHP ile JavaScript’in üst düzey bir tartışmasını ele aldık. Umarım bu makaleyi beğenmişsinizdir ve her birini daha iyi anlamışsınızdır. Günün sonunda, seçtiğiniz teknoloji sizin ve projeniz için neyin işe yaradığına bağlıdır. Her ikisi de harika teknolojiler ve birçokları için büyük değer sunuyor.

Kaynak: https://blog.logrocket.com/why-dont-people-like-php/

1 yorum