Tasarım Kodlama

PHP form checkbox Kullanımı

Bu yazıda PHP ile çoklu checkbox kullanımını ele alacağız. Çoklu checkbox kullanımını göstermeden önce PHP ile bir checkbox nasıl kontrol edileceğine bakacağız.

PHP Tek checkbox Kullanımı

Tek bir checkbox(onay kutusu) ile form oluşturalım.

PHP betiğinde (checkbox-form.php), gönderilen seçeneği $_POST dizisinden alabiliriz. $_POST [‘onay’] “Evet” ise, kutu işaretlenmiştir. Onay kutusu işaretlenmemişse, $_POST [‘onay’] ayarlanmayacaktır.

Formu işlemeye ilişkin bir PHP örneği: checkbox-form.php

PHP Çoklu checkbox Kullanımı (Birden fazla checkbox Kontrolü PHP)

Bir formda genellikle bir grup ilgili onay kutusuna ihtiyaç duyulan durumlar vardır. Onay kutusu grubunun avantajı, kullanıcının birden fazla seçenek seçebilmesidir. (bir gruptan yalnızca bir seçeneğin seçilebildiği bir radyo grubunun aksine daha çok öğe seçme imkanı sunar). PHP ile birden fazla checkbox kontrolü yapmak için aşağıdaki örnekte börünen name kısımlarını inceleyin.

Aşağıdaki örnekte kullanıcıdan hobileri ile ilgili birden fazla değer seçmesi için bir form oluşturalım.

Lütfen onay kutularının aynı ada sahip olduğunu unutmayın (hobi[]). Ayrıca her adın [] ile bittiğine dikkat edin. Aynı adı kullanmak, bu onay kutularının tümünün ilişkili olduğunu gösterir. [] kullanılması, seçilen değerlere PHP betiği tarafından bir dizi olarak erişileceğini belirtir. Yani, $_POST [‘onay’] yukarıdaki örnekte olduğu gibi tek bir dize döndürmez; bunun yerine işaretlenen tüm onay kutularının değerlerinden oluşan bir dizi döndürecektir.

Örneğin, tüm kutuları işaretlersem, $_POST [‘hobi’] şunlardan oluşan bir dizi olurdu.

Onay kutuları işaretlenmemişse, $_POST [‘hobi’] oluşturulmayacaktır ve isset($_POST[‘hobi’] NULL olacaktır. Boş değilse,  count ile toplam gelen hobi sayısını alacak ve foreach ile hobileri ekrana yazdıracaktır.

Yorum yap