PHP

PHP’de MySQLi Kullanarak Veri Güncelleme

PHP dilini kullanarak MySQLi tekniği ile veri güncelleme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Öncelikle, MySQL veritabanına bağlantı kurmanız gerekir. Bu işlemi yapmak için, mysqli_connect() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon, veritabanına bağlantı kurulup kurulamadığını kontrol eder ve eğer bağlantı kurulabiliyorsa, veritabanına bağlantı kurar.
  2. Daha sonra, veritabanında güncelleme yapmak istediğiniz veriyi seçmek için bir SQL sorgusu oluşturmanız gerekir. Bu sorgu, SELECT sorgusu kullanılarak veriyi seçmenizi ve WHERE koşulu kullanarak seçmek istediğiniz verinin hangi kriterlere uyduğunu belirtmenizi gerektirir.
  3. SQL sorgusunu çalıştırmak için, mysqli_query() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon, veritabanına bağlantı kurulu olan bir bağlantı nesnesini ve çalıştırmak istediğiniz SQL sorgusunu alır ve sorguyu çalıştırır.
  4. orgu çalıştırıldıktan sonra, güncelleme yapmak istediğiniz verinin bulunduğu satırın bilgilerini değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem için, verinin bulunduğu satırın bilgilerini değiştirilecek değerler ile değiştirin.
  5. Değiştirilen verileri veritabanına kaydetmek için, UPDATE sorgusu kullanılabilir. Bu sorgu, veritabanındaki belirli bir tablonun belirli bir satırının bilgilerini güncellemenizi sağlar. UPDATE sorgusunu çalıştırmak için, mysqli_query() fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
  6. Son olarak, veritabanı bağlantısını kapatmanız gerekir. Bu işlemi yapmak için, mysqli_close() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon, veritabanına bağlantı kurulu olan bir bağlantı nesnesini alır ve veritabanı bağlantısını kapatır.
  7. Aşağıda, PHP dilini kullanarak MySQLi tekniği ile veri güncelleme işlemini gerçekleştiren bir örnek kod verilmiştir:

Aşağıda, PHP dilini kullanarak MySQLi tekniği ile veri güncelleme işlemini gerçekleştiren bir örnek kod verilmiştir:

Bu örnek kod, veritabanına bağlantı kurulmasını, güncelleme yapmak istediğiniz verinin seçilmesini, verinin bulunduğu satırın bilgilerinin değiştirilmesini ve veritabanına kaydedilmesini içermektedir. Örnekte, veritabanı bağlantısı kurulup kurulamadığı kontrol edilmiş ve eğer bağlantı kurulabiliyorsa işlemler gerçekleştirilmiştir.

Eğer veritabanına dışarıdan post ile gelen bir parametre ile veri güncelleme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki örnek kodu kullanabilirsiniz:

Etiketler

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın