PHP

PHP JavaScript MySQL İl İlçe Seçim Kutusu Yapımı

PHP ile MySQL ilişkili tablolar üzerinde il ilçe yada marka model gibi verileri seçmek için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PHP PDO Veritabanı İşlemleri (Seç, Ekle, Sil, Güncelle)

İlk olarak veritabanı bağlantısı yaparak başlıyoruz. Bunun için aşağıdaki baglan.php dosyasını kullanabilirsiniz. Dosyadaki bağlantıları sisteminize uygun olarak değiştirmeyi unutmayın.

baglan.php

Bağlantı cümlemizi yazdıktan sonra il ilçe veritabanı için gerekli olan kodları yazmaya başlayabiliriz. İl ilçe kayıtlarınız yoksa buradaki bağlantıdan SQL İl İlçe verilerini indirebilirsiniz.

PHP MySQL ile İl İlçe Kayıtlarını Sorgulama

Adım 1: İlk olarak HTML kodlarını yazarak başlıyoruz.

Adım 2: HTML kodlarını yukarıdaki gibi yaptıktan sonra fonksiyon.php dosyasında il kayıtlarını yüklemek için gerekli olan ilGetir() fonksiyonu yazıyoruz.

fonksiyon.php

Adım 3: Şimdi İl kayıtları için il bilgileri HTML dosyasına bağlayalım.

Adım 4: İl kayıtlarımız geldi. Şimdi ilçe kayıtları için gerekli PHP fonksiyonunu yazalım. fonksiyon.php dosyasına ilceGetir() fonksiyonunu ekleyelim. Ayrıca JS ile kayıtları çekmek için $_GET[“sehirid”] şartını da ekledik.

Adım 6: İlçe kayıtlarını getirmek için il seçimi yapıldığında sayanın il kaydı ile yönlenmesi için gerekli olan JavaScript kodunu yazıyoruz.

Kodların yazımı bu kadardı istediğimiz şekilde il ilçe yada ürün marka seçimi yapıp combobox öğelerini dolurabiliriz. Kodların dosyalar halinde yazılmışı aşağıdaki gibidir.

PHP MySQL JavaScript il ilçe Sorgulama

baglan.php

fonksiyon.php

illce.php

Ekran Çıktısı:

PHP MySQL İl İlçe Seçim Kutusu Yapımı
PHP MySQL İl İlçe Seçim Kutusu Yapımı

3 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın