Tasarım Kodlama

PHP WordPress Dosya Yükleme Sınırı Nasıl Arttırılır

Bazı durumlarda, varsayılan sunucu ayarları web siteniz aracılığıyla daha büyük dosyalar yüklemenize izin vermeyebilir. Bu yazı, cPanel’de veya .htaccess dosyasını değiştirerek PHP yükleme sınırının nasıl artırılacağını gösterir.

Neye ihtiyacın olacak

Bu rehbere başlamadan önce şunlara ihtiyacınız olacak:

Barındırma hesabınızın cPanel’ine erişim
VEYA

FTP istemcisi üzerinden bağlanma yeteneği

Seçenek 1 – cPanel’de PHP yükleme sınırını artırmak

CPanel’e erişiminiz yoksa, lütfen Seçenek 2‘ye bakın.

Adım 1 – PHP Ayarlarını Açma

CPanel’inize giriş yapın ve PHP Sürümünü Seçin -> PHP Seçeneklerine Geç’e gidin:

Adım 2 – Yükleme Sınırı değerlerini değiştirme

WordPress Yönetici Alanınız üzerinden 19 Mb WordPress tema dosyasını yüklemeye çalışırken bir hata yaşadığınızı varsayalım.

Aşağıdaki yapılandırma, bu örnek için uygun ayarları göstermektedir:

memory_limit’i 128M’ye ayarlayın. memory_limit, bir betiğin ayırabileceği maksimum bellek miktarını tanımlar. Bunu mevcut maksimum değere ayarlamanız önerilir. M harfi megabayt anlamına gelir.

upload_max_filesize değerini 64M olarak ayarlayın. upload_max_filesize, yüklenen bir dosyanın maksimum boyutunu tanımlar. Örnekte bahsedilen tema dosyasından daha büyük olmalıdır.

post_max_size değerini 64M olarak ayarlayın. post_max_size, upload_max_filesize ile benzer bir işleve sahiptir. 19 MB’den (tema dosyası) daha büyük yapın.

Değişiklikleri Kaydetmeyi unutmayın.

Alternatif olarak, .htaccess dosyasını bulmak ve buna göre değiştirmek için cPanel’in Dosya Yöneticisini kullanabilirsiniz. Açıklamalar için Seçenek 2’ye bakın.

Seçenek 2 – .htaccess Kullanarak PHP Yükleme Sınırını Artırma

PHP ayarlarını cPanel’iniz aracılığıyla düzenleme imkanı yoksa, FTP İstemcisi aracılığıyla bağlanarak .htaccess dosyanızı düzenlemeyi içeren başka bir yöntem kullanabilirsiniz.

.htaccess dosyasının gizli bir dosya olduğunu, bu nedenle görünürlüğünü etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Yükleme sınırını artırmak için .htaccess dosyasına aşağıdaki satırları ekleyin:

 

CPanel’de PHP yükleme sınırının nasıl artırılacağını öğrendiniz. Ayrıca FTP İstemcisi aracılığıyla bağlanarak .htaccess dosyasını kullanarak bunu başarmak için alternatif bir yöntem öğrendiniz.

Web sitesi ayarlarınızın sunucu yapılandırmasını geçersiz kılabileceğini unutmayın. Bu durumda, bu ayarları ayrı ayrı yapılandırmanız gerekir.

Add comment

Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930