Tasarım Kodlama

PHP Dizi Yazdırma

Bu makale PHP ile bir dizi yazdırmak için küçük bir yol gösterici olacaktır..

Bir geliştirici olarak, günlük olarak dizilerle uğraşırız. Bazıları basit ve bazıları  ise farklı veri türleri içeren çok boyutlu “kabuslar” olur(dizilerdeki nesneler ve diziler hakkında konuşuyoruz).

Bir PHP dizisini yazdırmak ve hatalarını ayıklamak için iki şey yapabilirsiniz. Tabi burada dizideki değerleri yazdırmaktan bahsetmiyorum. Debug yapmak için diziyi ekrana basmaktan bahsediyorum. Yazının devamında dizi değerlerini de adım adım ekrana yazdırmayı göstereceğim.

Örnek kisi adında bir dizimiz olduğunu düşünelim ve aşağıdaki tüm uygulamaları bunun üzerinde yapalım.

 

Diziyi ekrana basmak için kullanabileceğiniz iki metot var demiştik işte metotlar.

  • print_r
  • var_dump

 

PHP print_r kullanımı

Ekranda veriler formatlı görünmesi için HTML <pre> etiketi ile ekrana bastırdım.

Ekran çıktısı:

PHP var_dump kullanımı

Aynı şekilde var_dump ile ekrana basmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. print_r ile olduğu gibi ekranda verinin biçimli görünmesi için <pre> etiketini de bastırdım.

Ekran çıktısı:

Aradaki farktan da anlaşılacağı gibi var_dump ile verileri, indexleri ve veri türlerini de görme şansımız bulunuyor.

 

PHP Dizi Öğesini Yazdırma

Belirli bir dizi öğesini yazdırmak için dizinin isim anahtar yada sayısal anahtarbilmek gerekiyor. Yine yukarıdaki kisi örneğinden yola çıkarsak 0. index ve ad anahtar ekrana yazdıralım. $kisi[‘index’] olacak şekilde dizinin ilgili anahtar ki veriyi okuyabiliyoruz.

 

PHP Dizinin Anahtarlarını ve Verilerini Yazdırma

foreach ifadesi ile dizinin ister değerleri istersenizde deger-anahtar çiftini yazdırabilirsiniz. Aşağıdaki örnek değerleri anahtarları ile birlikte ekrana yazdırmaktadır.

Çıktı:

Bu yazıda sizlere bir diziyi ekrana yazdırmanın yollarını gösterdik.  Yazacağınız uygulamalarda faydalı olması umuduyla sağlıklı kalın.

Yorum yap